Město lidem

Spolek AutoMat se projektem Zažít město jinak (i dalšími aktivitami) snaží vracet město lidem již 20 let. Chcete se přidat a navíc něco vyhrát?

Přinášíme vám příběhy lidí, kteří se o to snaží s námi – sledujte nás nebo se rovnou staňte tím, kdo změní své okolí. Ve společném probouzení našeho prostředí je obrovská radost. Pojďte ji s námi zažít.

Všechny, kteří se se s námi vydají na cestu za radostným městem, zařadíme do slosování o lístky do divadel či na různé zážitky, limitovaná trička a tašky Zažít město jinak a další ceny.

Děkujeme mnohokrát, že vás zajímá, co v AutoMatu děláme. Budeme vás e-mailem informovat o aktuálním dění, zvát vás na akce a výzvy a jednou za čas se optáme, jestli se nechcete zapojit ještě více.

Ale hlavně – chceme s vámi navázat vztah a doufáme, že se někdy setkáme osobně. Tak si budeme moci nejlépe říci, co pro sebe navzájem můžeme udělat, aby byla naše města radostnější.

Děkujeme

Váš AutoMat

Chcete se zapojit více? Podporujte AutoMat a sousedské slavnosti Zažít město jinak

Chybka na obzoru

Děkujeme mnohokrát, že vás zajímá, co v AutoMatu děláme. V minulosti jste se již registroval*a s tímto mailem. Pokud vám e-maily nechodí, zkontrolujte prosím složku hromadné a spam a případně se ozvěte na kp@auto-mat.cz.

Zpravodaj Zažít město jinak - přihlaste se, čtěte a soutěžte o super ceny

Odebírejte e-mailový Zpravodaj sousedských slavností a komunitního dění.

 • Příběhy lidí, kteří aktivně pracují na proměně svého okolí.
 • Informace o dění v oblasti komunitního života a rozvoje města.
 • Tipy a pozvánky na akce, výzvy a další možnosti, jak se zapojit.

Každý odběratel se zařadí do slosování o parádní odměny od organizátorů a organizátorek (k vidění na konci stránky).

Chcete se zapojit aktivně do proměny města? Máme dlouhleté zkušenosti a o naše know-how se moc rádi podělíme.

Váháte-li, můžete se nechat inspirovat příběhy lidí, kteří se spolu s námi snaží vracet město lidem. Daří se to někdy více, někdy méně úspěšně, ale vždy to s sebou přináší spoustu zážitků, emocí a nabitých zkušeností. Proměna se děje v potu tváře, někdy s pocity boje s nepřízní úřadů nebo počasí, ale zpravidla končí radostnými úsměvy a novými přátelstvími na zdravých základech.

Všechny příběhy

Nejinak tomu je i v příběhu Jany Kašparové:

Jana dříve organizovala sousedské slavnosti na vlastní pěst, posledních několik let už s novým spolkem NaNiváci. Po úspěších slavností v ulici Na Nivách si nejvíc přála založit spolek. Její manžel byl dříve skeptický a od myšlenky ji odrazoval, ale „sousedění“ ho i navzdory nebo možná „díky“ covidu překvapivě chytlo. Aby mohl spolek tajně založit, musel se stát předsedou. „NaNiváky“ pak daroval Janě jako překvapení k Vánocům.

Spolek dodnes funguje nejen při Zažít město jinak, v roce 2020 (i díky pomoci AutoMatu a jeho peer2peer kampani) vybral od sousedů peníze na výsadbu dvou lip a tak k občasným proměnám města tak přidal i jednu trvalou a zelenou. A samozřejmě i letos pilně chystá další ročník sousedských slavností. Janin manžel je stále předsedou…

Celý příběh

Děkujeme mnohokrát, že se chcete zapojit a stát se buditelem*kou svého okolí. Můžete se buď sami ozvat (petra.svobodova@auto-mat.cz, 775 393 775) nebo prostě počkjete, až se ozveme my.

Už se těšíme na spolupráci, ať už bude jakákoliv.

Děkujeme

Váš AutoMat

Chybka na obzoru

Děkujeme mnohokrát, že se chcete zapojit. V minulosti jste se již registroval/a s tímto mailem, takže je vše v pořádku. Ozveme se Vám.

