Na pomník zabitým cyklistům se za týden sešlo 150 tisíc. Přispěje i primátor

Na pomník zabitým cyklistům se za týden sešlo 150 tisíc. Přispěje i primátor

PRAHA – Za pouhý týden od vyhlášení veřejné sbírky se na transparentním účtu iniciativy Auto*mat shromáždilo přes sto padesát tisíc korun. Lidé skládají peníze na pomník zakladateli cyklistického hnutí Janu Bouchalovi a dalším cyklistům, které v Praze srazila auta. Do celkové částky dvou set tisíc, která je potřebná na nákup materiálu a výrobu pomníku, tak už mnoho nechybí. Finanční příspěvek přislíbil i pražský primátor Bohuslav Svoboda.

„Děkujeme všem lidem, kdo na pomník Janu Bouchalovi a dalším zabitým cyklistům přispěli. Jsme ohromeni rychlostí, s jakou na bankovním účtu přibývají peníze,“ řekla Tereza Vohryzková z iniciativy Auto*Mat. Podle ní dosud není jasná přesná cena díla, a sbírka proto stále pokračuje. „Pokud bychom vybrali více peněz, než kolik bude pomník skutečně stát, část peněz vrátíme dárcům,“ dodala Vohryzková.

Unikátní pomník zabitým cyklistům vyroste na jaře na nábřeží Kapitána Jaroše, kde bezohledný řidič před sedmi lety smrtelně zabil propagátora městské cyklistiky Jana Bouchala. Dílo známého sochaře Krištofa Kintery nazvané „Bike to Heaven“ bude tvořit stříbrná lampa pouličního osvětlení, po níž jede vzhůru bicykl. Světla i jízdní kolo se budou ve větru pomalu otáčet.

„Pomník bude připomínat nejen propagátora městské cyklistiky Jana Bouchala, který zde zahynul, ale všechny cyklisty zemřelé v pražských ulicích. Bude smutnou výstrahou pro případné další zmařené životy,“ uvedl primátor Prahy Bohuslav Svoboda. „Protože bych měl jako primátor jít příkladem, na pomník sám přispěji. Rozdíl mezi vyměřenou částkou za pokutu mé chyby v majetkovém přiznání a maximem, které mohu dostat, a které činí 50 tisíc korun, pošlu sbírkám na cyklistický pomník Jana Bouchala a Centra Paraple,“ uvedl primátor.

Sloup k výrobě pomníku darovala Kooperativa Uhlířské Janovice. Kolo věnoval Bajkazyl, bezplatně je opískovala firma Štěrba a instalaci provede zdarma Eltodo. Také sochař Krištof Kintera pracuje bez nároku na honorář. K úhradě materiálu, postříbření sloupu, jeho dopravy do Prahy a produkčních nákladů potřebuje Auto*Mat sehnat zhruba dvě stě tisíc korun.

Veřejná sbírka na pomník Janu Pupovi Bouchalovi (1975 – 2006) a všem cyklistům, kteří zemřeli v pražských ulicích. Číslo transparentního účtu: 2100063331/2010.

Přílohy:

1) Podrobnosti o pomníku Bike to Heaven

Nahlížení do transparentního účtu veřejné sbírky

Auto*Mat zahájil sbírku na pomník Janu Bouchalovi a dalším obětem nehod

Nakrmte AutoMat

Podpořte nás a staňte se tak členy Klubu přátel AutoMatu!

V dalším kroku budete přesměrováni na platební bránu.

V dalším kroku budete přesměrováni na platební bránu.

V dalším kroku uvidíte údaje potřebné k založení platby v bance.

měsíčně 1000,-

Děkujeme mnohokrát za Vaší podporu, moc si ji vážíme.

Prosíme, nastavte si platbu ve své bance podle následujících údajů, abychom poznali, že jde o podporu od Vás.

  • ve prospěch účtu: 2400063333/2010
  • částka: [amount]
  • variabilní symbol: [variable_symbol]
  • vybraná frekvence plateb: [freq]
Něco se nepovedlo
Zpět do formuláře