Spolek AutoMat představuje před volbami klíčová témata městského rozvoje

05. 08. 2022

Doprava, územní rozvoj a životní prostředí. To jsou oblasti, kterým se spolek AutoMat věnuje už 20 let a která by měla být zásadním faktorem pro rozhodování během podzimních komunálních voleb. Tým Laboratoře udržitelného urbanismu (LAB) z AutoMatu proto představuje Program Ideál – soubor témat, které Prahu opravdu pálí a která by se v následujících letech měla řešit. 

Nedostupné bydlení, dopravní zácpy, vedro v ulicích. Vypadá takhle udržitelné, spravedlivé a inkluzivní město 21. století?  Podzimní volby jsou za dveřmi, a tak přichází čas sledovat prezentaci kandidujících stran a koalic a rozhodnout se, jaké směřování města ve volbách podpořit. LAB se proto rozhodl sepsat “ideální” volební program, který představuje, jak by mělo fungovat město dobré pro život.

Nejsme politici a nikdy nebudeme. Rádi bychom ale letos před volbami pomáhali určovat směr diskuze a pokud možno zamezili emotivním hádkám nad zástupnými problémy,” říká Michal Lehečka z LABu.

„Témata Programu Ideál se týkají veřejné dopravy, územního rozvoje, bytové politiky a klimatických opatření. Jsou to problémy, které je třeba řešit komplexně a nepopulisticky. Proto jsme se rozhodli nabídnout řešení, která udrží Prahu pevně na na nohou a pomůžou ji udržet ve stavu společenské i ekologické rovnováhy,” dodává členka týmu Zuzana Poláková.

Program Ideál zahrnuje samozřejmosti jako jsou podpora veřejné dopravy a většího příspěvku developerů na veřejnou infrastrukturu, i témata kritičtější jako odložení výstavby Městského okruhu nebo plánování rozvoje dopravy s ohledem na probíhající klimatické změny. Mezi další témata k řešení patří podpora zón 30km/h v rezidenčních částech města, humanizace magistrály, problematika gentrifikace, uhlíková stopa z výstavby nebo otázka turismu po covidu.

Seriál 30 klíčových témat, které Program Ideál představuje, začal spolek publikovat v březnu letošního roku. V současné době se projekt překlenul do své druhé poloviny. Nově jsou také dokončené speciální webové stránky.

Jednotlivá témata představujeme každý týden na našich sociálních sítích. Také jsme vytvořili samostatný web (ideal.auto-mat.cz), na kterém jednotlivá témata rozebíráme. Lidé se zde mohou připojit svým podpisem a dát nám mandát ke konstruktivnímu jednání s politiky a úředníky,” popisuje Martin Dolský ze spolku AutoMat.

Vedle vážných příspěvků sérii doplňují komiksové příspěvky či memy, které se snaží vážnou tématiku poněkud odlehčit a ukázat na paradoxy, které s sebou nese obvyklé či populistické řešení městských témat.

Je nám jasné, že ne každý s námi bude souhlasit. Cílem je obohatit předvolební diskusi o racionální základ a snažit se zabránit tomu, aby se politické debaty točily kolem nereálných slibů a líbivých, ale nefunkčních řešení,” uzavírá další člen LABu a expert na udržitelnou mobilitu Vratislav Filler.

Seznamte se a diskutujte s našimi tématy, promýšlejte ta svá, pojďte s námi hledat svůj Program Ideál!

 

 

Nakrmte AutoMat

Podpořte nás a staňte se tak členy Klubu přátel AutoMatu!

V dalším kroku budete přesměrováni na platební bránu.

V dalším kroku budete přesměrováni na platební bránu.

V dalším kroku uvidíte údaje potřebné k založení platby v bance.

měsíčně 1000,-

Děkujeme mnohokrát za Vaší podporu, moc si ji vážíme.

Prosíme, nastavte si platbu ve své bance podle následujících údajů, abychom poznali, že jde o podporu od Vás.

  • ve prospěch účtu: 2400063333/2010
  • částka: [amount]
  • variabilní symbol: [variable_symbol]
  • vybraná frekvence plateb: [freq]
Něco se nepovedlo
Zpět do formuláře