Váš AutoMat

Chci také navracet město lidem

Pomozte nám rozvíjet Zažít město jinak i do budoucna. Zapojte se aktivně, nebo jen klidně z počátku jako pozorvatelé. Ozveme se vám, dáme síly dohromady a ukážeme sousedům, že i vaše okolí se může stát lepším místem k životu. A zářím určitě neskončíme…

‚‚Jen jsme chtěli žít v příjemnějším okolí…‘‘

Podívejte se na další příběhy lidí, kteří se rozhodli vracet své město lidem:

Pomáhejte nám vracet radost do ulic!

S nárůstem oživených míst roste i rozpočet na organizaci události, proto velmi uvítáme ideálně pravidelnou podporu naší myšlenky. Naším cílem je postupně navýšit řady našich pravidelných dárců, abychom se mohli tématu oživování ulic věnovat nejen jednou ročně organizováním sousedských slavností, ale hlavně abychom mohli kontinuálně pracovat na odstranění bariér, které jsou aktivním občanům kladeny formalitami a občas také nevolí úředníků.

Letos se přihlásilo 115 lokalit v Praze a 51 ve městěch po celé republice. Aby byly sousedské slavnosti finančně udržitelné, potřebují organizátoři ze spolku AutoMat dlouhodobější finanční podporu. Každému pomáhat (prakticky nedat telefon z ruky), sbírat programy, vyrábět grafiku a kupy tiskovin a další spousta leckdy neviditelné práce – to všechno něco stojí.

Chci podporovat Zažít město jinak

Co kromě Zažít město jinak ve spolku AutoMat děláme? Už 20 let je naším posláním prosazovat lepší prostředí pro kvalitní život ve městě. Podporujeme veřejnou, pěší a cyklistickou dopravu, rozumné používání aut a přátelský veřejný prostor pro všechny.

 • Naše výzva Do práce na kole změnila za 13 let dopravní návyky desítek tisíc lidí po celé republice.
 • Sousedské slavnosti Zažít město jinak daly vzniknout stovkám sousedských komunit, které pracují na pozitivní proměně ulic a veřejného prostoru.
 • Podporujeme děti, rodiče i pedagogy, aby se mohli po městě dopravovat bezpečně, zdravě a udržitelně. Připravujeme terénní programy, soutěže, videa a pro dospěláky pravidelné Cykloporadny.
 • Hlídáme dopravní politiku a dohlížíme na městské politiky a úředníky, aby pracovali ve veřejném zájmu.
 • Přinášíme inspiraci ze zahraničí, tvoříme rešerše a analýzy, pořádáme cyklojízdy, diskuse, filmové projekce a taky připomínkujeme městské záměry.
 • Občas píšeme petice a když to nejde po dobrém, tak se i soudíme (zatím vždy úspěšně).

Společně s vámi tvoříme město, ve kterém chceme žít. Budete stát při nás?

V dalším kroku budete přesměrováni na platební bránu.

V dalším kroku budete přesměrováni na platební bránu.

V dalším kroku uvidíte údaje potřebné k založení platby v bance.

měsíčně 500,-

Děkujeme mnohokrát za Vaší podporu, moc si ji vážíme.

Prosíme, nastavte si platbu ve své bance podle následujících údajů, abychom poznali, že jde o podporu od Vás.

ve prospěch účtu: 2400063333/2010
částka: [amount]
variabilní symbol: [variable_symbol]
vybraná frekvence plateb: [freq]

Něco se nepovedlo
Zpět do formuláře

Podporujte pravidelně Zažít město jinak

Právě pravidelná podpora (klidně i menšími částkami) nám přináší možnost pracovat dlouhodobě a koncepčně. A také opravdu nezávisle (asi také nechcete, abychom museli přistoupit k něčemu jako Zažít město jinak s Microsoftem). Plánujeme velké věci a potřebujeme vás nablízku - jdete do toho s námi?

Celý příběh Jany Kašparové

‚‚My jsme se Zažít město jinak dříve hojně účastnili jako návštěvníci v jiných lokalitách a akce se nám moc líbila. S myšlenkou, že se sama pustím do organizace, jsem koketovala dlouho, ale nikdy jsem nenašla dost odvahy. Pak ale přišla výzva s příslibem pomoci od AutoMatu a já šla do toho.

