„Tudy už neprojdete!“ varovala občanská sdružení Libeňáky před tunelem Blanka 2

PRAHA – Tunel Blanka 2 by znamenal pohromu pro Libeň, Vysočany i Malešice. Občanské iniciativy Auto*Mat, 8jinak! a Krocan dnes varovaly obyvatele Prahy 8 před plánovaným rušením chodníků a pěších cest. Další pražský tunel by si vyžádal také demolice domů a další necitlivé zásahy do prostředí města (1). Členové iniciativ symbolicky uzavřeli chodníky na Balabence a u nemocnice Bulovka, rozdávali lidem letáky a vyzývali je, aby ke stavbě nemlčeli (2). Občané mohou do 14. října poslat své vyjádření k vlivům tunelu Blanka 2 na životní prostředí. V pondělí 17. října od 14.30 hodin se mohou zúčastnit veřejného projednání stavby v Hotelu Olympik (3).

„Na rozdíl od tunelu Blanka se lidé mohou v případě Blanky 2 vyjádřit k tomu, jak má stavba vypadat a zda ji vůbec chtějí. Toho je potřeba využít. Obyvatelé Prahy mohou do 14. října poslat své vyjádření ministerstvu životního prostředí, případně 17. října říci svůj názor na veřejném projednání,“ vysvětluje Vít Masare z iniciativy Auto*Mat.

Na dnešním happeningu byli členové občanských iniciativ převlečeni za stavební dělníky a symbolicky uzavřeli chodníky. Přesně takový stav by nastal, pokud by byl tunel Blanka 2 postaven podle magistrátního plánu. Kolemjdoucí dostali informační leták a mohli podepsat námitky k vlivům stavby na životní prostředí, které Auto*Mat předá ministerstvu. Kdo to nestihl, může si vzor připomínek stáhnout z webu http://tunel-blanka.cz.

„Jsme velmi znepokojeni tím, jak necitlivě je stavba Blanky 2 řešena. Projekt významně zasáhne do života Prahy 8. Jedná se v podstatě o dálniční průtah vedený obytnými čtvrtěmi,“ říká Jan Urban z občanského sdružení 8jinak!. „Většina obyvatel se o Blance 2 dozvídá prakticky až nyní a často mají velmi nepřesné informace. Vzhledem k tomu, že se jedná o nejvýznamnější zásah do charakteru naší městské části za posledních několik desetiletí, očekával bych více diskuse s občany, více kvalitních odborných argumentů a více ochoty naslouchat. Místo toho se zdá, že magistrát chce projekt prosadit stůj co stůj,“ dodal Urban.

Podle Dany Balcarové ze sdružení Krocan z Prahy 9 je příprava Blanky 2 předčasná. „Dokud se nedostaví Pražský okruh, neměl by magistrát ani uvažovat o další podpoře automobilového provozu v širším centru. Vede to k zahlcování ulic, dopravním zácpám a zhoršování životního prostředí. Naší části Prahy by Blanka 2 nic nepřinesla. Vznikl by naopak tlak na stavbu další dálniční komunikace, Vysočanské radiály“, říká Balcarová.

Iniciativa Auto*Mat dnes vyzve magistrátní komisi pro bezpečnost silničního provozu, aby se projektem Blanky 2 zabývala a požadovala změnu projektu. Komise zasedá ve 13.30 hodin v budově magistrátu v Jungmannově ulici.

Přílohy:

1) Stránky o tunelech Blanka a Blanka 2: http://tunel-blanka.cz

Obrazová prezentace Auto*Matu o připravovaných stavbách Městského okruhu

Blanka 2 má navázat na Blanku 1 v Troji a vést přes Vysočany do Malešic. Jde o poslední chybějící část Městského okruhu. Z 9,5 km dlouhého úseku rychlostní komunikace má vést 4 až 5,5 km trasy v tunelu (zvažují se varianty). Kapacitní silnice má mít 2x 2 nebo 2x 3 jízdní pruhy.

Zpráva Auto*Matu (5. 9. 2011) k tunelu Blanka 2

2) Fotografie z dnešního happeningu na místě plánovaného tunelu Blanka 2 na webu iniciativy Auto*Mat

3) Jak se mohou lidé vyjádřit k vlivům tunelu Blanka 2 na životní prostředí a zúčastnit veřejného projednání?

Nakrmte AutoMat

Podpořte nás a staňte se tak členy Klubu přátel AutoMatu!

V dalším kroku budete přesměrováni na platební bránu.

V dalším kroku budete přesměrováni na platební bránu.

V dalším kroku uvidíte údaje potřebné k založení platby v bance.

měsíčně 1000,-

Děkujeme mnohokrát za Vaší podporu, moc si ji vážíme.

Prosíme, nastavte si platbu ve své bance podle následujících údajů, abychom poznali, že jde o podporu od Vás.

  • ve prospěch účtu: 2400063333/2010
  • částka: [amount]
  • variabilní symbol: [variable_symbol]
  • vybraná frekvence plateb: [freq]
Něco se nepovedlo
Zpět do formuláře