Stovky lidí na kolech projely Prahou v rámci Světové cyklojízdy. Tu uspořádal spolek AutoMat za podpory OSN a 9 ambasád

06. 06. 2022

Oslavit jízdní kolo jako udržitelný, flexibilní a demokratický dopravní prostředek se v neděli 5. června rozhodly stovky lidí – dětí, velvyslanců, každodenních městských cyklistů i těch, kteří se jinak do provozu na bicyklu spíše bojí. Světová cykojízda v režii spolku AutoMat i následný doprovodný program v Kasárnách Karlín se konaly v souvislosti se Světovým dnem kola.

„Světová cyklojízda byla skvělou příležitostí připomenout význam jízdního kola pro dopravu ve městech. Ta musí především v souvislosti s klimatickou změnou a zdravím obyvatel pochopit, že nové silnice jen plodí další a další auta, a naopak bezpečná cykloinfrastruktura přitáhne lidi, kteří by rádi na kole jezdili, ale mají strach z provozu. To bychom chtěli zdůraznit i před blížícími se komunálními volbami,“ říká Michal Lehečka z pořádajícího spolku AutoMat.

Přes 700 lidí, kteří projeli na kolech Prahou, pozdravil přímo před startem nizozemský velvyslanec Daan Huisinga, zástupce polské ambasády Pawel Piotrowski i Michal Broža, vedoucí kanceláře Informačního centra OSN v Praze.

„Kolo nehlučí, nesmrdí, zabírá málo místa v provozu i na stání, má nízkou pořizovací cenu, minimální provozní náklady a nulové emise. A jak říkají naši přátelé z ambasády Norského království, je to i svoboda a bezplatná posilovna,“ řekl Michal Broža.

Světová cyklojízda odstartovala po 12:00 z Kasárna Karlín přes Bulhar a magistrálu kolem Vltavské do Argentinské ulice a přes most Barikádníku. Potom Povltavskou ulicí, přes Libeň a Rohanský ostrov až k Řásnovce, odkud jsme se přes náměstí Republiky vrátili do Kasáren Karlín. Trasa byla dlouhá příjemných 14,5 km a ukázala Prahu z jiného úhlu.

Cyklojízda se obešla bez větších incidentů, především díky cca 40 dobrovolným špuntařům a špuntařkám, kteří zajišťovali bezpečnost a tlumili vášně ve větších křižovatkách. „Moc děkujeme také Policii ČR, Miloši Trnkovi z odboru Řízení a kontroly provozu Dopravního podniku a Mgr. Plk. Jiřímu Duškovi z Krajského ředitelství policie hl. m. Prahy. Bez jejich součinnosti bylo nebylo možné Cyklojízdu uskutečnit,“ doplňuje Michal Lehečka.

Po návratu pelotonu do Kasáren Karlín čekal všechny přítomné odpolední Doprovodný program Světového dne kola včetně cyklodráhy pro děti od skandinávských ambasád, řady workshopů, přednášek a diskusí nebo virtuální reality cyklisty v Kodani, kterou zájemcům zprostředkovalo dánské velvyslanectví.

Partnerské ambasády Světové cyklojízdy 2022

Dánské velvyslanectví v Praze, Velvyslanectví Lotyšské republiky v České republice, Velvyslanectví Nizozemského království v České republice, Velvyslanectví Norského království v Praze, Velvyslanectví Polské republiky v Praze, Velvyslanectví Spojeného království Velké Británie a Severního Irska, Velvyslanectví Švédska v Česku, Finské velvyslanectví v Praze, Velvyslanectví Slovinské republiky v Praze

Záštitu nad Světovou cyklojízdou převzal náměstek pražského primátora Adam Scheinherr.

Nakrmte AutoMat

Podpořte nás a staňte se tak členy Klubu přátel AutoMatu!

V dalším kroku budete přesměrováni na platební bránu.

V dalším kroku budete přesměrováni na platební bránu.

V dalším kroku uvidíte údaje potřebné k založení platby v bance.

měsíčně 1000,-

Děkujeme mnohokrát za Vaší podporu, moc si ji vážíme.

Prosíme, nastavte si platbu ve své bance podle následujících údajů, abychom poznali, že jde o podporu od Vás.

  • ve prospěch účtu: 2400063333/2010
  • částka: [amount]
  • variabilní symbol: [variable_symbol]
  • vybraná frekvence plateb: [freq]
Něco se nepovedlo
Zpět do formuláře