V Praze se objeví pouliční sedačky, které změnily Vídeň

PRAHA – Oblíbené venkovní sedačky, které již deset let zpříjemňují obyvatelům i návštěvníkům Vídně pobyt v ulicích, budou ode dneška umístěny v Praze (1). Přivezla je iniciativa Auto*Mat za podpory Rakouského kulturního fóra. Sedačky Enzi (2) proměnily veřejný prostor vídeňské Muzejní čtvrti a rozproudily debatu o tom, jak mají vypadat ulice, aby se v nich dobře žilo. Jednu z nepřehlédnutelných barevných pohovek lidé od dnešního dne najdou v kině Bio Oko na Letné, druhá bude putovat po různých místech Prahy.

„Ve Vídni se staly sedačky Enzi symbolem proměny veřejného prostoru jednoduše tím, že do něj umístily správný předmět. Lidé nechtějí ulicemi jen procházet nebo projíždět. Chtějí si prostor města užít,“ říká komunikační specialista Jan Krčmář, který prožil většinu života ve Vídni a nyní pracuje v iniciativě Auto*Mat v rámci Roku jinak Nadace Vodafone.

„Kultivace veřejného prostoru není v celoměstském měřítku úkolem pro občanské sdružení. Praha ale takovou proměnu nutně potřebuje. Věřím, že náš počin může inspirovat magistrát i městské části a v ulicích se začnou objevovat další prvky zpříjemňující život,“ vysvětlil Jan Krčmář.

Dvě populární barevné sedačky pomohlo Auto*Matu obstarat Rakouské kulturní fórum v Praze.

„Ke kultuře patří udržitelnost ve všech oblastech života,“ vysvětluje důvod podpory jeho ředitelka Natascha Grilj.

Jedna ze sedaček Enzi bude trvale umístěna v kině Bio Oko na Letné, druhá bude putovat po Praze v rámci kulturních a společenských akcí. V létě se například počítá s jejím umístěním na náplavce Rašínova nábřeží u Vltavy.

„Spojení s Auto*Matem je pro Bio Oko dlouhodobě koncepční záležitost, která zapadá do priorit našich návštěvníků i nás, kteří pro Bio Oko pracujeme. Nabídka o umístění speciální sedačky do sálu pak tuto spolupráci ještě rozvíjí a podtrhuje,“ řekl David Beránek z Bia Oko.

Na to, že v ulicích Prahy se často není kam pohodlně posadit, upozornil Auto*Mat už v létě. Členové iniciativy přinesli židle na novou pěší zónu v dolní části Václavského náměstí, která se pak rychle zaplnila lidmi. Akci po pár hodinách ukončila městská policie (3).

„V Praze chybí prvky moderní architektury a designu ve veřejném prostoru. Sedačky Enzi nebo i jiné podobné modely se ideálně hodí právě na Václavské náměstí, na Kampu a do dalších míst, ve kterých se pohybuje hodně lidí a nemají kde sedět,“ doplnil Vratislav Filler z iniciativy Auto*Mat.

Přílohy:

1) Fotografie sedaček Enzi v Praze

2) Co je Enzi?

Enzi je veliká sedačka pro veřejný prostor, která se proslavila tím, že zcela změnila prostředí vídeňské Muzejní čtvrti. Enzi se staly symbolem setkávání lidí, využití a zkvalitnění veřejného prostoru. V roce 2002 je navrhlo je architektonické studio PPAG Architekten. Ve Vídni jsou mimořádně populární. Lidé na nich mohou sedět nebo ležet třeba i celý den.

„Pražské“ sedačky Enzi mají rozměr 1924 x 761 x 609 centimetrů a váží 22 kilogramů.

3) Dvanáct židlí na chvilku oživilo Václavské náměstí

Nakrmte AutoMat

Podpořte nás a staňte se tak členy Klubu přátel AutoMatu!

V dalším kroku budete přesměrováni na platební bránu.

V dalším kroku budete přesměrováni na platební bránu.

V dalším kroku uvidíte údaje potřebné k založení platby v bance.

měsíčně 1000,-

Děkujeme mnohokrát za Vaší podporu, moc si ji vážíme.

Prosíme, nastavte si platbu ve své bance podle následujících údajů, abychom poznali, že jde o podporu od Vás.

  • ve prospěch účtu: 2400063333/2010
  • částka: [amount]
  • variabilní symbol: [variable_symbol]
  • vybraná frekvence plateb: [freq]
Něco se nepovedlo
Zpět do formuláře