Město lidem

Spolek AutoMat se projektem Zažít město jinak (i dalšími aktivitami) snaží vracet město lidem již 20 let. Chcete se přidat a navíc něco vyhrát?

Přinášíme vám příběhy lidí, kteří se o to snaží s námi – sledujte nás nebo se rovnou staňte tím, kdo změní své okolí. Ve společném probouzení našeho prostředí je obrovská radost. Pojďte ji s námi zažít.

Všechny, kteří se se s námi vydají na cestu za radostným městěm, zařadíme do slosování o lístky do divadel či na různé zážitky, limitovaná trička a tašky Zažít město jinak a další ceny.

Děkujeme mnohokrát, že vás zajímá, co v AutoMatu děláme. Budeme vás e-mailem informovat o aktuálním dění, zvát vás na akce a výzvy a jednou za čas se optáme, jestli se nechcete zapojit ještě více.

Ale hlavně – chceme s vámi navázat vztah a doufáme, že se někdy setkáme osobně. Tak si budeme moci nejlépe říci, co pro sebe navzájem můžeme udělat, aby byla naše města radostnější.

Děkujeme

Váš AutoMat

Chcete se zapojit více? Podporujte AutoMat a sousedské slavnosti Zažít město jinak

Chybka na obzoru

Děkujeme mnohokrát, že vás zajímá, co v AutoMatu děláme. V minulosti jste se již registroval*a s tímto mailem. Pokud vám e-maily nechodí, zkontrolujte prosím složku hromadné a spam a případně se ozvěte na kp@auto-mat.cz.

Občasník Zažít město jinak - čtěte, inspirujte se a nenechte si nic ujít

Příběhy lidí, kteří aktivně pracují na proměně svého okolí. Informace o dění v oblasti komunitního života a rozvoje města. Tipy a pozvánky na akce, výzvy a další možnosti, jak se zapojit. Chcete-li zůstat v obraze, odebírejte náš zpravodaj.

Každá nová duše se také zařadí do slosování o parádní odměny (k vidění na dně webu).

Chcete se zapojit aktivně do proměny města? Máme dlouhleté zkušenosti a o naše know-how se moc rádi podělíme.

Váháte-li, můžete se nechat inspirovat příběhy lidí, kteří se spolu s námi snaží vracet město lidem. Daří se to někdy více, někdy méně úspěšně, ale vždy to s sebou přináší spoustu zážitků, emocí a nabitých zkušeností. Proměna se děje v potu tváře, někdy s pocity boje s nepřízní úřadů nebo počasí, ale zpravidla končí radostnými úsměvy a novými přátelstvími na zdravých základech.

Všechny příběhy

Nejinak tomu je i v příběhu Filipa Zatloukala:

Filip dříve místo, kde bydlel, zažíval spíše negativně – nebylo kam zajít, kde se sejít s přáteli. Se zkušenostmi z pořádání Artblok a s kamarády umělci tedy začali na vlastní pěst, proměnili bývalý novinový kiosek na místo k pořádání výstav a setkávání. Okolí přestalo být šedivé a sousedé se přidávali.

 

Život je ale změna – Artrafika se přestěhovala, Filip pokračoval, dokonce přidal a teď už pracuje přímo v týmu AutoMatu. Závěr jeho příběhu ale jasně ukazuje, že ani taková angažovanost nestačí – města potřebují mnohem více lidí, kterým není okolí lhostejné a jsou ochotni být aktivní.

Celý příběh

Děkujeme mnohokrát, že se chcete zapojit a stát se buditelem*kou svého okolí. Můžete se buď sami ozvat (petra.svobodova@auto-mat.cz, 775 393 775) nebo prostě počkjete, až se ozveme my.

Už se těšíme na spolupráci, ať už bude jakákoliv.

Děkujeme

Váš AutoMat

Chybka na obzoru

Děkujeme mnohokrát, že se chcete zapojit. V minulosti jste se již registroval/a s tímto mailem, takže je vše v pořádku. Ozveme se Vám.

Váš AutoMat

Chci také navracet město lidem

Pomozte nám rozvíjet Zažít město jinak i do budoucna. Zapojte se aktivně, nebo jen klidně z počátku jako pozorvatelé. Ozveme se vám, dáme síly dohromady a ukážeme sousedům, že i vaše okolí se může stát lepším místem k životu. A zářím určitě neskončíme…

‚‚Jen jsme chtěli žít v příjemnějším okolí…‘‘

Podívejte se na další příběhy lidí, kteří se rozhodli vracet své město lidem:

Pomáhejte nám vracet radost do ulic!

