Červencová cyklojízda bude v ulicích Prahy hledat vetřelce a volavky

PRAHA – Ve čtvrtek 21. července projede Prahou cyklojízda. Tentokrát bude spojena s výletem v čase do období, které zná řada účastníků jízdy jen z kočárku. Po stopách zmizelých, poničených i dochovaných plastik ze 70. a 80. let povede lidi na kolech sochař Pavel Karous ze skupiny Vetřelci a volavky, která dokumentuje normalizační umění. Cyklojízda vyjede v 18 hodin z náměstí Jiřího z Poděbrad, přes park Folimanka povede kolem Paláce kultury na Pankrác a do tréninkové kavárny Café Na půl cesty, kde je připraven koncert. Normalizační sochy ve veřejném prostoru mohou Pražané nově najít také v Zelené mapě Prahy.

„V období normalizace u nás vzniklo obrovské množství soch. Zákon tehdy nařizoval vyčlenit v rozpočtu každé státní stavby 1 až 4 procenta nákladů na výzdobu. Toto „čtyřprocentní umění“ pak tvořilo estetické dominanty kolem vznikajících sídlišť, poliklinik, obchodních domů, výrobních podniků, administrativních a správních budov,“ popisuje historii sochař Pavel Karous. Protože se normalizační umělci chtěli vyhnout politickým tématům, vznikaly často mimozemsky vypadající objekty nebo sochy létajících volavek, podle nichž si Karousova skupina dala své jméno.

„Normalizační sochy mnohdy nejsou hodnotné a při opravách parků a ulic se často odstraňují. Na druhou stranu dnes ve veřejném prostoru umění nevzniká vůbec. Investoři nemají povinnost věnovat část peněz na umělecké projekty a veřejný prostor se čím dál víc ochuzuje. Chceme podpořit debatu o podobě našich ulic a náměstí,“ říká Vít Masare z iniciativy Auto*Mat.

Auto*Mat ve spolupráci se skupinou Vetřelci a volavky vydává u příležitosti cyklojízdy speciální edici Zelené mapy Prahy. Je v ní vyznačena cyklistická trasa, po níž si mohou zájemci sami naplánovat prohlídku zhruba 650 přežívajících normalizačních soch a plastik. Internetová verze Zelené mapy Prahy je dostupná na adrese www.zelenamapa.cz.

„Folimanka a Pankrác jsou díky svému rezidenčnímu charakteru na sochy z období normalizace mimořádně bohaté a potkáme tu řadu bizarností,“ láká sochař Pavel Karous, který odtud pochází. „Jsem jako houbař, který chodí po městě. Mezi prašivkami a jedovatými houbami se najdou i křemenáči a hřiby. Na trase cyklojízdy najdeme i ty nejlepší kousky, například odvážnou realizaci opěrné zdi u Nuselského mostu od Stanislava Kolíbala nebo progresivní plastiku Zdeňka Šimka ze šedesátých let. Bizarní je naopak památník na stanici Pražského povstání, který patří mezi nejunavenější sochařské výplody té doby,“ popisuje monumenty na trase prohlídky.

Poznámky:

1) Cyklojízda za vetřelci a volavkami
2) Vetřelci a volavky, mapa lokací soch

Nakrmte AutoMat

Podpořte nás a staňte se tak členy Klubu přátel AutoMatu!

V dalším kroku budete přesměrováni na platební bránu.

V dalším kroku budete přesměrováni na platební bránu.

V dalším kroku uvidíte údaje potřebné k založení platby v bance.

měsíčně 1000,-

Děkujeme mnohokrát za Vaší podporu, moc si ji vážíme.

Prosíme, nastavte si platbu ve své bance podle následujících údajů, abychom poznali, že jde o podporu od Vás.

  • ve prospěch účtu: 2400063333/2010
  • částka: [amount]
  • variabilní symbol: [variable_symbol]
  • vybraná frekvence plateb: [freq]
Něco se nepovedlo
Zpět do formuláře