Velká jarní cyklojízda oživí ulice Prahy. Pojeďte také!

Velká jarní cyklojízda oživí ulice Prahy. Pojeďte také!

PRAHA – V sobotu 20. dubna budou ulice Prahy patřit lidem na kolech. Šlapat spolu budou manažerky, ajťáci, právníci i prodavačky. Na Velkou jarní cyklojízdu (1) vyrazí zástupci všech věkových skupin, nejrůznějších povolání či politických názorů. Spojí je touha po svobodném pohybu městem. Jízda je předzvěstí soutěžní fáze celostátní kampaně Do práce na kole (4). Účastníci se sejdou v 15 hodin na náměstí Jiřího z Poděbrad. Odtud pojedou přes centrum Prahy a Nuselský most na Nákladové nádraží Žižkov, kde je připraven kulturní program.

„Zážitek z cyklojízdy potěší všechny účastníky, ale i obyvatele ulic jinak zatížených automobilovým provozem, které utichnou. Cyklojízda je nevšední projížďkou pro celou rodinu, společenskou událostí, ale i oslavou svobodného pohybu po městě a protestem proti tomu, jak málo se staráme o veřejný prostor,“ říká za organizátory Václav Mucala z iniciativy Auto*Mat. „Na cyklojízdu jsou zváni všichni, kdo by si chtěli cestování po Praze na kole třeba jen vyzkoušet,“ dodává.

Účastníci cyklojízdy se shromáždí na náměstí Jiřího z Poděbrad. Po třetí hodině se peloton vydá přes Vinohrady do centra Prahy a pak přes Nuselský most a Vršovice na Nákladové nádraží Žižkov. Tam akci kolem páté hodiny zakončí tradiční rituál cyklojízd – zvedání kol nad hlavu. Organizátoři očekávají při hezkém počasí až deset tisíc účastníků. Cyklojízda se koná pod záštitou radní hlavního města Aleksandry Udženije (ODS) a místostarosty Prahy 3 Ondřeje Ruta (SZ).

V jedné z opuštěných hal nákladového nádraží, které bylo nedávno prohlášeno za kulturní památku, je na odpoledne a večer připraven program s koncertem Please the Trees. Zájemci se mohou přímo u stánku Auto*Matu registrovat do kampaně Do práce na kole. Lidé, kteří vstoupí do Klubu přátel Auto*Matu, budou mít registraci zdarma.

Organizátoři doporučují účastníkům cyklojízdy běžné oblečení, aby si mohli v cíli užít společenský večer, případně pestré masky či kostýmy pro rozveselení okolí. Jedenáct kilometrů dlouhou trasu zajišťuje vedle desítek dobrovolníků také dopravní policie. Tempo jízdy je přizpůsobeno i méně zdatným cyklistům. Nejde o závod, ale o společenskou akci. Organizátoři vyzývají rodiče s malými dětmi, aby se před začátkem jízdy shromažďovali v prostoru nalevo od kostela.

Auto*Mat a server „Prahou na kole“ vydávají pro účastníky cyklojízdy speciální noviny, které budou k mání zdarma. Přinášejí rady a tipy pro začínající i zkušené cyklisty, novinky o pražských dopravních stavbách i návrhy ke zlepšení špatné dopravní situace.

Velké jarní a podzimní cyklojízdy jsou největší událostí svého druhu v České republice. Popularita kola ve městech strmě vzrůstá. Podle sčítání magistrátu došlo mezi lety 2010 a 2011 k nárůstu počtu cest vykonaných na kole o 46 % a dnes jezdí v Praze pravidelně na kole 120 tisíc lidí. V roce 2011 se Velké podzimní cyklojízdy zúčastnilo 8 tisíc lidí.

Přílohy:

1) Podrobnosti o Velké jarní cyklojízdě 2013

Podrobná mapa cyklojízdy

2) Kdo se chce zúčastnit a nesežene si doté doby kolo sám, může se obrátit na spřátelenou půjčovnu OKOLO v Revoluční ulici. Pro Velkou jarní cyklojízdu nabízí půjčení kola za pouhých 100 korun.

3) Jak se pohybovat Prahou na kole?
http://prahounakole.cz

4) Kampaň do práce na kole
http://dopracenakole.net

Nakrmte AutoMat

Podpořte nás a staňte se tak členy Klubu přátel AutoMatu!

V dalším kroku budete přesměrováni na platební bránu.

V dalším kroku budete přesměrováni na platební bránu.

V dalším kroku uvidíte údaje potřebné k založení platby v bance.

měsíčně 1000,-

Děkujeme mnohokrát za Vaší podporu, moc si ji vážíme.

Prosíme, nastavte si platbu ve své bance podle následujících údajů, abychom poznali, že jde o podporu od Vás.

  • ve prospěch účtu: 2400063333/2010
  • částka: [amount]
  • variabilní symbol: [variable_symbol]
  • vybraná frekvence plateb: [freq]
Něco se nepovedlo
Zpět do formuláře