Evropský den bez aut 2004 byl jednoznačně úspěšný

23. 09. 2004,

Tisková zpráva: Středa, 22. září 2004

Evropský den bez aut oslavil i Libor Ambrozek

Dnešní oslavy dopravy šetrné k životnímu prostředí i zdraví – Evropského dne bez aut – se zúčastnil i ministr životního prostředí Libor Ambrozek.

Na schůzi Poslanecké sněmovny se vypravil z domova v Úvalech u Prahy vlakem na Masarykovo nádraží. Tam nasedl na kolo a projel Starým Městem až na náměstí Jana Palacha, kde se zastavil u právě vznikající výstavy projektu Auto*Mat a promluvil s organizátory. Potom pokračoval do Sněmovní ulice na zasedání dolní komory parlamentu. „Cesta do práce na kole a vlakem je příjemná. I ta ranní procházka na nádraží,“ pochvaloval si cestu Ambrozek.

V jednu hodinu odpoledne využil polední přestávky při schůzi sněmovny, aby navštívil tiskovou konferenci Auto*Matu před Rudolfinem. „Letošní Evropský den bez aut ukazuje jednoznačně, že taková akce má smysl. Připojuje se stále víc měst, včetně velkých krajských. Výborné také je, že po dnu bez aut zbudou v těchto městech trvalá opatření ke zlepšení bezpečnosti dopravy a k preferenci jejích šetrnějších forem,“ řekl ministr Libor Ambrozek.

Po celý zbytek dnešního dne se ministr Ambrozek bude po Praze pohybovat hromadnou dopravou. Fotografie najdete na stránkách M®P (http://www.env.cz) v rubrice Tiskové zprávy.

Letos se v rámci Evropského dne bez aut (EDBA) uzavřely automobilům části center 25 měst v ČR: Boskovic, Bohumína, Českých Budějovic, Hlučína, Hodonína, Hradce Králové, Chrudimi, Jablonce nad Nisou, Karviné, Kopřivnice, Kroměříže, Letovic, Moravské Třebové, Moravského Krumlova, Ostravy, Olomouce, Pelhřimova, Písku, Prostějova, Strakonic, Telče, Třebíče, Velkého Meziříčí, Vsetína a Znojma. Mottem celé akce je v letošním roce heslo „Bezpečné ulice pro děti“.

Další města podpořila Evropský den bez aut konkrétními akcemi – Brno, Plzeň, Praha, Přerov, Tábor, Turnov a Zlín. Ta však nepodepsala Chartu Evropského dne bez aut, takže jim náleží jen status podporovatelů.

Na kole dnes jeli do práce i ministr dopravy Milan Šimonovský a ministr zahraničních věcí Cyril Svoboda. Předseda Poslanecké sněmovny Lubomír Zaorálek využil tuto příležitost k tréninku a do sněmovny běžel. Svoji podporu Evropskému dni bez aut vyjádřili také ministr obrany Karel Kühnl, ministr informatiky Vladimír Mlynář. „Evropský den bez aut v dopise, který mě poslal podpořil i Pavel Dostál, který je ale bohužel v nemocnici. Tomu přeju hlavně brzké uzdravení,“ řekl ministr Ambrozek. Evropský den bez aut podpořila i řada dalších osobností – vedoucí Úřadu vlády Aleš Šulc, krajští hejtmani a radní, řada poslanců, senátorů a českých europoslanců či vedení KDU-ČSL.

Vznik Evropského dne bez aut (EDBA) iniciovala Evropská komise v roce 2000 a od té doby patří k významným dnům Evropy v ochraně životního prostředí. Akce si drží stálý termín, kterým je 22. září. Tento den se ve městech pro automobilovou dopravu uzavře na několik hodin určitá jeho část, v níž pak probíhají nejrůznější aktivity. Cílem je více informovat o výhodách MHD, veřejné dopravy silniční i železniční, cyklistiky a chůze a povzbudit tak aktivní vztah občanů a občanských sdružení ke svému městu. EDBA se mohou zúčastnit jen ta města, která svým podpisem pod Chartu splní základní podmínky.

Dnešní den je rovněž 12. ročníkem českého Dne bez aut, který již tradičně vyhlašuje sdružení Děti Země.

=====================================
Tisková zpráva: Čtvrtek, 23. září 2004

Evropský den bez aut 2004 byl jednoznačně úspěšný

Česká republika se do Evropského dne bez aut (22. září) a Evropského týdne mobility (16. – 22. září) zapojila již potřetí. Ministerstvo životního prostředí obě akce koordinovalo a podpořilo. Do obou aktivit Evropského dne bez aut se letos zapojilo 25 měst, což je téměř dvojnásobek loňského (13) a více než čtyřnásobek předloňského (6) počtu zapojených měst.