Náš první ročník Zažít město jinak byla spíše akce nás dvou – mě a manžela – a občas se zapojil někdo další. V jednu chvíli jsem si připadala jako sama proti všem, i můj muž byl hodně skeptický. Měl hlavně obavy z toho vyparkování aut, protože my jsme taková oblíbená parkovací oblast u metra pro lidi, kteří pak dál pokračují do práce. Takže téma parkování je tady taková třecí plocha. A my chceme najednou dělat akci, která je postavená na tom, že se tu jeden den parkovat nebude?

Jak se blížil termín, tak strach samozřejmě nepříjemně narůstal, ale nakonec lidé všechna auta vyparkovali. Zbylo jen jedno. Dokonce jsme zjistili, čí je. Byla tu městská policie a řešili jsme, jestli se má odtáhnout. Nakonec jsem zavelela, že ne, že to nestojí za to, dělat někomu takhle zle. Tak jsme asfalt kolem auta oblepili páskou, něco jsme tam nakreslili a prostě tam zůstalo. Programu to nevadilo.

Jakmile se první akce podařila, tak se všechno obrátilo. Už jsem sama nebyla. Úspěch celé akce zažehl jiskřičku a my jsme se začali hodně přátelit s lidmi, kteří se „nabalovali“ na vznikající komunitu. Pomohlo nám to překonat i horší období během covidu. To pro nás byl příjemný kontakt – už jen to, že vám někdo mává přes ulici z okna. Pak jsme začali pořádat různé drobné akce, například halloweenské dýně: každý sám doma, abychom neporušovali opatření, jsme si je umístili na místo, na které jsme všichni viděli z oken, a ony nám tam každý večer svítily. Pak jsme společně zdobili stromeček…

Už jako spolek, jehož založení jsem dostala jako překvapení od svého muže k Vánocům v roce 2020, pořádáme nejen Zažít město jinak, ale také masopusty, adventní setkání a spoustu dalších akcí pro naší komunitu. Společně jsme v rámci slavností vysadili i dvě lípy a na to, abychom dali našim snahám trvalý přesah, se budeme soustředit i nadále.

Rozhodně bych všem, kteří nad organizací slavností přemýšlí, vzkázala, ať do toho jdou, protože za ten dobrý pocit to rozhodně stojí. A moc chválím AutoMat, protože ten je tím vším provede úplně jak po másle.“

Podle Jany stačí jeden člověk, který ten oheň zažehne. Mohl to být kdokoliv jiný. A co vaše okolí, už má svého buditele? Nebudete jím třeba zrovna vy?

To chci také zažít

Děkujeme za Vaší odpověď. Pokud jste odpověděli správně, budete zařazen*a do slosování – ozveme se vám.

Otázky v křížovce byly i pro zbytek týmu docela složité, takže gratulujeme – vypadá to, že se v tematice rozvoje města docela vyznáte. V porovnání s organizací sousedských slavností a celou naší snahou o radostná města je to ale prkotina. Nechcete nám s tím vším pomáhat více?

Chcete města, ve kterých je radost žít? Podporujte AutoMat a sousedské slavnosti Zažít město jinak

Chybka na obzoru

Chcete vyhrát soutěž? Znáte tajenku?

Vepište ji do pole “tajenka”. A pokud jste sem došli a křížovku ještě neviděli, mrkněte níže…

Nápověda: indukce, okruh, parklet

Baví vás luštit křížovky? A baví vás čekat, zda jsou vám bůžkové osudu nakloněni? Pokud ano, neváhejte, pusťte se do křížovky s komunitní tématikou a tajenku vyplňte výše. A když se vám pak podaří ten správný obětní obřad (nebo budete mít prostě štěstí v losování), těšte se na výhru.

Nápověda: indukce, parklet, okruh

 

Losovat budeme o tyto výhry

 • trička a tašky z limitované edice Zažít město jinak 2023
 • komentovaná Tour de Fyzikální ústav pro 6 lidí
 • Únikovka v Chemickém ústavu pro 6-8 lidí

 • vstupenky na workshop „Jak uspořádat komunitní akci“ od prostoru39
 • vstupenky na komentovanou procházku Jamrtálem od spolku Probuďme Nusle
 • voucher na konzumaci a prohlídku od RECesse
 • exkurzi po sklářské dílně BONA, o. p. s.
 • Tour de Krenovka a drink zdarma
 • Tour de Modřanský Prior
 • vstupenky do Divadla Na zábradlí
 • vstupenky do Ypsilonky
 • vstupenky do do Kina Atlas
 • kávu od Zrno Zrnko