S nárůstem oživených míst roste i rozpočet na organizaci události, proto velmi uvítáme ideálně pravidelnou podporu naší myšlenky. Naším cílem je postupně navýšit řady našich pravidelných dárců, abychom se mohli tématu oživování ulic věnovat nejen jednou ročně organizováním sousedských slavností, ale hlavně abychom mohli kontinuálně pracovat na odstranění bariér, které jsou aktivním občanům kladeny formalitami a občas také nevolí úředníků.

Letos se přihlásilo 115 lokalit v Praze a 51 ve městěch po celé republice. Aby byly sousedské slavnosti finančně udržitelné, potřebují organizátoři ze spolku AutoMat dlouhodobější finanční podporu. Každému pomáhat (prakticky nedat telefon z ruky), sbírat programy, vyrábět grafiku a kupy tiskovin a další spousta leckdy neviditelné práce – to všechno něco stojí.

Chci podporovat Zažít město jinak

Co kromě Zažít město jinak ve spolku AutoMat děláme? Už 20 let je naším posláním prosazovat lepší prostředí pro kvalitní život ve městě. Podporujeme veřejnou, pěší a cyklistickou dopravu, rozumné používání aut a přátelský veřejný prostor pro všechny.

 • Naše výzva Do práce na kole změnila za 13 let dopravní návyky desítek tisíc lidí po celé republice.
 • Sousedské slavnosti Zažít město jinak daly vzniknout stovkám sousedských komunit, které pracují na pozitivní proměně ulic a veřejného prostoru.
 • Podporujeme děti, rodiče i pedagogy, aby se mohli po městě dopravovat bezpečně, zdravě a udržitelně. Připravujeme terénní programy, soutěže, videa a pro dospěláky pravidelné Cykloporadny.
 • Hlídáme dopravní politiku a dohlížíme na městské politiky a úředníky, aby pracovali ve veřejném zájmu.
 • Přinášíme inspiraci ze zahraničí, tvoříme rešerše a analýzy, pořádáme cyklojízdy, diskuse, filmové projekce a taky připomínkujeme městské záměry.
 • Občas píšeme petice a když to nejde po dobrém, tak se i soudíme (zatím vždy úspěšně).

Společně s vámi tvoříme město, ve kterém chceme žít. Budete stát při nás?

V dalším kroku budete přesměrováni na platební bránu.

V dalším kroku budete přesměrováni na platební bránu.

V dalším kroku uvidíte údaje potřebné k založení platby v bance.

měsíčně 500,-

Děkujeme mnohokrát za Vaší podporu, moc si ji vážíme.

Prosíme, nastavte si platbu ve své bance podle následujících údajů, abychom poznali, že jde o podporu od Vás.

ve prospěch účtu: 2400063333/2010
částka: [amount]
variabilní symbol: [variable_symbol]
vybraná frekvence plateb: [freq]

Něco se nepovedlo
Zpět do formuláře

Podporujte pravidelně Zažít město jinak

Právě pravidelná podpora (klidně i menšími částkami) nám přináší možnost pracovat dlouhodobě a koncepčně. A také opravdu nezávisle (asi také nechcete, abychom museli přistoupit k něčemu jako Zažít město jinak s Microsoftem). Plánujeme velké věci a potřebujeme vás nablízku - jdete do toho s námi?

Celý příběh Filipa Zatloukala

‚‚Studoval jsem knižní grafiku a ilustraci na Hellichovce. S kreslením komiksů jsem začal už na střední škole, kde jsem studoval obalový a grafický design. Roku 2016 jsem pořádal Artblok festival, což byl festival mladých umělců v Praze, který probíhal na různých místech.

Bydlel jsem tehdy v části Modřan u Braníka, kde víceméně nebylo kam zajít, žádná kultura, žádné pěkné místo k setkávání. A když jsem chtěl zažít nějakou kulturu, musel jsem na autobus nebo tramvaj a do centra. Rozhodl jsem se tedy, že se do toho pustím sám. S kamarády z umělecké komunity jsme si našli vlastní prostory a zanedlouho jsme již v námi přetvořeném novinovém kiosku otevřeli galerii Artrafika a začali jsme pořádat vlastní výstavy a doprovodný program, promítání a přednášky.

Okolí kiosku – bývalé trafiky – bylo tou dobou dosti žalostným místem. Krátká ulice, zaslepená chodníkem k Novodvorské, byla pravděpodobně oblíbenou destinací narkomanů a pijáků, protože jsme při po úvodním náročném úklidu museli likvidovat spoustu rozbitých lahví od kořalek a použitých injekčních stříkaček. A to celé v blízkosti areálu školy, kudy denně chodily desítky dětí. Po našem zásahu už takové nebylo a lidé to (až na výjimky, kdy jsme museli přestát i agresivního jedince, co na nás šel s nožem) oceňovali a v prostoru se zastavovali nejen kamarádi, ale i sousedé s rodinami.

