V Truhlářské 11 vzniká první svépomocná opravna kol

PRAHA – Jezdíte často na kole a nechcete být s jeho servisem odkázáni na profesionální servisy? Chcete si něco opravit, ale nevíte jak nebo nemáte potřebné nářadí? Iniciativa Auto*Mat a kolektiv bývalých squatterů z Vily Milada startuje první pražskou svépomocnou dílnu v Truhlářské ulici [2]. Dílna se koná tuto středu 16. 9. v 17:30 v rámci Týdne nepřizpůsobivosti [3] a série akcí Zažít město jinak [4]. Bude fungovat každou druhou středu a mimo to, že zájemci ušetří peníze, naučí se také opravit a seřídit si své kolo sami.

„Chceme poskytnout zázemí lidem, kteří používají kolo jako dopravní prostředek po městě, potřebují, aby dobře jezdilo, ale v klasických servisech často nenacházejí porozumění,“ vysvětlil myšlenku cyklodílny Michal Křivohlávek z iniciativy Auto*Mat. „Středa 16. září je výborný den, kdy jet do města na kole. Ráno se můžete stavit na snídani zdarma kavárny Vypálené koťátko a večer na cyklodílně v Truhlářské. Radio 1 k tomu celý den vysílá zpravodajství z chodníků a cyklostezek [4],“ komentuje Křivohlávek středeční program týdne mobility.

„Dílny budou tematické. Hlavním cílem není opravit kola, ale názorně naučit zájemce, jak si mohou základní servis a opravy provést sami [1],“ vysvětluje Janek Kotecký z iniciativy Auto*Mat, který se podílí na organizaci dílen.

Svépomocná dílna by měla v budoucnosti nabízet nářadí, použité součástky a základní náhradní díly. Organizátoři vyzývají zájemce, aby pomohli dílnu vybavit a prozatím si raději přinesly díly na výměnu vlastní. S odstraněním náročnějších závad pomohou zkušení technici. Pro větší pohodu účastníků je k dispozici posezení a výborné veganské občerstvení. Zajímavostí je i to, že cyklisté za servis nic neplatí – dílna funguje na základě dobrovolných příspěvků na jídlo, nářadí a součástky.

„Vedle snahy ušetřit peníze je důležitý také prvek bezpečnosti. Cyklista, který dobře zná svoje kolo a opravuje ho s pomocí odborníků, se vyhne technickým selháním,“ říká mluvčí iniciativy Auto*Mat Michal Křivohlávek. „V zemích západní Evropy jsou levné servisy a svépomocné cyklodílny poměrně běžné. V Praze je Truhlářská zatím jediným takovým místem,“ dodal Křivohlávek. Od svépomocné cyklodílny si slibuje mimo jiné také další narůst počtu lidí, kteří jezdí v ulicích Prahy na kole.

Svépomocná cyklistická dílna v Truhlářské proběhne ve středu 16. září od 17.30 a bude se opakovat každou druhou středu.

Poznámky:

1) Program dílen v Truhlářské

16. září — Přehazovačka a péče o řetěz

Další termíny: 30. 9., 14. 10., 28. 10.
Budoucí témata: Úprava kola pro město – blatníky, kryt řetězu, nosiče. Nábojová přehazovačka. Seřizování brzd. Ochrana proti krádeži. Centrování kol. Barvení (na růžovo) a další.

Kolektiv Milada, Truhlářská 11, Praha 1.

Vždy od 17.30 do 20.30 hodin.

Více: www.prahounakole.cz a v příspěvku zde na stránkách

2) Ilustrační fotografie

Ilustrační foto v tiskové kvalitě (k libovolnému použití):
http://www.prahounakole.cz/temp/truhlarska/BILD3990.JPG

3) Týden nepřizpůsobivosti

„Média, politici, neonacisté i „slušní lidé“ se spojili, aby nám ukázali současnou největší hrozbu: nepřizpůsobivé. Hanlivý přívlastek začal žít vlastním životem. Užívá se k pranýřování každého, kdo se nelíbí: Romů, squatterů, technařů, chudých. Nálepka nepřizpůsobivosti vypovídá však nejvíc o společnosti, která ji uděluje. Ukazuje, co je její hlavní hodnotou: přizpůsobit se. Chce z nás mít (po)slušné budovatele vlastních kariér, netečné ke svému okolí a vždy ochotné se zařadit – přizpůsobit se jako cihla zdi,“ píše se na webu Týdne nepřizpůsobivosti. Série akcí začala sobotním obsazením nového squatu na Albertově, zahrnuje koncerty, výstavy i divadlo a vyvrcholí v sobotu 19. září Do-It-Yourself karnevalem.
Více: http://neprizpusobivi.fnf.cz/

4) Zažít město jinak

Nedělní pouliční slavnost Zažít město jinak na pražských Vinohradech a velká cyklojízda 20. září budou vyvrcholením série akcí Týdne mobility 14. – 22. září podporujících moderní a šetrné způsoby dopravy. Na programu je snídaně zdarma pro cyklisty, „opravdu zelená vlna“ Radia 1 aneb zpravodajství z chodníků a cyklostezek, akce Do kostela na kole nebo dílna v Truhlářské 11.

Více: https://auto-mat.cz

Nakrmte AutoMat

Podpořte nás a staňte se tak členy Klubu přátel AutoMatu!

V dalším kroku budete přesměrováni na platební bránu.

V dalším kroku budete přesměrováni na platební bránu.

V dalším kroku uvidíte údaje potřebné k založení platby v bance.

měsíčně 1000,-

Děkujeme mnohokrát za Vaší podporu, moc si ji vážíme.

Prosíme, nastavte si platbu ve své bance podle následujících údajů, abychom poznali, že jde o podporu od Vás.

  • ve prospěch účtu: 2400063333/2010
  • částka: [amount]
  • variabilní symbol: [variable_symbol]
  • vybraná frekvence plateb: [freq]
Něco se nepovedlo
Zpět do formuláře