Město lidem

Spolek AutoMat se projektem Zažít město jinak (i dalšími aktivitami) snaží vracet město lidem již 20 let. Chcete se přidat a navíc něco vyhrát?

Přinášíme vám příběhy lidí, kteří se o to snaží s námi – sledujte nás nebo se rovnou staňte tím, kdo změní své okolí. Ve společném probouzení našeho prostředí je obrovská radost. Pojďte ji s námi zažít.

Všechny, kteří se se s námi vydají na cestu za radostným městěm, zařadíme do slosování o lístky do divadel či na různé zážitky, limitovaná trička a tašky Zažít město jinak a další ceny.

Děkujeme mnohokrát, že vás zajímá, co v AutoMatu děláme. Budeme vás e-mailem informovat o aktuálním dění, zvát vás na akce a výzvy a jednou za čas se optáme, jestli se nechcete zapojit ještě více.

Ale hlavně – chceme s vámi navázat vztah a doufáme, že se někdy setkáme osobně. Tak si budeme moci nejlépe říci, co pro sebe navzájem můžeme udělat, aby byla naše města radostnější.

Děkujeme

Váš AutoMat

Chcete se zapojit více? Podporujte AutoMat a sousedské slavnosti Zažít město jinak

Chybka na obzoru

Děkujeme mnohokrát, že vás zajímá, co v AutoMatu děláme. V minulosti jste se již registroval*a s tímto mailem. Pokud vám e-maily nechodí, zkontrolujte prosím složku hromadné a spam a případně se ozvěte na kp@auto-mat.cz.

Občasník Zažít město jinak - čtěte, inspirujte se a nenechte si nic ujít

Příběhy lidí, kteří aktivně pracují na proměně svého okolí. Informace o dění v oblasti komunitního života a rozvoje města. Tipy a pozvánky na akce, výzvy a další možnosti, jak se zapojit. Chcete-li zůstat v obraze, odebírejte náš zpravodaj.

Každá nová duše se také zařadí do slosování o parádní odměny (k vidění na dně webu).

Chcete se zapojit aktivně do proměny města? Máme dlouhleté zkušenosti a o naše know-how se moc rádi podělíme.

Váháte-li, můžete se nechat inspirovat příběhy lidí, kteří se spolu s námi snaží vracet město lidem. Daří se to někdy více, někdy méně úspěšně, ale vždy to s sebou přináší spoustu zážitků, emocí a nabitých zkušeností. Proměna se děje v potu tváře, někdy s pocity boje s nepřízní úřadů nebo počasí, ale zpravidla končí radostnými úsměvy a novými přátelstvími na zdravých základech.

Všechny příběhy

Nejinak tomu je i v příběhu organizátorů prvních sousedských slavností Zažít město jinak, Terezy Vohryzkové, Jakuba Hradilka a Šárky Havlíčkové:

Historicky první ročník Zažít město jinak se uskutečnil v roce 2006 na Smetanově nábřeží. Jak to celé vzniklo? Jak se odstartovala tradice, bez které si mnozí z nás už město neumí představit? Tušili tehdejší aktéři vůbec, že strhnou lavinu, která na sebe v dalších letech nabalí stovky pražských lokalit a desítky dalších měst?

Lokalita s obrovským historickým nábojem a překrásnými výhledy, které konstituují to, co je Praha, bohužel stále zůstává obětí tranzitní automobilové dopravy. Znáte ještě další místa tak signifikatní, nádherná a přitom podobně “zamořená”? Přidejte se k nám a společně obnovíme jejich krásu. A uvidíte, jednou si uděláme slavnost i na magistrále…

Celý příběh

Děkujeme mnohokrát, že se chcete zapojit a stát se buditelem*kou svého okolí. Můžete se buď sami ozvat (petra.svobodova@auto-mat.cz, 775 393 775) nebo prostě počkjete, až se ozveme my.

Už se těšíme na spolupráci, ať už bude jakákoliv.

Děkujeme

Váš AutoMat

Chybka na obzoru

Děkujeme mnohokrát, že se chcete zapojit. V minulosti jste se již registroval/a s tímto mailem, takže je vše v pořádku. Ozveme se Vám.

Váš AutoMat

Chci také navracet město lidem

Pomozte nám rozvíjet Zažít město jinak i do budoucna. Zapojte se aktivně, nebo jen klidně z počátku jako pozorvatelé. Ozveme se vám, dáme síly dohromady a ukážeme sousedům, že i vaše okolí se může stát lepším místem k životu. A zářím určitě neskončíme…

‚‚Jen jsme chtěli žít v příjemnějším okolí…‘‘

Podívejte se na další příběhy lidí, kteří se rozhodli vracet své město lidem:

Pomáhejte nám vracet radost do ulic!

