Praha bezmotorová. V sobotu projede Prahou tradiční cyklojízda

PRAHA – Kola městská, kola horská, skládačky, elektrokola, koloběžky či oprášené bicykly po prarodičích vyrazí společně v sobotu 26. 4. z náměstí Jiřího z Poděbrad. Tisíce účastníků se na Velké jarní cyklojízdě chystají připomenout, že Praha – oproti moderním evropským městům – o využití kola pro pohyb městem v lepším případě mluví, sotva kdy však reálně koná.  

Netradiční společenská událost, pohodové tempo, bezpečí v bublině tvořené ostatními cyklisty, hudba z vlastního kazeťáku na nosiči i večerní koncert, vzájemná ohleduplnost. Setkávání s přáteli, prolínání generací, národností či politických orientací. Pravidelná společná jízda Pražanů na kolech zase připomene, že zdaleka ne všude a vždy musíme všichni jet autem. Opak je pravdou. Často je zejména ve městě volba jiných forem dopravy všestranně výhodnější, jen se na to často, od dopravního zpravodajství až po plánování nových investic do ulic a veřejných prostranství, zapomíná.

Letošní Velká jarní cyklojízda povede z náměstí Jiřího z Poděbrad, odkud se vyjíždí v 15 hodin, do parku Stromovka, kde bude zakončena tradičním rituálem společného zvedání kol nad hlavu (přesnou trasu najdete na www.cyklojizdy.cz). Norští meteorologové (tradičně nejspolehlivější v Evropě) čekají teploty kolem 19 stupňů a polojasno, přesto je rozumné přibalit pláštěnku. Jak říkají Dánové, špatné počasí na kole neexistuje, to jen člověk se může špatně obléct. O vše ostatní bude postaráno. Očekávány jsou jako obvykle tisíce jezdců.

Cyklojízdy se v Praze jezdí více než deset let a postupně se prosazují i do dalších měst. Pomáhají tak zodpovědným úředníkům názorně ukázat, že poptávka po lepších možnostech pro pohyb na kole městem roste. Zjevný rozpor mezi (nízkou) podporou cyklistické dopravy a (rostoucím) množstvím jejích každodenních uživatelů je nadále neudržitelný. Obvyklý argument, že Praha není město pro kola, nemůže ve srovnání s cyklojízdou obstát. Uživatelé a potenciální zájemci tu jsou. Podpoří jejich k městu šetrnou a finančně nenáročnou volbu politici?

Fenomén cyklojízd má své kořeny v USA, v San Franciscu na počátku 90. let. Postupem času se šířil všemi směry a už přes deset let je součástí městského dění i v ČR. Městské cyklojízdy se dnes pravidelně konají v řadě měst po celém světě. Miliony lidí denně jezdí na kole do práce, do školy, za zábavou. Kolo bylo, je a bude především nenáročný a levný osobní dopravní prostředek. Proč ho tak tedy nevyužít?

Všude po světě rychle stoupá počet lidí, kteří ve městech denně volí pohodu, rychlost, nezávislost a fyzickou aktivitu na kole namísto stresu a nehybnosti v zácpě či závislosti na jízdních řádech pomalého autobusu. I v Praze se jen mezi lety 2010 a 2011 zvýšil počet uživatel kol o 46%. To jsou čísla, realitu můžete zažít tuto sobotu!

Nakrmte AutoMat

Podpořte nás a staňte se tak členy Klubu přátel AutoMatu!

V dalším kroku budete přesměrováni na platební bránu.

V dalším kroku budete přesměrováni na platební bránu.

V dalším kroku uvidíte údaje potřebné k založení platby v bance.

měsíčně 1000,-

Děkujeme mnohokrát za Vaší podporu, moc si ji vážíme.

Prosíme, nastavte si platbu ve své bance podle následujících údajů, abychom poznali, že jde o podporu od Vás.

  • ve prospěch účtu: 2400063333/2010
  • částka: [amount]
  • variabilní symbol: [variable_symbol]
  • vybraná frekvence plateb: [freq]
Něco se nepovedlo
Zpět do formuláře