Nové díly videosérie AutoMatu se dotýkají podpory aktivní dopravy během pandemie i rovnosti ve veřejném prostoru

14. 02. 2022

Pandemie covidu-19 změnila nejen životy nás všech, ale i dopravu ve městech a vnímání veřejného prostoru. Tři nové díly AutoMatova průvodce udržitelnou mobilitou přinášejí informace o inspirativních opatřeních na podporu městské cyklistiky, chůze i veřejné dopravy nebo také zamyšlení nad opomíjenými překážkami pro pohyb městem pro ženy, rodiče s dětmi i lidi se sníženou schopností pohybu či orientace. Edukativní videa jsou určená široké veřejnosti včetně dětí a slouží i jako pomůcka při vzdělávacích programech AutoMatu na základních a středních školách.

V první sérii jsme se věnovali obecným principům udržitelné mobility a jednotlivým způsobům dopravy a jejich dopadům na města. V sérii druhé jsme se posunuli k specifičtějším společenským otázkám, jako je například rovnost v dopravě a veřejném prostoru. Jak jsou “nespravedlivé” třeba některé typy dětských hřišť, veřejné toalety nebo temné průchody? Hledali jsme odpovědi na to, co můžeme udělat pro to, aby se ve městech dobře žilo všem, nejen ekonomicky aktivním občanům a občankám,” popisuje Michal Lehečka z Laboratoře udržitelného urbanismu spolku AutoMat.

Na tvorbě videí spolupracoval AutoMat s osvědčenými tvůrci Jakubem Duškem, Luborem Tůmou, Maťem Mišíkem, Adrianou Kováčovou a dalšími. Voiceover opět namluvila mladá herečka Štěpánka Fingerhutová, známá aktuálně třeba ze seriálu Devadesátky.

Seznam nových dílů a jejich témat:

Epizoda VII. Dostupná veřejná doprava

Sedmý díl seriálu vysvětluje, proč je dostupná veřejná doprava pro město tak důležitá. Proč se bez ní nedá ve městě dobře žít? Jaké má rozšiřování veřejné dopravy vliv na zdraví obyvatel, naši planetu či společenskou spravedlnost? Podíváme se také na různé způsoby jejího financování. Je možné a žádoucí, aby byla úplně zdarma?

Epizoda VIII. Individuální doprava a covid-19

Tématem osmého dílu jsou dopady pandemie na dopravní chování lidí a podobu veřejného prostoru. Dozvíte se, kde všude vznikly dočasné cyklopruhy či nové pěší zóny a jak se zjednodušilo získávání záborů pro restaurace. Podíváme se, jak na tyto změny reagují obyvatelé a jak samosprávy při plánování. A jak se s pandemickými opatřeními popasovala Praha?

Epizoda IX. Rovnost v dopravě a veřejném prostoru

Nejnovější díl druhé série přemýšlí nad tématem rovnosti mezi různými demografickými skupinami občanů. Proč naše města pořád nejsou fér? Na koho se při plánování měst myslí a na koho už tolik ne? Co všechno bychom při promýšlení, jak budou vypadat naše ulice, měli zohlednit? A jak se například liší pohyb po městě mezi ženami a muži? Probereme podchody, zastávky na znamení, městský mobiliář, dětská hřiště nebo veřejné toalety.

Kompletní seriál i s předchozími díly najdete na našem YouTube kanále.

Vznik seriálu finančně podpořilo Hlavní město Praha a Open Society Foundation.

Dále děkujeme za podporu pražskému Informačnímu centru OSN.

 

 

Nakrmte AutoMat

Podpořte nás a staňte se tak členy Klubu přátel AutoMatu!

V dalším kroku budete přesměrováni na platební bránu.

V dalším kroku budete přesměrováni na platební bránu.

V dalším kroku uvidíte údaje potřebné k založení platby v bance.

měsíčně 1000,-

Děkujeme mnohokrát za Vaší podporu, moc si ji vážíme.

Prosíme, nastavte si platbu ve své bance podle následujících údajů, abychom poznali, že jde o podporu od Vás.

  • ve prospěch účtu: 2400063333/2010
  • částka: [amount]
  • variabilní symbol: [variable_symbol]
  • vybraná frekvence plateb: [freq]
Něco se nepovedlo
Zpět do formuláře