Město lidem

Spolek AutoMat se projektem Zažít město jinak (i dalšími aktivitami) snaží vracet město lidem již 20 let. Chcete se přidat a navíc něco vyhrát?

Přinášíme vám příběhy lidí, kteří se o to snaží s námi – sledujte nás nebo se rovnou staňte tím, kdo změní své okolí. Ve společném probouzení našeho prostředí je obrovská radost. Pojďte ji s námi zažít.

Všechny, kteří se se s námi vydají na cestu za radostným městěm, zařadíme do slosování o lístky do divadel či na různé zážitky, limitovaná trička a tašky Zažít město jinak a další ceny.

Děkujeme mnohokrát, že vás zajímá, co v AutoMatu děláme. Budeme vás e-mailem informovat o aktuálním dění, zvát vás na akce a výzvy a jednou za čas se optáme, jestli se nechcete zapojit ještě více.

Ale hlavně – chceme s vámi navázat vztah a doufáme, že se někdy setkáme osobně. Tak si budeme moci nejlépe říci, co pro sebe navzájem můžeme udělat, aby byla naše města radostnější.

Děkujeme

Váš AutoMat

Chcete se zapojit více? Podporujte AutoMat a sousedské slavnosti Zažít město jinak

Chybka na obzoru

Děkujeme mnohokrát, že vás zajímá, co v AutoMatu děláme. V minulosti jste se již registroval*a s tímto mailem. Pokud vám e-maily nechodí, zkontrolujte prosím složku hromadné a spam a případně se ozvěte na kp@auto-mat.cz.

Občasník Zažít město jinak - čtěte, inspirujte se a nenechte si nic ujít

Příběhy lidí, kteří aktivně pracují na proměně svého okolí. Informace o dění v oblasti komunitního života a rozvoje města. Tipy a pozvánky na akce, výzvy a další možnosti, jak se zapojit. Chcete-li zůstat v obraze, odebírejte náš zpravodaj.

Každá nová duše se také zařadí do slosování o parádní odměny (k vidění na dně webu).

Chcete se zapojit aktivně do proměny města? Máme dlouhleté zkušenosti a o naše know-how se moc rádi podělíme.

Váháte-li, můžete se nechat inspirovat příběhy lidí, kteří se spolu s námi snaží vracet město lidem. Daří se to někdy více, někdy méně úspěšně, ale vždy to s sebou přináší spoustu zážitků, emocí a nabitých zkušeností. Proměna se děje v potu tváře, někdy s pocity boje s nepřízní úřadů nebo počasí, ale zpravidla končí radostnými úsměvy a novými přátelstvími na zdravých základech.

Všechny příběhy

Nejinak tomu je i v příběhu Hany Rakšány:

Hana se do jihomoravské obce Kanice přestěhovala před deseti lety. Chtěla, aby její tři děti vyrůstaly ve zdejší krásné přírodě. Co ale rozhodně nechtěla, byl život v „noclehárně“, kde se sousedé navzájem neznají a kde se veškeré dění omezuje na dojíždění do nedalekého Brna.

 

Nakonec to nyní v Kanicích žije celý rok a Zažít Kanice jinak je jen jednou z mnoha událostí, které tu místní sami pro sebe pořádají. Kde se lidé dříve jen míjeli, nyní opravdu žijí komunitou. Chcete si přečíst, jak místní doslova překlenuli údolí mezi kopci? Nebo jste již připraveni zrušit propsat mezi vámi a sousedy ve vašem okolí?

Celý příběh

Děkujeme mnohokrát, že se chcete zapojit a stát se buditelem*kou svého okolí. Můžete se buď sami ozvat (petra.svobodova@auto-mat.cz, 775 393 775) nebo prostě počkjete, až se ozveme my.

Už se těšíme na spolupráci, ať už bude jakákoliv.

Děkujeme

Váš AutoMat

Chybka na obzoru

Děkujeme mnohokrát, že se chcete zapojit. V minulosti jste se již registroval/a s tímto mailem, takže je vše v pořádku. Ozveme se Vám.

