Auto*Mat primátorce: zlepšete ovzduší v Praze

23. 01. 2017, Aktuality

Dnes jsme odeslali tento otevřený dopis primátorce, ve kterém žádáme o řešení smogové situace v Praze a nabízíme konkrétní a účinné kroky.

Vážená paní
Adriana Krnáčová,
primátorka hl. města Prahy,
Mariánské náměstí 2, 110 00 Praha 1

Na vědomí:
Petr Dolínek, náměstek pro dopravu

V Praze, dne 23. 1. 2017

Věc: Výzva k provedení účinných kroků ke zlepšení smogové situace v Praze (otevřený dopis)

Vážená paní primátorko,

prosíme, přestaňte jako vedení města tolerovat hlavní zdroj smogu způsobující smrt několika stovek Pražanů ročně a staňte se první primátorkou v historii Prahy, která změní tento neblahý kurz!

Právě probíhající smogová situace nás nutí obrátit se na Vás s výzvou o systematičtější snahu zlepšovat kritickou situaci čistoty ovzduší v Praze, ke které nejvíce přispívá automobilová doprava ve městě. Auta v Praze jsou dle údajů Ministerstva životního prostředí zdrojem 95 % prachových částic a 70 % oxidů dusíku a benzo[a]pyrenů obsažených ve smogu (zdroj zde, s. 50 a dále). Pro srovnání, veškeré stacionární zdroje v Praze (průmysl apod.) jsou dle stejného materiálu zdrojem pouhých 4 % prachových částic.

Na následky znečištění vzduchu v ČR předčasně umírá 12 000 lidí každý rok (viz zpráva ČT zde), v Praze, jako v druhém nejznečištěnějším kraji hned po Ostravsku, jde o stovky případů ročně. Za všechna tato úmrtí vedení Prahy nepřímo zodpovídá svou nečinností. Možná je to i tím, že lidé, jejichž smrt urychlil smog, nejsou nikde vidět. Neumírají na ulici, ale v nemocnicích či doma na mrtvice, infarkty, nebo rakoviny plic.

Děkujeme za výzvu, aby Pražané a Středočeši nechali svá auta doma. Nicméně symbolická gesta už v tomto případě dávno nestačí. Dobrým nápadem jistě je poskytovat během smogových dnů veřejnou dopravu zdarma, jak to již funguje například v sousedním Polsku. Ani toto opatření ale Praze od smogu zásadně nepomůže.

Pražané s právníky Frank Bold loni žalovali Ministerstvo životního prostředí za neefektivní program zlepšování kvality ovzduší (více zde). Ukažte, že se Pražanů zastáváte a podpořte skutečně účinná opatření. Ani v Praze nemůže platit, že jezdit je důležitější než dýchat!

Žádáme Vás proto o kroky, které ovzduší v Praze skutečně zlepší:

 1. Vybavte policisty zařízením, které jim umožní rozpoznat vozidla s vymontovanými nebo nefunkčními filtry prachových částic. Vyjednejte jim chybějící celostátní pravomoc k okamžitému odstavení takového vozidla z provozu (více v kapitole: Policie nic nepozná. Zatím v článku zde).
 2. Zaveďte jako součást regulace při smogové situaci zákaz vjezdu automobilů s dieselovým motorem do vnitřního města, jak to udělalo například Oslo.  

Dále Vás žádáme o zahájení takových kroků, které Praze pomohou zbavit se smogu dříve a účinněji než sporná výstavba městských dálnic:

 1. Do pěti let postavte chybějící tramvajové tangenty (Smíchovské nádraží – Budějovická – Nusle, Jižní Město – Spořilov – Eden – Želivského a Kobylisy – Bohnice – Podbaba).
 2. Ihned zahajte přípravu železnice pod centrem Prahy. Městská železnice musí být naprostou prioritou města, dopravě pomůže víc než všechny silniční okruhy a radiály dohromady. Praha ji musí začít připravovat sama a finančně podpořit její výstavbu.
 3. Namísto neaktuální nízkoemisní zóny připravte zákaz provozu automobilů s dieselovým motorem ve vnitřní Praze, platný nejpozději v roce 2025. Nechceme, aby se z Česka opět stalo vrakoviště jinde zakázaných vozidel znečišťujících ovzduší.

Jménem všech obyvatel Prahy, kteří chtějí žít a vychovávat své děti ve zdravém městě, děkujeme.

Hana Škodová
ředitelka Auto*Mat, z.s.
tel.: 724 039 212, hana.skodova@auto-mat.cz
www.auto-mat.cz

am znec

Vliv smogu na zdraví člověka:

 • smog zvyšuje riziko mrtvice, rakoviny plic a chronických či akutních respiračních potíží včetně astmatu,
 • zhoršuje funkci kardiovaskulárního systému (srdce, cév),
 • snižuje inteligenci ještě nenarozených dětí (více zde),
 • pravděpodobně přispívá ke vzniku Alzheimerovy choroby (více zde),
 • násobí potíže astmatiků a lidí trpících bronchitidou, nebo chronickou obstrukční plicní nemocí,
 • snižuje odolnost plic vůči infekcím,
 • nejvíce ohrožuje děti, kojence, vyvíjející se plod včetně těhotných žen a seniory.

 

Nakrmte AutoMat

Podpořte nás a staňte se tak členy Klubu přátel AutoMatu!

V dalším kroku budete přesměrováni na platební bránu.

V dalším kroku budete přesměrováni na platební bránu.

V dalším kroku uvidíte údaje potřebné k založení platby v bance.

měsíčně 1000,- Přidám se

Děkujeme mnohokrát za Vaší podporu, moc si ji vážíme.

Prosíme, nastavte si platbu ve své bance podle následujících údajů, abychom poznali, že jde o podporu od Vás.

 • ve prospěch účtu: 2400063333/2010
 • částka: [amount]
 • variabilní symbol: [variable_symbol]
 • vybraná frekvence plateb: [freq]
Něco se nepovedlo
Zpět do formuláře