Český dokument Zdroj získal hlavní cenu na festivalu v Arménii

PRAHA / JEREVAN – Dokumentární film Zdroj režiséra Martina Marečka získal hlavní cenu na filmovém festivalu Sun Child v arménském hlavním městě Jerevanu. Film ukazuje negativní důsledky těžby ropy na životní prostředí, dodržování lidských práv a politickou situaci. Ačkoliv byl dokončen v roce 2005, teprve nyní se film dočkal oficiální projekce na Kavkaze, kde vzniknul. Zdroj byl v uplynulých letech uveden v téměř třiceti zemích světa a získal 17 ocenění na filmových festivalech. Patří tak k nejúspěšnějším českým dokumentárním filmům.

„Rozhodnutí poroty z festivalu v Jerevanu si vážím. Jde o první ocenění Zdroje v oblasti, kde jsme natáčeli. Přestože film získal velkou pozornost publika v Evropě, teší mě, že náš pohled na souvislosti ropného průmyslu oslovil diváky také v regionu, který je drancováním přírodních zdrojů poškozen. Snad je to naděje k probuzení zájmu tamních obyvatel o řešení jejich složité situace,“ říká režisér filmu Martin Mareček.

Film Zdroj neukazuje jen louže rozlité ropy, policejních represe vůči obyvatelstvu, materiální nouzi a bezbřehou korupci v Ázerbajdžánu. Poukazuje také na podíl britské korporace BP na pokračování autoritativního státního režimu a pošlapávání lidských práv. Prostřednictvím Světové banky a Evropské banky pro obnovu a rozvoj přispěli na budování mezinárodního exportního ropovodu BTC z Ázerbajdžánu také obyvatelé Evropy, kteří zároveň ropu přitékající z této země spotřebovávají. Dokument je tak v době sílící debaty o globálních klimatických změnách a hrozící energetické krizi aktuální pro diváky na pomyslných obou stranách ropovodu.

„Stylový a vysoce podmanivý film odhaluje dopady těžby ropy na člověka a životní prostředí. Nutí nás pochybovat o naší závislosti na přírodních zdrojích. Tvůrci filmu se do závažného tématu pustili s odvahou, důvtipem, film obsahuje vynikající animace. Nadto ukazují sami sebe jako přesvědčivé vypravěče, což je neodmyslitelná vlastnost každého filmového tvůrce,“ napsali členové mezinárodní poroty hodnotící filmy na festivalu v Jerevanu o dokumentu Zdroj.

Podle spoluautora scénáře Martina Skalského, který cenu z Jerevanu přivezl, má ocenění význam také z hlediska mezinárodní situace. Arménie se od 90. let minulého století pře se sousedním Ázerbajdžánem o území Náhorního Karabachu a styky obou zemí jsou ojedinělé. „Zájem Arménů o potíže, které trápí obyvatele sousedního státu, je potěšitelným signálem. Ekologické problémy Kavkazu totiž nemohou vyřešit jednotlivé státy; vzhledem k jejich rozsahu je nezbytná spolupráce všech zemí v regionu,“ uvedl Skalský.

Film Zdroj byl poprvé promítán na festivalu Jeden svět 2005 v Praze, kde vyhrál Cenu diváků a Zvláštní cenu poroty. Od té doby putoval po festivalech a sbíral další ceny. Vysílaly ho televize ve Finsku, Německu, Estonsku a Španělku, distribuuje se ve frankofonních zemích. Organizace Human Rights Watch vybrala Zdroj pro svůj putovní festival ve Spojených státech jako vůbec první český dokument. Zdroj se promítal na konferenci o ropě a politice v Londýně, loni byl v širší nominaci na Evropskou cenu. Letos v polovině listopadu bude soutěžit v italském Turíně o nejlepší film s tématikou životního prostředí uváděný na festivalech v uplynulém roce.

Ačkoliv v samotném Ázerbajdžánu nebyl Zdroj nikdy oficiálně promítán, vzápětí po dokončení filmu se první neoficiální verze dostala na Google video, kde ji z Ázerbajdžánu sledovalo na 18 tisíc lidí. V zemi, kde není internetové připojení zdaleka samozřejmostí, je to překvapivý úspěch.

