Chyba Facebooku odhalila skutečné správce „nezávislých“ stránek

14. 01. 2020, LAB

V poslední době se na Facebooku rozmohl takový nešvar… Vyrojila se řada stránek, které se nejčastěji prezentují jako spontánní, apolitická aktivita nespokojených občanů, kteří na nich pouze svobodně prezentují své názory. Ve skutečnosti za nimi stojí buď členové ODS, nebo “PRisté” placení některými firmami a usilují o konkrétní politické či finanční cíle. To by snad ani nestálo za řeč, kdyby ovšem zároveň takto netransparentně neovlivňovali podobu Prahy.

V pátek 10. 1. se potvrdilo to, o čem se do té doby jen spekulovalo: Facebook omylem zobrazil identitu do té doby anonymních správců u každé stránky a kdokoli tak mohl být svědkem několika pikantních odhalení:

* FB stránku Sousedé z Prahy 1, která se objevila ihned po vzniku nové koalice, spravují a obsahem plní dva “sousedé”: Filip Nekola a Michael Skřivan. Nekola je člen ODS na Praze 3, Skřivan s ním spoluvlastní firmu SNConsulting a pro ODS dělal marketing. Stránka, jejímž cílem je kritika současné koalice na Praze 1, o sobě tvrdí, že je nestranným projektem sousedů z Prahy 1, kterým jde o to “ukázat, že Praha 1 žije,“ a že do stránky investují „drobné částky z vlastních kapes“. Tak určitě!

* Vykutálené duo Nekola, Skřivan provozovalo i (nyní nedostupnou) FB stránku parazitující na jménu umělecké skupiny Ztohoven. Pod přesmyčkou „Zhotoven“ dokonce uspořádali protestní akci s barevnými dýmovnicemi na Mariánském náměstí (možná vám také bylo divné, do čeho se tentokrát Roman Týc a spol. pustili…). Zhotoven jsou podle svého popisku na FB “přátelé a spolužáci z AVU”, jejich práce je ”hlavně apolitická“ a usilují o „město transparentní a bez různých šmelinářů“. Stránka ovšem “transparentně” (zde ve smyslu utajeně), zřejmě pracuje pro JCDecaux a řeší jediné téma: situaci kolem pražského mobiliáře, vzhledu zastávek MHD a kritiku firmy BigBoard. JCDecaux, současný správce mobiliáře, se bojí, že neuspěje v novém výběrovém řízení na 15letou správu a obnovu městského mobiliáře, kde jde o velice zajímavé částky. A hlavním konkurentem v tendru je právě BigBoard.

* A do třetice všeho uniklého: Nekola se Skřivanem stojí i za FB stránkou Vizuální smog (ne náhodou vznikla ve stejný den jako Zhotoven), která opět kope zřejmě za JCDecaux. Tváří kampaně je bývalý dětský herec Lukáš Bech, který přiznává, že se na stránce podílí další lidé, ale odmítá je jmenovat, protože “chtějí zůstat v anonymitě”. Ušlechtilost těchto bojovníků za krásné město musí být opravdu nedozírná, když si přejí zůstat skryti…

Zde je možná na místě se ptát, zda je skutečně jen náhoda, že nezákonná kampaň, která se snažila ovlivnit poslední volby na zastupitelstvo Prahy 3 lživými facebookovými posty (z anonymní stránky) a černým výlepem lživých informací, má velmi podobný rukopis jako výše popsané “projekty”.

* FB stránku Greenpiss zesměšňující ekology a pějící chválu na uhlí spravuje Radek Kovanda. Radek čistě náhodou spravuje i FB Elektrárny Chvaletice – 7EC patřící společnosti Seven Energy uhlobarona Pavla Tykače.

* A nakonec náš oblíbený oponent: FB stránku Mapa dopravního teroru – Praha, která dle informací v záhlaví stránky “přináší názorové články a postoje různých politických představitelů, někdy i podnětů přímo od našich čtenářů” spravuje sám Alexander Bellu z ODS. To bylo sice trochu veřejné tajemství, ale nyní už je to jenom veřejná informace. Tomuto sympatickému politikovi se ale pověnujeme ve speciálním postu.

* Komunální politiky se také nepřímo dotýká tvrzení, že FB stránku Sinoskop (tvářící se jako Sinopsis), která za peníze Kellnerova Home Creditu vylepšuje obraz Číny v ČR, spravují stejní PRsté, kteří pracovali pro pražského zastupitele Patrika Nachera. Ten se s nimi již rozloučil.

Takže tentokrát výjimečně díky Facebooku! Snad některým fanouškům těchto stránek pár věcí docvaklo.

.

Citace via DenikN.

Nakrmte AutoMat

Podpořte nás a staňte se tak členy Klubu přátel AutoMatu!

V dalším kroku budete přesměrováni na platební bránu.

V dalším kroku budete přesměrováni na platební bránu.

V dalším kroku uvidíte údaje potřebné k založení platby v bance.

měsíčně 1000,-

Děkujeme mnohokrát za Vaší podporu, moc si ji vážíme.

Prosíme, nastavte si platbu ve své bance podle následujících údajů, abychom poznali, že jde o podporu od Vás.

  • ve prospěch účtu: 2400063333/2010
  • částka: [amount]
  • variabilní symbol: [variable_symbol]
  • vybraná frekvence plateb: [freq]
Něco se nepovedlo
Zpět do formuláře