Váš AutoMat

Chci také navracet město lidem

Pomozte nám rozvíjet Zažít město jinak i do budoucna. Zapojte se aktivně, nebo jen klidně z počátku jako pozorvatelé. Ozveme se vám, dáme síly dohromady a ukážeme sousedům, že i vaše okolí se může stát lepším místem k životu. A zářím určitě neskončíme…

‚‚Jen jsme chtěli žít v příjemnějším okolí…‘‘

Podívejte se na další příběhy lidí, kteří se rozhodli vracet své město lidem:

Pomáhejte nám vracet radost do ulic!

S nárůstem oživených míst roste i rozpočet na organizaci události, proto velmi uvítáme ideálně pravidelnou podporu naší myšlenky. Naším cílem je postupně navýšit řady našich pravidelných dárců, abychom se mohli tématu oživování ulic věnovat nejen jednou ročně organizováním sousedských slavností, ale hlavně abychom mohli kontinuálně pracovat na odstranění bariér, které jsou aktivním občanům kladeny formalitami a občas také nevolí úředníků.

Letos se přihlásilo 115 lokalit v Praze a 51 ve městěch po celé republice. Aby byly sousedské slavnosti finančně udržitelné, potřebují organizátoři ze spolku AutoMat dlouhodobější finanční podporu. Každému pomáhat (prakticky nedat telefon z ruky), sbírat programy, vyrábět grafiku a kupy tiskovin a další spousta leckdy neviditelné práce – to všechno něco stojí.

Chci podporovat Zažít město jinak

Co kromě Zažít město jinak ve spolku AutoMat děláme? Už 20 let je naším posláním prosazovat lepší prostředí pro kvalitní život ve městě. Podporujeme veřejnou, pěší a cyklistickou dopravu, rozumné používání aut a přátelský veřejný prostor pro všechny.

 • Naše výzva Do práce na kole změnila za 13 let dopravní návyky desítek tisíc lidí po celé republice.
 • Sousedské slavnosti Zažít město jinak daly vzniknout stovkám sousedských komunit, které pracují na pozitivní proměně ulic a veřejného prostoru.
 • Podporujeme děti, rodiče i pedagogy, aby se mohli po městě dopravovat bezpečně, zdravě a udržitelně. Připravujeme terénní programy, soutěže, videa a pro dospěláky pravidelné Cykloporadny.
 • Hlídáme dopravní politiku a dohlížíme na městské politiky a úředníky, aby pracovali ve veřejném zájmu.
 • Přinášíme inspiraci ze zahraničí, tvoříme rešerše a analýzy, pořádáme cyklojízdy, diskuse, filmové projekce a taky připomínkujeme městské záměry.
 • Občas píšeme petice a když to nejde po dobrém, tak se i soudíme (zatím vždy úspěšně).

Společně s vámi tvoříme město, ve kterém chceme žít. Budete stát při nás?

V dalším kroku budete přesměrováni na platební bránu.

V dalším kroku budete přesměrováni na platební bránu.

V dalším kroku uvidíte údaje potřebné k založení platby v bance.

měsíčně 500,-

Děkujeme mnohokrát za Vaší podporu, moc si ji vážíme.

Prosíme, nastavte si platbu ve své bance podle následujících údajů, abychom poznali, že jde o podporu od Vás.

ve prospěch účtu: 2400063333/2010
částka: [amount]
variabilní symbol: [variable_symbol]
vybraná frekvence plateb: [freq]

Něco se nepovedlo
Zpět do formuláře

Podporujte pravidelně Zažít město jinak

Právě pravidelná podpora (klidně i menšími částkami) nám přináší možnost pracovat dlouhodobě a koncepčně. A také opravdu nezávisle (asi také nechcete, abychom museli přistoupit k něčemu jako Zažít město jinak s Microsoftem). Plánujeme velké věci a potřebujeme vás nablízku - jdete do toho s námi?

Celý příběh Hany Rakšány

‚‚Kanice jsou obec, která se rozprostírá na dvou kopcích a v údolí mezi nimi je starousedlická část. Chtěli jsme tyhle lidi, mezi kterými byla doslova propast, prostě propojit. Nejenže místo topograficky nepřálo častému setkávání, hlavním faktorem, proč ve městě příliš nefungoval nějaký sousedský život, bylo to, že Kanice leží blízko u Brna a většina jeho obyvatel tam nejen pracovala, ale byla zvyklá se i tam bavit a zažívat kulturu.