Evropského dne bez aut (EDBA) a Evropského týdne mobility (ETM) 2004 se v České republice zúčastnila města Boskovice, Bohumín, České Budějovice, Hlučín, Hodonín, Hradec Králové, Chrudim, Jablonec nad Nisou, Kopřivnice, Kroměříž, Letovice, Moravská Třebová, Moravský Krumlov, Ostrava, Olomouc, Strakonice, Telč, Třebíč a Vsetín. Města Karviná, Pelhřimov, Písek, Prostějov, Velké Meziříčí a Znojmo se zapojila do Evropského dne bez aut. Připojila se i města, která podpořila Evropský týden mobility či Evropský den bez aut konkrétními akcemi – Brno, Plzeň, Praha, Přerov, Tábor, Turnov a Zlín. Ta však nepodepsala Chartu Evropského dne bez aut, takže jim patřil jen status podporovatelů. Vedle propagačních akcí totiž letos musely podle Charty městské úřady či magistráty poprvé přijmout jedno či více tzv. trvalých opatření (tedy uskutečnit jeden či více projektů na zklidnění dopravy ve městě či na zvýšení bezpečnosti chodců při pohybu ve městě). Evropský den bez aut spolu s Evropským týdnem mobility tak přinesou občanům měst užitek i v dlouhodobé perspektivě.

Ministr životního prostředí Libor Ambrozek přijel v sobotu 18. září do Telče a zúčastnil se zde akcí pořádaných v rámci Evropského týdne mobility. Zástupci města mu předvedli přijaté opatření – zklidnění dopravy u školy v Telči, členové Hnutí Brontosaurus ministra svezli ekologickým vozítkem a pak se ministr vydal v doprovodu senátora Václava Jehličky, starosty Telče Romana Fabeše a dalších zástupců města do Černíče, kde vysadil strom na jednom z ostrovů Přírodní památky Černíč, která byla revitalizována z prostředků M®P.

Ve středu 22. září jel ministr Ambrozek na zasedání dolní komory parlamentu vlakem a na kole. Odpoledne navštívil akci sdružení Auto*Mat v Praze a až do večera se po městě pohyboval MHD. Také ministr dopravy Milan Šimonovský a ministr zahraničních věcí Cyril Svoboda jeli tento den do práce na kole, zatímco předseda Poslanecké sněmovny Lubomír Zaorálek do Sněmovny běžel. Podporu akci vyjádřili i ministr informatiky Vladimír Mlynář, vedoucí Úřadu vlády Aleš Šulc, krajští hejtmani a radní, řada poslanců, senátorů a českých europoslanců či vedení KDU-ČSL.

Hromadná městská doprava zdarma byla tento den v Hodoníně, Hradci Králové Chrudimi, Karviné, Kroměříži, Plzni, Strakonicích, Třebíči a Turnově, částečně také v Ostravě a Znojmě.

V Evropě se do ETM zapojilo 372 měst (a 468 akci podpořilo), k Evropskému dni bez aut se přihlásilo 1537 měst (z velkoměst např. Dublin, Kodaň, Helsinky, Lisabon, Lublaň, Madrid, Stockholm, některé městské části Londýna, Paříže a Budapešti a další). Přes 236 měst Evropy EDBA podpořilo. Tato osvětová akce začíná získávat přívržence i na jiných kontinentech, takže letos se do akce zapojilo také několik měst z Japonska, Brazílie, Kolumbie či Tchaj-wanu nebo kanadského Montrealu.

Bezpečné ulice pro děti

Evropská unie chtěla volbou hesla „Bezpečné ulice pro děti“ upozornit na cíl snížit počet dětských obětí dopravních nehod do roku 2010 alespoň na polovinu. Statistika uvádí, že každým rokem v zemích EU zahyne při dopravních nehodách více než 2000 dětí mladších 17 let a tisíce dalších dětí jsou při nehodách zraněny. Rozvoj automobilové dopravy ohrožuje zdraví a bezpečnost dětí ale i skrytou formou (nárůst dětského astmatu a nemocí dýchacích cest).

Evropský den bez aut iniciovala Evropská komise v roce 2000 a od té doby patří k významným dnům Evropy v ochraně životního prostředí. Akce si drží stálý termín, kterým je 22. září. Cílem je informovat o výhodách MHD, veřejné dopravy silniční i železniční, cyklistiky a chůze a upozornit na problémy, které s sebou nese individuální automobilová doprava. Letošní EDBA byl rovněž 12. ročníkem českého Dne bez aut, který již tradičně vyhlašuje sdružení Děti Země.

Další informace:
http://www.env.cz/edba
http://www.22september.org
http://www.automat.ecn.cz
http://www.detizeme.cz/denbezaut

Nakrmte AutoMat

Podpořte nás a staňte se tak členy Klubu přátel AutoMatu!

V dalším kroku budete přesměrováni na platební bránu.

V dalším kroku budete přesměrováni na platební bránu.

V dalším kroku uvidíte údaje potřebné k založení platby v bance.

měsíčně 1000,-

Děkujeme mnohokrát za Vaší podporu, moc si ji vážíme.

Prosíme, nastavte si platbu ve své bance podle následujících údajů, abychom poznali, že jde o podporu od Vás.

  • ve prospěch účtu: 2400063333/2010
  • částka: [amount]
  • variabilní symbol: [variable_symbol]
  • vybraná frekvence plateb: [freq]
Něco se nepovedlo
Zpět do formuláře