V Praze letos "Den bez aut" dvojnásobný

08. 09. 2005,

Oslavy Dne bez aut letos v Praze proběhnou dvakrát. Kejklíři, divadlo, hudba, soutěže pro děti a další zábavu nabídne Pražanům 18. 9. 2005 Smetanovo nábřeží, které bude po celý den uzavřeno pro automobily. Ve čtvrtek 22.9. 2005 – na Mezinárodní den bez aut – projede Prahou slavnostní Cyklojízda a v klubu Roxy vystoupí Traband a Pohřební kapela.

Celodenní akci v neděli 18.9. od 9:00 do 22:00 na Smetanově nábřeží pořádá pražská radnice ve spolupráci s občanským projektem Auto*Mat. Na své si přijdou nejen děti, ale i jejich rodiče. Zpestřením oslavy bude cyklistická projížïka po největší pražské cyklotrase podél Vltavy až k Modřanskému biografu, kde v 17:00 bude k vidění dokumentární film “Zdroj*“ – divácky nejúspěšnější snímek letošního festivalu “Jeden svět“ (do kina pojede z nábřeží také speciálně přistavený Ekobus).

Hlavní město Praha využilo možnosti uspořádat Pražský den bez aut, v rámci Evropského týdne mobility (16. – 22.9.) v neděli 18.9., namísto tradičního data Mezinárodního dne bez aut 22.9., který připadá na čtvrtek. Občanský projekt Auto*Mat chce připomenout, že ve stovkách měst po celém světě se Den bez aut slaví tradičně 22.9. Na tento den zveme občany na pravidelnou pražskou Cyklojízdu a koncert v klubu Roxy. Sraz účastníků Cyklojízdy je v 17:45 u kostela na náměstí Jiřího z Poděbrad. V Roxy vystoupí od 19:00 kapely Traband a Pohřební kapela.

Den bez aut nabízí možnost alespoň jednou v roce vyzkoušet, jak by naše město vypadalo bez všudypřítomných automobilů. Svoji podporu této myšlence mohou občané vyjádřit také podpisem internetové výzvy „Nechte auto doma“ na www.automat.ecn.cz/vyzva . Tím dají veřejně najevo, že 22.9. nepoužijí automobil.

Myšlenku Mezinárodního dne bez aut podpořila také řada známých osobností a politiků. Mezi nimi například herci Jaroslav Dušek a Tomáš Hanák, filosof Erazim Kohák a politici Zuzana Roithová nebo Josef Zieleniec.
„Snažím se minimalizovat používání auta a chodit po městě více pěšky. Zjistil jsem totiž jednoduchou úvahou, že auto – tento zdánlivý pomocník – člověku energii bere. Bere mi soustředění, krade mi pozornost, narušuje klid. Při jízdě vlakem přečtu kousek knihy, nemusím se trápit s parkováním, neztrácím energii v hustém, zneklidňujícím provozu, nemusím řešit dopravní situace, nezasmrdím vzduch, nevyšlu do prostoru nepříznivé vibrace motoru, mohu se kochat krajinou či spolucestujícími a ve výsledku ušetřím energii i čas, nenarušuji rovnováhu nadměrně,“ uvedl v souvislosti se Dnem bez aut herec Jaroslav Dušek.

Mezinárodní den bez aut, který již šestým rokem vyhlašuje Evropská komise, je součástí Evropského týdne mobility (16.9. – 22.9. 2005). Cílem kampaně Evropský týden mobility je podpora forem městské dopravy, které jsou šetrné k životnímu prostředí. Kampaň nabízí Evropanům možnost nově poznat své město a hledat společně se svými volenými zástupci řešení negativních dopadů automobilové dopravy.

další info na:
www.automat.ecn.cz – projekt Auto*Mat
www.praha-mesto.cz – hl. m. Praha
www.env.cz/edba (CZ), www.22september.org – (EN) – Evropský týden mobility

Jan Bouchal (776 295 954)
mluvčí projektu Auto*Mat – www.automat.ecn.cz

Nakrmte AutoMat

Podpořte nás a staňte se tak členy Klubu přátel AutoMatu!

V dalším kroku budete přesměrováni na platební bránu.

V dalším kroku budete přesměrováni na platební bránu.

V dalším kroku uvidíte údaje potřebné k založení platby v bance.

měsíčně 1000,-

Děkujeme mnohokrát za Vaší podporu, moc si ji vážíme.

Prosíme, nastavte si platbu ve své bance podle následujících údajů, abychom poznali, že jde o podporu od Vás.

  • ve prospěch účtu: 2400063333/2010
  • částka: [amount]
  • variabilní symbol: [variable_symbol]
  • vybraná frekvence plateb: [freq]
Něco se nepovedlo
Zpět do formuláře