 

Měl jsem nějakou představu o tom, že by se akce ve veřejném prostoru měly konat, ale až sousedské slavnosti Zažít město jinak mi ukázaly, co všechno z toho může vzniknout. Uvědomil jsem si, jak je veřejný prostor za normálních okolností vlastně mrtvý a prázdný. Slouží čistě k tranzitu. Což je škoda, protože by mohl plnit spoustu dalších funkcí.

AutoMat a jeho práci jsem pak sledoval intenzivněji a líbila se mi jeho činnost. S Artrafikou jsem na sídlišti v Braníku začal organizovat i místní Zažít město jinak a od té doby se stále více utvrzuji v tom, že tato akce má jedinečný potenciál spojovat lidi, kteří by se jinak nepotkali. Potkali jsme se s lidmi, kteří sídlili téměř ve stejné ulici, ale až organizace téhle akce nás svedla dohromady. A takhle to funguje ve spoustě lokalit. Kromě potkávání a propojování je na Zažít město jinak skvělé, že člověk najednou vidí, co všechno se dá ve městě dělat. Navíc je to skvělá cesta, jak přinést umění do veřejného prostoru, což je pro mě vzhledem k mému zaměření velmi důležité.

Když jsme se pak na konci roku 2018 přestěhovali na Letnou, připojili jsme se k lokalitě U Akademie. No a když přišla nabídka práce pro AutoMat, tak jsem ani vteřinu neváhal. Nyní můžu pracovat na proměně města hlubším a koncepčnějším způsobem a navíc nejen lokálně, ale s celorepublikovým dosahem.

Bohužel stěhování s sebou také neslo to, že na místě, odkud jsem odešel, se zase vrátilo vše ke starému. Už tři týdny poté, co jsem se přesunul na Letnou, mě ve chvíli, kdy jsem vyzvedával poslední věci z kiosku, místní občan konfrontoval s tím, že tam kolem necháváme rozbité láhve a další bordel, který ale už po nás být nemohl, jelikož jsme tam už nic nepořádali. Jasně se tedy ukazuje, že město potřebuje mnohem více aktivních lidí.“

Nejde ale o to, aby Braník záviděl Letné a AutoMatu našeho Filipa – pomůže zejména akce a zapojení lidí, jako jste vy. Je třeba se zapojit, tlačit na trvalou změnu místa, zatáhnout do dění město a hlavně vytvořit komunitu – a s tím vším vám pomůže právě tým Zažít město jinak ze spolku AutoMat.

To chci také zažít

Děkujeme za Vaší odpověď. Pokud jste odpověděli správně, budete zařazen*a do slosování – ozveme se vám.

Otázky v křížovce byly i pro zbytek týmu docela složité, takže gratulujeme – vypadá to, že se v tematice rozvoje města docela vyznáte. V porovnání s organizací sousedských slavností a celou naší snahou o radostná města je to ale prkotina. Nechcete nám s tím vším pomáhat více?

Chcete města, ve kterých je radost žít? Podporujte AutoMat a sousedské slavnosti Zažít město jinak

Chybka na obzoru

Chcete vyhrát soutěž? Znáte tajenku?

Vepište ji do pole “tajenka”. A pokud jste sem došli a křížovku ještě neviděli, mrkněte níže…

Baví vás luštit křížovky? A baví vás čekat, zda jsou vám bůžkové osudu nakloněni? Pokud ano, neváhejte, pusťte se do křížovky s komunitní tématikou a tajenku vyplňte výše. A když se vám pak podaří ten správný obětní obřad (nebo budete mít prostě štěstí v losování), těšte se na výhru.

 

Losovat budeme o tyto výhry

 • trička a tašky z limitované edice Zažít město jinak 2023
 • komentovaná Tour de Fyzikální ústav pro 6 lidí
 • Únikovka v Chemickém ústavu pro 6-8 lidí

 • vstupenky na workshop „Jak uspořádat komunitní akci“ od prostoru39
 • vstupenky na komentovanou procházku Jamrtálem od spolku Probuďme Nusle
 • voucher na konzumaci a prohlídku od RECesse
 • exkurzi po sklářské dílně BONA, o. p. s.
 • Tour de Krenovka a drink zdarma
 • Tour de Modřanský Prior
 • vstupenky do Divadla Na zábradlí
 • vstupenky do Ypsilonky
 • vstupenky do do Kina Atlas
 • kávu od Zrno Zrnko