Ranní závod s časem také na kolech

15. 09. 2003,

Tisková zpráva

Členové sdružení Oživení – Bohemian Greenways se rozhodli připojit k závodu s časem, který má prověřit rychlost jednotlivých druhů doprav. Závod se koná každé ráno od 16. září do 18. září v rámci Evropského týdne mobily (ETM). Zástupci hl. m. Prahy (primátor Pavel Bém, radní pro dopravu Radovan Šteiner) použijí MHD, redaktoři radiožurnálu, automobil a my pojedeme na kole. Závod se koná na dvou trasách – jedna začíná na Jižním městě a druhá na Severním. Obě mají svůj cíl u sochy sv. Václava.

Podle dopravních průzkumů je jízdní kolo do vzdálenosti 8km nejrychlejším dopravním prostředkem a hodláme tuto skutečnost prokázat i v tomto závodě. Zúčastníme se i přestože starty a především cíl jsou výhodnější pro automobily.

Startem budou autobusové zastávky Odra v Bohnicích a Brechtova na Jižním městě. Z každé z nich vyrazí v době ranní špičky v 7.30 hodin (ve středu v 8:00) posádka auta, skupinka cestujících městkou hromadnou dopravou, motocyklové hlídky Zelené vlny Českého rozhlasu i cyklista a budou se snažit co nejrychleji, ale zároveň co nejúsporněji, dostat do cíle.

Oživení přivítalo tento demonstrativní závod jako zajímavý doplněk akcí konajících se v rámci ETM. Zároveň považujeme za ostudné, že představitelé hlavního města opět nedokázali zapojit Prahu do Evropského dne bez aut (EDBA – 22.9. 2003 – vyvrcholení týdne mobility). Vedení města se odmítlo přihlásit k EDBA, protože podmínkou bylo uzavření části města pro automobilovou dopravu. Radní Šteiner tvrdí, že by jednodenní symbolická uzávěra centra města, vedla ke kolapsu dopravy. Pan radní má však krátkou pamě». Toto demagogické tabu o kolapsu při uzavření centra již padlo při loňských povodních, kdy žádný kolaps nenastal, přestože převážná část centra byla zavřená několik týdnů.

Na neudržitelnou dopravní situaci reagovali někteří občané vyhlášením projektu Auto-Mat. Který spojuje umělce a jednotlivce z neziskových organizací, kteří jsou nespokojeni s tíživým vlivem nadměrného počtu automobilů v Praze. V rámci Auto-Matu proběhne řada akcí, které by měly upozornit na tíživá témata. Například ve čtvrtek závod maminek a tatínků s kočárky mezi nesprávně zaparkovanými auty, protestní cyklojízda pražských cyklistů nebo pondělní shromáždění na Václavském náměstí – info – www.auto-mat.ecn.cz

Petr Štěpánek (608 702 154, Petr.Stepanek@ecn.cz)
předseda Oživení

Jan Bouchal (603 95 95 46, pup@tynska.cz)
mluvčí Auto-Matu

Nakrmte AutoMat

Podpořte nás a staňte se tak členy Klubu přátel AutoMatu!

V dalším kroku budete přesměrováni na platební bránu.

V dalším kroku budete přesměrováni na platební bránu.

V dalším kroku uvidíte údaje potřebné k založení platby v bance.

měsíčně 1000,-

Děkujeme mnohokrát za Vaší podporu, moc si ji vážíme.

Prosíme, nastavte si platbu ve své bance podle následujících údajů, abychom poznali, že jde o podporu od Vás.

  • ve prospěch účtu: 2400063333/2010
  • částka: [amount]
  • variabilní symbol: [variable_symbol]
  • vybraná frekvence plateb: [freq]
Něco se nepovedlo
Zpět do formuláře