Smetanovo nábřeží se promění v pěší zónu. Zatím na zkoušku

Iniciativa Auto*Mat si může blahopřát. Desetileté úsilí konečně přineslo první hmatatelný výsledek. Smetanovo nábřeží se na zkušební dobu stane pěší zónou. Tento plán dnes schválila Rada hlavního města Prahy, což je pro Pražany vynikající zpráva. Během jara se nábřeží každou sobotu změní v klidné korzo. Pokud se pěší zóna osvědčí, město by ji mohlo zřídit natrvalo.

Nábřeží mezi Karlovým mostem a Národním divadlem nabízí nejkrásnější výhled na panorama Hradčan. Lidé si ho dnes ale moc neužijí kvůli hustému automobilovému provozu. „Smetanovo nábřeží s kolonami aut přímo u Karlova mostu je ostudou Prahy. V žádné civilizované metropoli nemůže tak významná a cenná ulice sloužit jako zkratka pro automobily,“ říká Iva Pohanková z iniciativy Auto*Mat.

Nyní by se to konečně mohlo změnit. Rada hlavního města dnes totiž schválila projekt dočasného zklidnění Smetanova nábřeží, podle kterého by se měla tato významná ulice každou sobotu po dobu šesti týdnů od půlky května do konce června proměnit v klidné korzo. Provoz tramvajové dopravy nebude omezen, dopravní režim bude odpovídat současnému režimu na náměstí Republiky.

„Chtěli bychom, aby sobotní procházky po Smetanově nábřeží obyvatelům i návštěvníkům Prahy zpříjemnily instituce, které tady sídlí. Iniciativa Auto*Mat na Smetanově nábřeží již před lety dvakrát uspořádala pouliční slavnost Zažít město jinak. Rádi se budeme podílet na oživení tohoto jedinečného místa i během májových a červnových sobot plánovaných magistrátem,“ doplňuje Iva Pohanková z Auto*Matu.

Na Smetanově nábřeží se ve všední den pohybuje nebo jej kříží přes sto tisíc lidí. Přestože pouhá jedna třetina z nich sedí v automobilech, zabírají pomalu jedoucí kolony neúměrné množství prostoru. Kvůli nim dokonce klesá počet chodců. Iniciativa Auto*Mat ale věří, že díky dnešnímu rozhodnutí Rady se tento trend obrátí.

Pěší zóna a možnost vyhnout se nevábnému průchodu u Karlových lázní by pomohly odlehčit turistický nápor z Karlovy ulice. V kombinaci s restauračními zahrádkami, o které mají podnikatelé na Smetanově nábřeží zájem, by zóna mohla povzbudit využití jižní části historického centra.

Proměnu Smetanova nábřeží podporuje Česká filharmonie, Fakulta sociálních věd a Filozofická fakulta Univerzity Karlovy, FAMU, DAMU, Národní divadlo a Nová scéna, Divadlo na Zábradlí, farnost nejsvětějšího Salvátora a většina místních podniků, jejichž hosté i zaměstnanci se do oblasti dostávají zpravidla pěšky nebo veřejnou dopravou. Petici za pěší zónu podepsalo 2 840 lidí. Projekt podpořila Metropolitní ozvučná deska a Komise Rady hlavního města Prahy pro koordinaci aktivit na veřejných prostranstvích na území Pražské památkové rezervace.

Přílohy:

1) Více informací o projektu pěší zóny mezi Karlovým mostem a Národním divadlem

2) Nábřeží se může proměnit v pěší zónu – happening stříhání pásky primátorem a jeho náměstkem

3) Studie o Smetanově nábřeží

Nakrmte AutoMat

Podpořte nás a staňte se tak členy Klubu přátel AutoMatu!

V dalším kroku budete přesměrováni na platební bránu.

V dalším kroku budete přesměrováni na platební bránu.

V dalším kroku uvidíte údaje potřebné k založení platby v bance.

měsíčně 1000,-

Děkujeme mnohokrát za Vaší podporu, moc si ji vážíme.

Prosíme, nastavte si platbu ve své bance podle následujících údajů, abychom poznali, že jde o podporu od Vás.

  • ve prospěch účtu: 2400063333/2010
  • částka: [amount]
  • variabilní symbol: [variable_symbol]
  • vybraná frekvence plateb: [freq]
Něco se nepovedlo
Zpět do formuláře