S nárůstem oživených míst roste i rozpočet na organizaci události, proto velmi uvítáme ideálně pravidelnou podporu naší myšlenky. Naším cílem je postupně navýšit řady našich pravidelných dárců, abychom se mohli tématu oživování ulic věnovat nejen jednou ročně organizováním sousedských slavností, ale hlavně abychom mohli kontinuálně pracovat na odstranění bariér, které jsou aktivním občanům kladeny formalitami a občas také nevolí úředníků.

Letos se přihlásilo 115 lokalit v Praze a 51 ve městěch po celé republice. Aby byly sousedské slavnosti finančně udržitelné, potřebují organizátoři ze spolku AutoMat dlouhodobější finanční podporu. Každému pomáhat (prakticky nedat telefon z ruky), sbírat programy, vyrábět grafiku a kupy tiskovin a další spousta leckdy neviditelné práce – to všechno něco stojí.

Chci podporovat Zažít město jinak

Co kromě Zažít město jinak ve spolku AutoMat děláme? Už 20 let je naším posláním prosazovat lepší prostředí pro kvalitní život ve městě. Podporujeme veřejnou, pěší a cyklistickou dopravu, rozumné používání aut a přátelský veřejný prostor pro všechny.

 • Naše výzva Do práce na kole změnila za 13 let dopravní návyky desítek tisíc lidí po celé republice.
 • Sousedské slavnosti Zažít město jinak daly vzniknout stovkám sousedských komunit, které pracují na pozitivní proměně ulic a veřejného prostoru.
 • Podporujeme děti, rodiče i pedagogy, aby se mohli po městě dopravovat bezpečně, zdravě a udržitelně. Připravujeme terénní programy, soutěže, videa a pro dospěláky pravidelné Cykloporadny.
 • Hlídáme dopravní politiku a dohlížíme na městské politiky a úředníky, aby pracovali ve veřejném zájmu.
 • Přinášíme inspiraci ze zahraničí, tvoříme rešerše a analýzy, pořádáme cyklojízdy, diskuse, filmové projekce a taky připomínkujeme městské záměry.
 • Občas píšeme petice a když to nejde po dobrém, tak se i soudíme (zatím vždy úspěšně).

Společně s vámi tvoříme město, ve kterém chceme žít. Budete stát při nás?

V dalším kroku budete přesměrováni na platební bránu.

V dalším kroku budete přesměrováni na platební bránu.

V dalším kroku uvidíte údaje potřebné k založení platby v bance.

měsíčně 500,-

Děkujeme mnohokrát za Vaší podporu, moc si ji vážíme.

Prosíme, nastavte si platbu ve své bance podle následujících údajů, abychom poznali, že jde o podporu od Vás.

ve prospěch účtu: 2400063333/2010
částka: [amount]
variabilní symbol: [variable_symbol]
vybraná frekvence plateb: [freq]

Něco se nepovedlo
Zpět do formuláře

Podporujte pravidelně Zažít město jinak

Právě pravidelná podpora (klidně i menšími částkami) nám přináší možnost pracovat dlouhodobě a koncepčně. A také opravdu nezávisle (asi také nechcete, abychom museli přistoupit k něčemu jako Zažít město jinak s Microsoftem). Plánujeme velké věci a potřebujeme vás nablízku - jdete do toho s námi?

Celý příběh organizátorů prvního Zažít město jinak (Tereza, Jakub a Šárka)

„S nápadem spojit cykloaktivismus a umění přišel do divadla Alfred ve dvoře jeden ze zakladatelů tehdy volné iniciativy Auto*Mat Jan Bouchal v roce 2005,” říká Šárka Havlíčková, tehdejší programová ředitelka a výkonná manažerka dnes už legendárního pohybového divadla. „Idea byla zavřít pro automobilovou dopravu Smetaňák, nejkrásnější nábřeží v Praze, a ukázat lidem, jaká tu může být kvalita veřejného prostoru, když se zažije jinak.” A název akce, kterou se organizátoři ze spolku Auto*Mat přidali k magistrátní akci Den bez aut, byl na světě. „Nevěděli jsme, jestli vůbec někdo přijde, nakonec to byly stovky, ne-li tisíce lidí. Oslovili jsme místní umělce i hosty ze zahraničí,” vzpomíná Tereza Vohryzková, která akci organizovala a produkovala za Auto*Mat (později psaný bez hvězdičky).

Během zářijového víkendu v roce 2006 se ukázalo, že lidé se potřebují potkávat. Další rok se Zažít město jinak konalo v Rumunské ulice u I. P. Pavlova. „To je oproti Smetaňáku velmi rezidenční lokalita a došlo tu ke skutečné explozi zájmu lidí,” dodává Jakub Hradilek, který na prvním ročníku slavností koordinoval místní bary a kavárny a později rozšířil řady spolku AutoMat. Postupně tak Zažít město jinak začalo pronikat i do jiných čtvrtí. A taky vznikla myšlenka na to, že si ho lidé budou pořádat sami.

