PRAHA – Po roce od zveřejnění kontroverzního záměru se v těchto dnech na Staroměstském náměstí, náměstí Republiky a Můstku začnou objevovat značky omezující průjezd cyklistů mezi 10 a 17 hodinou. Praha 1 vykáže cyklisty na mnohem nebezpečnější ulice se silným provozem tramvají a aut.
První značky v centru Prahy se mají objevit už tento čtvrtek. Rok starý nápad zástupců Prahy 1 Oldřicha Lomeckého (TOP 09), Richarda Bureše (ODS) a Ivana Solila (ČSSD) měl původně řešit problémy s turistickými elektrokoloběžkami, rétorika Prahy 1 se ale (i proti stanovisku Ministerstva dopravy) postupně začala vymezovat především vůči běžným jízdním kolům.
Podle Prahy 1 cyklisté v pěších zónách představují pro chodce přílišné riziko. Statisticky jsou zde ovšem 7krát nebezpečnější auta, která do těchto oblastí na výjimku mohou vjet (jen v roce 2017 Praha 1 udělila 844 výjimek).
Nehody
Dle údajů Policie ČR v dotyčných pěších zónách mezi roky 2007 a 2017 došlo ke 3 nehodám chodce s cyklistou. Na stejném místě bylo za tuto dobu zaznamenáno 22 nehod chodce a automobilu. Cyklisté navíc chodce neohrožují ani bezohlednou jízdou. V dané oblasti se bezohledně chová méně než 5 % cyklistů. Omezení je tak v zásadě kolektivním trestem, který dopadne na všechny.(1)
„Omezení vyžene cyklisty do ulic jako je Jindřišská či Spálená, kde budou zdržovat tramvaje, a dokonce na Smetanovo nábřeží, kde na pár stovkách metrů dochází k pětkrát více nehodám cyklistů než v celých pěších zónách,“ upozorňuje Vratislav Filler ze spolku Auto*Mat, který proti omezení cyklistů od začátku bojuje.
Městská část pro usnadnění objezdu zřídí cyklistům pět cykloobousměrek v okolních ulicích. Podle Auto*Matu jde o nedostatečné řešení. Objízdné trasy neplní dobře svou funkci: jsou komplikované, pomalejší a méně bezpečné než původní průjezd zónami.
Soud
Auto*Mat se proti rozhodnutí MČ Prahy 1 brání žalobou u Městského soudu. S podobnou žalobou spolek už uspěl u Nejvyššího správního soudu v kauze rušení cykloobousměrek na Praze 8.
Auto*Mat v rámci připomínkovacího procesu návrhu omezení zaslal MČ Praze 1 i vlastní návrh(2) na řešení cyklodopravy v centru Prahy, ten ale městská část ignorovala. „Je tak zjevné, že první městskou část dialog s občany, kteří navrhují lepší možnosti řešení, jednoduše nezajímá. Je faceneuvěřitelné, že Praha postupuje zcela proti trendům v západní Evropě, kde jsou naopak smíšené zóny pro cyklisty a chodce nově budovány,“ dodává právník Štěpán Holub, který spolek ve sporu zastupuje.
„Je smutné sledovat, jak samospráva MČ Praha 1 proti sobě rozeštvává různé uživatelské skupiny, zcela zbytečně a na základě demagogické práce s fakty. Místo zlepšování stávající situace tak dochází k jejímu umělému zhoršování. MČ Praha 1 nyní staví obyvatele i návštěvníky před volbu mezi bezpečností a legálností, které budou nově v protikladu,“ říká zkušený projektant cyklistické infrastruktury na území Prahy Ing. Arch. Tomáš Cach.
Přestože je podle Auto*Matu opatření přemrštěné, nesmyslné, diskriminační a cyklistickou dopravu poškodí, spolek cyklisty vyzývá, aby opatření respektovali. Přesto se Auto*Mat obává, že mnoho z více než 500 cyklistů, kteří každý den oblastí projedou, opatření dodržovat nebude.