Film Martina Marečka je úspěšný navzdory tomu, že vznikal bez výrazného koprodukčního zázemí a dnes patří k vůbec nejúspěšnějším českým dokumentům. „Zdroj vznikla na koleně, stříhal jsem ho sám ve svém bytě,“ říká režisér. „Film nepotřeboval dohady s mezinárodními producenty ani vynucené dramaturgické úpravy pro vhodnost televizního formátu. Byl to neskutečně levný film, což nám na druhou stranu umožňuje s ním zacházet velmi svobodně. DVD s jeho záznamem šíříme a posíláme do celého světa.“


Přílohy:

Sun Child – První regionální festival filmů o životním prostředí, Arménie: http://www.sunchild.org/

Film Zdroj: http://automatfilm.cz

Získaná ocenění filmu Zdroj na mezinárodních festivalech 2005 – 2007:

2005
– MFF Jeden Svět 2005: Cena diváků, Zvláštní cena poroty.
– MFF Ekofilm: 2005 Velká cena Ekofilmu, Cena Ministerstva životního prostředí.
– IFF DokFest Lipsko 2005: Cena MDR pro nejlepší východoevropský dokument.
– MFF Jihlava 2005: Cena diváků, Cena pro nejlepší český dokument.
– MFF Týká se to také tebe Uherské hradiště 2005: Grand prix – Cena Josefa Velka.
– Cena Trilobit 2005 od Českého filmového a televizního svazu.
– Cena českých kritiků Kristián 2005 za nejlepší český dokumentární film.

2006
– IFF Trento 2006, Itálie: Zvláštní cena poroty.
– IFF Cronograf 2006, Moldávie: Velká cena poroty, Cena diváků.
– Výroční cena Nadace Českého literárního fondu.
– IFF Catalonia Environmental Film Festival, Španělsko: Zlaté slunce pro nejlepší dokumentární film.
– IFF FICA Goias 2006, Brazílie: Čestné uznání poroty.
– IFF Save and Preserve Khanty-Mansiysk, Rusko: Cena rozhlasové a TVí stanice Jugoria.
– IFF Cinemambiente 2006, Itálie: Cena studentů.
– AFO Olomouc 2006: Nejlepší dokumentární pořad

2007
– International Nature and Environmental Film Festival of Grenoble: Hlavní cena festivalu – Grand Prix.
– SunChild First Regional Environmental Festival in Armenia – Best film

Účast filmu Zdroj na mezinárodních festivalech 2005 – 2007:

V roce 2005: Jeden svět Praha, Karlovy Vary, Ekofilm Český Krumlov, DokFest Leipzig (Německo), Cottbus (Německo), Jihlava, DokMa Maribor (Slovinsko), IDFA Amsterdam (Nizozemí), Leeds (Velká Británie), Document 3 (Německo), One World Berlin (Německo), Tirana Festival (Albánie), Central Asia festival Alma Ata (Kazachstán), Tursak Instanbul (Turecko), ad…

V roce 2006: Amnesty film festival Amsterdam (Holandsko), Trieste Film festival (Itálie), Crossing Europe Linz (Rakousko), Infinity Alba (Itálie), Human Rights Watch London (Velká Británie), Tartu Festival of Visual Culture (Estonsko), Green Film Festival (Korea), Vision Du Reel (Švýcarsko), Trento Film Festival (Itálie), Ekafilms Minsk (Bělorusko), Human Rights Documentary Film Days Kiev (Ukrajina), FICA Goias (Brazílie), EuroDoc Oslo (Norsko), Save and Preserv Khanty-Mansiysk (Rusko), Cronograf Kishinev (Moldávie), Rhodos EcoCinema (Řecko), Catalonia Environmental Festival Barcelona (Španělsko), Human Rights Watch New York (USA), IFF Tri Continental (Jižní Afrika), Era New Horizons Wroclav (Polsko), Art Film Trenčianské Teplice (Slovensko), Cinemambiente Environmental Festival (Itálie), Verzio IFF Human Rights Festival Budapest (Maïarsko), ad…

V roce 2007: Washington DC Environmental Film Festival – USA, Human rights at Brookes University Oxford -UK, Tiburon International Film Festival – USA, Cleveland International Film Festival – USA, Chicago International Docummentary Festival – USA, International Nature and Environment Film Festival of Grenoble – France, International Bodrum Film Festival – Turecko, SunChild Regional Environmental Festival Jerevan – Arménie, ad.

Nakrmte AutoMat

Podpořte nás a staňte se tak členy Klubu přátel AutoMatu!

V dalším kroku budete přesměrováni na platební bránu.

V dalším kroku budete přesměrováni na platební bránu.

V dalším kroku uvidíte údaje potřebné k založení platby v bance.

měsíčně 1000,-

Děkujeme mnohokrát za Vaší podporu, moc si ji vážíme.

Prosíme, nastavte si platbu ve své bance podle následujících údajů, abychom poznali, že jde o podporu od Vás.

  • ve prospěch účtu: 2400063333/2010
  • částka: [amount]
  • variabilní symbol: [variable_symbol]
  • vybraná frekvence plateb: [freq]
Něco se nepovedlo
Zpět do formuláře