„Najednou se začaly otevírat nepředstavitelné možnosti a myšlenka slavností se šířila jako lavina,” pokračuje Jakub. „Lidé se nám začali sami ozývat, že si to chtějí také zkusit a zažít svou čtvrť jinak. Tu největší zátěž, zábory, jsme si na sobě nechali my v AutoMatu a zároveň tak určovali mantinely a pravidla, aby si slavnosti zachovaly svého ducha. Ten jejich následný růst mě dodnes fascinuje, jak moc se ten koncept stal pochopitelným a atraktivním,” navazuje Tereza. „Nedávno se mi stalo, že se mě přišla parta mladých lidí zeptat na poskytnutí dřeva na dílničky, že budou pořádat Zažít město jinak a jestli to znám,” usmívá se Šárka.

Po Smetanově nábřeží sice dál jezdí auta, tehdejším primátorem slibované zklidnění se nekonalo a nekoná, podařilo se ale aktivovat celou řadu komunit a spolků. „Zafungovalo to jako občanský komunitní inkubátor a dodnes mi z toho jde mráz po zádech,” říká Šárka. „Byli jsme u toho, když se zaselo první semínko kultury pouličního života a práce s veřejným prostorem. Od té doby se to stalo normou pro skoro každý festival. Myslím si, že díky Zažít město jinak si dnes uvědomujeme hodnotu veřejného prostoru mnohem víc,” míní Jakub. „A jsem si stoprocentně jistý, že o zneprůjezdnění Smetanova nábřeží pro tranzitní dopravu bude AutoMat usilovat do té doby, než se uskuteční. Více tlaku zezdola, od komunit by tomu ale určitě prospělo.”

Přál bych si, aby Zažít město jinak dál fungovalo jako platforma pro lidi, kteří chtějí ve městě skutečně žít, ne jen přežívat,“ říká Jakub. Tereza se připojuje s tím, že v budoucnu slavnosti můžou být také platformou pro úspěšné zvládání klimatické změny ve lokalitě a Šárka doufá, že skrze Zažít město jinak se budou potkávat lidé, kteří chtějí zažívat sílu a kouzlo pospolitosti a sdílení a díky tomu si mohou být jisti, že ani v této individualizované době nejsou na světě sami.

Zapojíte se i vy do hnutí Zažít město jinak a pomůžete naplnit přání zakladatelů? K tomu, aby sousedské komunity ožívaly a byly schopné pohnout s palčivými lokálními problémy od parkování po klimatická opatření, potřebujeme přímo vás. Vyslyšíte volání svého města?

To chci také zažít

Děkujeme za Vaší odpověď. Pokud jste odpověděli správně, budete zařazen*a do slosování – ozveme se vám.

Otázky v křížovce byly i pro zbytek týmu docela složité, takže gratulujeme – vypadá to, že se v tematice rozvoje města docela vyznáte. V porovnání s organizací sousedských slavností a celou naší snahou o radostná města je to ale prkotina. Nechcete nám s tím vším pomáhat více?

Chcete města, ve kterých je radost žít? Podporujte AutoMat a sousedské slavnosti Zažít město jinak

Chybka na obzoru

Chcete vyhrát soutěž? Znáte tajenku?

Vepište ji do pole “tajenka”. A pokud jste sem došli a křížovku ještě neviděli, mrkněte níže…

Baví vás luštit křížovky? A baví vás čekat, zda jsou vám bůžkové osudu nakloněni? Pokud ano, neváhejte, pusťte se do křížovky s komunitní tématikou a tajenku vyplňte výše. A když se vám pak podaří ten správný obětní obřad (nebo budete mít prostě štěstí v losování), těšte se na výhru.

aBaví vás luštit křížovky? A baví vás čekat, zda jsou vám bůžkové osudu nakloněni? Pokud ano, neváhejte, pusťte se do křížovky s komunitní tématikou a tajenku vyplňte výše. A když se vám pak podaří ten správný obětní obřad (nebo budete mít prostě štěstí v losování), těšte se na výhru.

 

Losovat budeme o tyto výhry

 • trička a tašky z limitované edice Zažít město jinak 2023
 • komentovaná Tour de Fyzikální ústav pro 6 lidí
 • Únikovka v Chemickém ústavu pro 6-8 lidí

 • vstupenky na workshop „Jak uspořádat komunitní akci“ od prostoru39
 • vstupenky na komentovanou procházku Jamrtálem od spolku Probuďme Nusle
 • voucher na konzumaci a prohlídku od RECesse
 • exkurzi po sklářské dílně BONA, o. p. s.
 • Tour de Krenovka a drink zdarma
 • Tour de Modřanský Prior
 • vstupenky do Divadla Na zábradlí
 • vstupenky do Ypsilonky
 • vstupenky do do Kina Atlas
 • kávu od Zrno Zrnko