V roce 2019 jsem se tedy rozhodla po výzvě AutoMatu uspořádat první sousedskou slavnost. A mělo to úspěch. Přišlo a zapojilo se dost lidí. A loni jsme si řekli, že se nebudeme věnovat jen zábavě, ale že bychom se měli všichni zapojit do řešení těch bolavějších míst, abychom neměli obec pěknou pouze jeden den. Aby po nás zbylo něco pěkného.

Dopoledne jsme tedy udělali pracovní. Zvelebovali jsme hřiště a pod základní školou jsme osázeli cibulovinami parkoviště. Na jaře jsme se pak mohli kochat výsledkem. Každý si tam hledal cibulku, kterou zasadil. To bylo moc hezké. Společně vydáváme časopis, který jsme nakonec nechali převést pod obec, a ta stejná skupina lidí se angažuje ve spoustě dalších aktivit. Vždycky si dáváme velmi záležet na tom, abychom zapojovali starousedlíky a klademe velký důraz na účast seniorů. Ti třeba vyprávějí o tom, jak se tady žilo dříve, ukazují fotografie. Prostě se snažíme lidem ukázat, co tady všechno je, ale i to, co tady bylo dříve. Pomáháme nově příchozím, aby u nás zakořenili. Opravdu žijeme komunitně.

Díky AutoMatu je organizace Zažít Kanice jinak o dost jednodušší a jeho podpora nám velmi pomáhá. “

Chcete také zažít ten pocit, kdy vidíte, jak se na slavnosti, kterou jste pomáhali uspořádat, baví a veselí sousedé, kteří se dříve ani nepozdravili? Jak se radují děti pobíhající po trávníku a s nimi i babičky na lavičce, které se občasnou slzou v očích vzpomínají, jak se takhle svobodně sousedsky bavily ještě před tím, než to soudruzi vzali pod sebe? A máte na to zasadit se o to, aby to vydrželo i po jedné akci, jako v Kanicích?

 

To chci také zažít

Děkujeme za Vaší odpověď. Pokud jste odpověděli správně, budete zařazen*a do slosování – ozveme se vám.

Otázky v křížovce byly i pro zbytek týmu docela složité, takže gratulujeme – vypadá to, že se v tematice rozvoje města docela vyznáte. V porovnání s organizací sousedských slavností a celou naší snahou o radostná města je to ale prkotina. Nechcete nám s tím vším pomáhat více?

Chcete města, ve kterých je radost žít? Podporujte AutoMat a sousedské slavnosti Zažít město jinak

Chybka na obzoru

Chcete vyhrát soutěž? Znáte tajenku?

Vepište ji do pole “tajenka”. A pokud jste sem došli a křížovku ještě neviděli, mrkněte níže…

Baví vás luštit křížovky? A baví vás čekat, zda jsou vám bůžkové osudu nakloněni? Pokud ano, neváhejte, pusťte se do křížovky s komunitní tématikou a tajenku vyplňte výše. A když se vám pak podaří ten správný obětní obřad (nebo budete mít prostě štěstí v losování), těšte se na výhru.

 

Losovat budeme o tyto výhry

 • trička a tašky z limitované edice Zažít město jinak 2023
 • komentovaná Tour de Fyzikální ústav pro 6 lidí
 • Únikovka v Chemickém ústavu pro 6-8 lidí

 • vstupenky na workshop „Jak uspořádat komunitní akci“ od prostoru39
 • vstupenky na komentovanou procházku Jamrtálem od spolku Probuďme Nusle
 • voucher na konzumaci a prohlídku od RECesse
 • exkurzi po sklářské dílně BONA, o. p. s.
 • Tour de Krenovka a drink zdarma
 • Tour de Modřanský Prior
 • vstupenky do Divadla Na zábradlí
 • vstupenky do Ypsilonky
 • vstupenky do do Kina Atlas
 • kávu od Zrno Zrnko