Dvě stovky studentů vyrazily na cyklojízdu pražských škol

PRAHA – Dvě stovky studentů pražských středních škol a gymnázií dnes vyrazily na kole z Pankráce na Kampu. V rámci Dne bez aut se zúčastnili druhého ročníku Cyklojízdy pražských škol, kterou připravila iniciativa Auto*Mat, sdružení Oživení a Pražské matky. Na Kampě studenti psali návrhy, jak zlepšit dopravní situaci v Praze, především podmínky pro městskou cyklistiku.

„Cyklojízdou chceme upozornit na trvalé poškozování našeho zdraví a veřejného prostoru města automobilovou dopravou,“ vysvětluje smysl akce učitelka z Gymnázia Elišky Krásnohorské Alena Volfová. Ekologické způsoby dopravy podporuje také Gymnázium Postupická. Jeho studenti vždy na Den bez aut mapují příjezdové trasy ze svého bydliště do školy a sledují, zda se za poslední rok zlepšila cyklistická infrastruktura a budou moci začít dojíždět do školy pravidelně.

„Přestože se v posledních sedmi letech zavedlo značení koridorů pro cyklisty, nevedou až k naší škole. Žáci musí překonávat nepříjemné křižovatky a žádná příjezdová cesta ke škole stále není bezpečná. Opatření jsou jen kosmetická,“ říká Ladislava Bímová z Gymnázia Postupická.

Cílem školní cyklojízdy byl park Kampa, kde se studenti mohli vyjádřit k dopravní situaci v Praze a navrhovat změny, které by jim usnadnily život a pohyb. Nejčastější výhrady studentů směřovaly k nelogickému plánování cyklistické infrastruktury a znevýhodněnosti veřejné dopravy oproti autům. Stěžovali si také na bezohlednost pražských řidičů či nedostatek cyklostojanů, navrhovali zavést v centru města mýto nebo využít Opencard pro půjčování kol. Studenti z Gymnázia Elišky Krásnohorské přišli s návrhy na propojení páteřní cyklostezky A1 a A2 na soutoku Berounky a Vltavy a na doplnění sítě cyklostezek v centru Prahy.

Přestože příprava cyklojízdy započala již v červenci, potřebné povolení se podařilo získat teprve pár dní před konáním akce. „I když se 22. září jako Den bez aut připomíná v celé Evropě, úředníci nechtěli cyklojízdu povolit s tím, že bude blokovat automobilový provoz. Díky pomoci policie ale cyklojízda proběhla bez problémů,“ říká Jana Pírková z iniciativy Auto*Mat.

„Loňské cyklojízdy se účastnili primárně studenti ze středních škol na Praze 4. Vzhledem k tomu, že letos projevily zájem o účast školy z celého města, cyklojízda se přesunula do centra,“ říká za organizátory z Oživení a Pražských matek koordinátorka Petra Lukešová.

Cyklojízda pražských škol probíhá v rámci vzdělávacího projektu iniciativy Auto*Mat „Udržitelně do školy“ a společného programu sdružení Oživení a Pražských matek „Bezpečné cesty do školy“. V obou projektech se studenti věnují udržitelné mobilitě, získávají praktické dopravní návyky a podílí se na zklidňování dopravy v okolí škol.

Foto z cyklojízdy pražských škol: http://media.auto-mat.cz/2011/Cykloj-zda-pra-sk-ch-kol

Projekt iniciativy Auto*Mat „Udržitelně do školy“: http://vzdelavani.auto-mat.cz/

Projekt Pražských matek „Bezpečné cesty do školy“: http://www.prazskematky.cz/

Nakrmte AutoMat

Podpořte nás a staňte se tak členy Klubu přátel AutoMatu!

V dalším kroku budete přesměrováni na platební bránu.

V dalším kroku budete přesměrováni na platební bránu.

V dalším kroku uvidíte údaje potřebné k založení platby v bance.

měsíčně 1000,-

Děkujeme mnohokrát za Vaší podporu, moc si ji vážíme.

Prosíme, nastavte si platbu ve své bance podle následujících údajů, abychom poznali, že jde o podporu od Vás.

  • ve prospěch účtu: 2400063333/2010
  • částka: [amount]
  • variabilní symbol: [variable_symbol]
  • vybraná frekvence plateb: [freq]
Něco se nepovedlo
Zpět do formuláře