Británie zavede placení za jízdu autem do pěti let

10. 06. 2005,

Radikální plány zavést v Británii platby pro motoristy za každý ujetý kilometr silnice budou zahájeny prostřednictvím zkušebního provozu na vybraných silnicích do pěti let, uvedl ve čtvrtek britský ministr dopravu Alistair Darling. Účtováním poplatků za užívání silnic podle hustoty provozu a podle kilometru chce Británie čelit chronickým zácpám na britských dálnicích.

Z vládního průzkumu veřejného mínění vyplývá, že jen 16 procent britských motoristů odmítá mít v automobilu satelitní „černou skříňku“. Zavést celostátní systém platby za jízdu na silnicích podle kilometru však prý bude trvat až 15 let.

Ministr dopravy však konstatoval: „Budoucnost nás bude proklínat, pokud se od nynějška nebudeme zabývat tímto problémem.“

Poplatky budou v přepočtu asi korunu až padesát korun za kilometr jízdy, podle hustoty provozu a denní doby.

Darling uvedl, že o zkušebním provozu tohoto systému v jednom z „velkých britských měst nebo regionů“ bude rozhodnuto v roce 2007 a bude zaveden do pěti let.

Z nedávné studie vyplývá, že po zavedení poplatků za užívání silnic po kilometru by došlo k omezení dopravních zácp o 40 procent, přestože by silnic užívalo jen o 4 procenta méně automobilů.

Elektronické systémy pro vybírání poplatků za užívání silnic po kilometru jízdy založené na satelitní technologii mají už Singapore a Stockholm. Za vjezd do centra Londýna ve všední den se platí poplatek založený na systému, který odečítá poznávací značky automobilů prostřednictvím kamer průmyslové televize.

V současnosti je v Británii asi 30 milionů automobilů, před 20 lety jich bylo 20 milionů. V Británii se ze všech evropských zemí nejdéle dojíždí do práce – průměrná délka je 45 minut denně a průměrná vzdálenost je cca 13 kilometrů.

Podle údajů britského ministerstva dopravy byly v roce 2003 v reálných cenách autobusové jízdenky o 34 procent dražší a jízdenky na vlak o 36 procent dražší než v roce 1980. Za stejné období poklesly náklady na jízdu soukromými automobily v reálných cenách o 9 procent, navzdory 7 procentnímu vzrůstu ceny benzínu.

(Britské listy, 10.6.2005.
Článek je výtahem z článku Darling unveils road charging plans, Guardian, 9.6.2005)

Nakrmte AutoMat

Podpořte nás a staňte se tak členy Klubu přátel AutoMatu!

V dalším kroku budete přesměrováni na platební bránu.

V dalším kroku budete přesměrováni na platební bránu.

V dalším kroku uvidíte údaje potřebné k založení platby v bance.

měsíčně 1000,-

Děkujeme mnohokrát za Vaší podporu, moc si ji vážíme.

Prosíme, nastavte si platbu ve své bance podle následujících údajů, abychom poznali, že jde o podporu od Vás.

  • ve prospěch účtu: 2400063333/2010
  • částka: [amount]
  • variabilní symbol: [variable_symbol]
  • vybraná frekvence plateb: [freq]
Něco se nepovedlo
Zpět do formuláře