Svět ze sedla bicyklu je krásný

11. 05. 2005,

Zastupitel Prahy 4 Petr Štěpánek řekl Právu:

* Jste znám jako velký milovník jízdy na kole. Poraïte, kam se z metropole vydat?

Lze podniknout dva výlety tak, aby člověka neobtěžovaly automobily: ze Stromovky na druhou stranu řeky a pod zoologickou zahradou směřovat na Klecany nebo až do Kralup. To je pěkný výlet, který zvládnou i méně zkušení. Jediná věc – u Větrušické rokle se jede po staré potahové cestě, kudy se tahaly lodě, a stezka na srázu je úzká. Takže je lepší, když děti nebo méně zdatní kolo převedou přes kopec. Trasa do Kralup měří kolem 20 km, ale dá se v různých místech ukončit. Třeba v Klecánkách, kde se přívozem dostanete na druhou stranu a odtud vlakem do Prahy. V Řeži je přes vodu lávka a na druhém břehu železniční zastávka.

* A druhý výlet?

Kolem do Zbraslavi. Začít lze u Národního divadla nebo Mánesa a po náplavkách dojet k vyšehradské skále. Pak se držet po stezce, podjet pod Barrandovským mostem až do Modřan. Odtud můžou cyklisti pokračovat po pěšině podél řeky či vyjet za cukrovarem na silnici, co vede z Komořan do Zbraslavi a po silnici s malým provozem až do Vraného. Ve Vraném zastavuje vlak, který unavené odveze zpátky do Prahy. Ti zdatní, kteří chtějí do kopce, se můžou vydat serpentinami do Zvole a do města se vrátit přes Dolní Břežany a Písnice. Ale jen po silnici.

* Kde se na kole nejlépe jezdí vám?

Když se na výlet vydáte s dětmi, nejlepší je jet podél Vltavy. Dá se i podél Botiče až do Průhonic. Jenže člověk musí být trochu vynalézavý, protože cyklotrasa je rozdělná na kusy. Startujeme-li z Výtoně, pojedeme na Folimanku, prokličkujeme Nuslemi, dostaneme se přes Vršovice, Michli až k plynárně, pak na Bohdalec a sjedeme k rybníku Hamr v Záběhlicích, dál po značkách do Petrovic a odtud po červené až do Průhonic. Je to necelých dvacet kilometrů a lepší je jet na horském kole.

* Zvládne průměrný cyklista dojet třeba na nějaký hrad blízko Prahy?

Dá se jet z Prahy 13 na Karlštejn. Trasa vede po silničkách, je značená. Překvapivě měří méně než 20 km. A by» hrad stojí na kopci, cesta vede z kopce, protože Praha 13 patří mezi nejvýše položené části Prahy. Na Karlštejně se dá sednout do vlaku a dojet na Smíchovské nádraží.

* Kde získají lidé podrobnější informace o trasách?

V Ústavu dopravních informací, okolí Prahy mapuje Klub českých turistů, o cyklostezkách informují internetové stránky sdružení Oživení www.greenways.cz.

Lucie Fialová , Právo 11.5. 2005

Nakrmte AutoMat

Podpořte nás a staňte se tak členy Klubu přátel AutoMatu!

V dalším kroku budete přesměrováni na platební bránu.

V dalším kroku budete přesměrováni na platební bránu.

V dalším kroku uvidíte údaje potřebné k založení platby v bance.

měsíčně 1000,-

Děkujeme mnohokrát za Vaší podporu, moc si ji vážíme.

Prosíme, nastavte si platbu ve své bance podle následujících údajů, abychom poznali, že jde o podporu od Vás.

  • ve prospěch účtu: 2400063333/2010
  • částka: [amount]
  • variabilní symbol: [variable_symbol]
  • vybraná frekvence plateb: [freq]
Něco se nepovedlo
Zpět do formuláře