Přílohy:
1) https://auto-mat.cz/2018/05/omezeni-cyklistu-na-praze-1-jako-kolektivni-trest/
2) Návrh Auto*Matu
Auto*Mat publikoval komplexní komentovaný návrh na zlepšení situace cyklistické dopravy v centru: https://prahounakole.cz/serie/koncept-centrum-am/
Hlavními návrhu principy jsou:
Heatmapa (intenzity pohybu do práce a z práce na kole měřené mezi účastníky letošní výzvy Do práce na kole). Je patrné, že centrum cyklisté rádi používají jako efektivní spojení. Odkaz na heatmapu:
https://mapa.prahounakole.cz/?layers=_Pg2018t2018&zoom=8&lat=49.81746&lon=15.5#
O omezení také řekli:
„Trasy jezdíme různé, ale hodně se pohybujeme v centru Prahy, kde je kolo nejpraktičtější dopravní prostředek. Zatím. Trochu nás děsí, že Praha 1 má v plánu už za pár dní cyklisty v centru omezit.“ Ondřej Cihlář, člen VOSTO5, duben 2018
„Myšlenka, že bude Praha s více cyklisty a méně auty čistější a příjemnější, mě tak nadchla, že jsem se zapojila do výzvy Do práce na kole. A nehodlám polevit ani po skončení soutěže. Přesto se jako začátečnice v jízdě na kole otrkávám teprve postupně a provoz v centru města pro mě znamená i velký stres. Zpráva o uzavření zón v centru, které mají nahradit objížďky tak frekventovanými ulicemi jako je Vodičkova, kde shodou okolností pracuji, mě ale poněkud vyvádí z konceptu. Je zřejmé, že lidé jako já, možná i zkušenější cyklisté, kteří prostě rádi jezdí po Praze, budou hodně zvažovat, jestli se nevrátit k autu nebo tramvaji, protože soupeřit s těmito vozidly na takto vytížené komunikaci je skoro hra na život a na smrt.“ Josefina Formanová, Post Bellum, květen 2018
„Pokud to Praha 1 a potažmo i magistrát hlavního města Prahy myslí s cyklistickou dopravou opravdu vážně, nemůže podobný plošný zákaz jízdy na kole v centru dopustit. Městská část opakuje neustálé ohrožení chodců, nikdy ale nezmínila pozitiva cyklistické dopravy především pro centrum hlavního města, které má být sdíleno všemi Pražany i jeho návštěvníky. Místo podpory např. bikesharingu odpovídá jen další nesmyslnou restrikcí cyklistů.“ Daniel Mourek, Česká cyklofederace, člen EuroVelo councilu, červen 2018
Vyjádření politiků na happeningu “Sraz vypuštěných duší”, 4. 10. 2017
Petr Kučera (Zelení), zastupitel Prahy 1: “Zásadní problém je, že na P1 se dělá všechno obráceně. Radní nejprve mluví o zákazu, pak jej začnou zdůvodňovat (turisté, koloběžky, neohleduplnost cyklistů) a nakonec hledají řešení, jak dopady zákazu zmírnit. Praha 1 cyklisty pomlouvá, říká nepravdy a tvrdí, že Praha nebyla postavena pro cyklisty a další podobné nesmysly. Chci apelovat na Prahu 1, aby začala jednat v zájmu nás všech, abychom se dohodli. Ve městě spolu nesoupeříme, ale žijeme. Celá Evropa to dělá opačně, stejně tak i pražský Strategický plán.”
Jan Čižinský (toho času člen KDU-ČSL), starosta Prahy 7: “Přes pěší zóny jezdím denně. Překvapuje mě že vůbec takové politické rozhodnutí bylo učiněno. Plán, který Praha 1 má, je pro metropoli v centru Evropy 21. století zcela nepřijatelný.”
Ondřej Mirovský (Zelení), zastupitel HMP a člen Dopravního výboru: “Jednání Prahy 1 je bez jakékoli vize. Evropská města jdou úplně jinou cestou. Trošku redukují počet aut v centrech, protože ví, že je rychlejší a efektivnější tudy chodit pěšky nebo jezdit na kole. Praha 1 jde úplně proti tomuto trendu. Magistrát se snaží navyšovat investice do cykloinfrastruktury, nastupují nové trendy jako bikesharing apod. a já naprosto nechápu, že Praha 1 toto nevidí. Nebojím se říkat, že je to blbost. Na dopravním výboru příští úterý bude tento bod projednáván a já budu navrhovat tvrdé usnesení, abychom se plánům Prahy 1 postavili.”
Ondřej Profant (Piráti), zastupitel HMP: ”Je to neuvěřitelná ostuda. Město by mělo cyklistiku podporovat, a ne ji házet klacky pod nohy.”
Shrnutí vývoje celé kauzy
Nakrmte AutoMat
Podpořte nás a staňte se tak členy Klubu přátel AutoMatu!