Stovky studentů vyrazí na cyklojízdu pražských škol

PRAHA – Řádově několik stovek studentů pražských středních škol vyrazí v pátek 21. září na kole z Pankráce na Kampu. V rámci Evropského týdne mobility se zúčastní třetího ročníku Velké studentské cyklojízdy, kterou připravila iniciativa Auto*Mat a občanské sdružení Oživení. Na Kampě budou studenti psát návrhy, jak zlepšit dopravní situaci v Praze, především podmínky pro městskou cyklistiku.

„Cyklojízdou chceme upozornit na trvalé poškozování našeho zdraví a veřejného prostoru města automobilovou dopravou,“ vysvětluje smysl akce učitelka z Gymnázia Elišky Krásnohorské Alena Volfová. Ekologické způsoby dopravy podporuje také Gymnázium Postupická. Jeho studenti vždy na Den bez aut mapují příjezdové trasy ze svého bydliště do školy a sledují, zda se za poslední rok zlepšila cyklistická infrastruktura a budou moci začít dojíždět do školy pravidelně.

„Přestože se v posledních sedmi letech zavedlo značení koridorů pro cyklisty, nevedou až k naší škole. Žáci musí překonávat nepříjemné křižovatky a žádná příjezdová cesta ke škole stále není bezpečná. Opatření jsou jen kosmetická,“ říká Ladislava Bímová z Gymnázia Postupická.

Gymnázium Na Vítězné pláni zařadilo dopravní témata do běžné výuky již před několika lety. „Se svým synem jsem se sám stal obětí dopravní nehody, když jsme se vraceli z cyklistického tréninku. Uvědomil jsem si tehdy, jak jsou informace o bezpečném pohybu na kole důležité a pro studenty přínosné,“ říká učitel Petr Erlebach z Vítězné pláně.

Cílem školní cyklojízdy bude park Kampa, kde se studenti budou moci vyjádřit k dopravní situaci v Praze a navrhovat změny, které by jim usnadnily život a pohyb po městě.

„V případě, že se studenti nemohou účastnit cyklojízdy, trasu lze absolvovat i pěšky. Studenti si sami každoročně vyrábí transparenty, aby upozornili řidiče, že jim stav pražské dopravy není lhostejný,“ říká za organizátory Jana Pírková z iniciativy Auto*Mat.

„Naše mnohaleté zkušenosti ukazují, že děti mají ke kolu velmi kladný vztah a pokud by měly vhodné podmínky, rády by jezdily po městě mnohem častěji – třeba právě do školy. Proto je stále třeba připomínat, že kolo jako šetrný a zdravý způsob dopravy do města prostě patří, a apelovat jak na řidiče, aby cyklisty v ulicích respektovali, tak i na odpovědné orgány města, aby jim ve městě vytvářeli dobré podmínky,“ vysvětluje motivy cyklojízdy Eva Šuchmanová z Oživení.

Tradiční podzimní cyklojízda, která je největší akcí na oslavu jízdního kola jako městského dopravního prostředku v Praze, se bude konat v sobotu 22. září v rámci pouličního festivalu sousedských slavností Zažít město jinak. Festival i cyklojízdu pořádá iniciativa Auto*Mat. Velká podzimní cyklojízda startuje v 10 hodin z pěší zóny v dolní části Václavského náměstí.

Přílohy:

1) Program Velké studentské cyklojízdy (časy jsou orientační)

9:00 / sraz v parku Družba na Pankráci
9:30 / start společné cyklojízdy
10:30 / příjezd na Kampu, občerstvení, vyplňování dotazníků o dopravě
11:30 / odjezd z Kampy
12:30 / návrat do parku Družba

2) Školy přihlášené na Velkou studentskou cyklojízdu 2012:

Gymnázium Elišky Krásnohorské, Ohradní 55, Praha 4 – Michle
Gymnázium Postupická, Postupická 3150, Praha 4
SPŠS Dušní, Dušní 17, Praha 1
Gymnázium Na Vítězné pláni, Na Vítězné pláni 1160, Praha 4
SPŠ dopravní, Moravská 3/965, 120 00 Praha 2

4) Trasa cyklojízdy

5) Fotografie z loňské cyklojízdy pražských škol:
Galerie Auto*Matu / Galerie Oživení

6) Festival Zažít město jinak a Velká podzimní cyklojízda:
http://zazitmestojinak.cz

Nakrmte AutoMat

Podpořte nás a staňte se tak členy Klubu přátel AutoMatu!

V dalším kroku budete přesměrováni na platební bránu.

V dalším kroku budete přesměrováni na platební bránu.

V dalším kroku uvidíte údaje potřebné k založení platby v bance.

měsíčně 1000,-

Děkujeme mnohokrát za Vaší podporu, moc si ji vážíme.

Prosíme, nastavte si platbu ve své bance podle následujících údajů, abychom poznali, že jde o podporu od Vás.

  • ve prospěch účtu: 2400063333/2010
  • částka: [amount]
  • variabilní symbol: [variable_symbol]
  • vybraná frekvence plateb: [freq]
Něco se nepovedlo
Zpět do formuláře