Pátý ročník Velké studentské cyklojízdy neprojede Prahou

17. 10. 2019

Víc než 100 studentů a studentek už mělo nachystaná kola, vybrané stylové oblečení a sportovní boty. V pátek 18. října se měl uskutečnit 5. ročník tradiční Velké studentské cyklojízdy. Tu pořádá už od samého začátku spolek AutoMat jako součást vzdělávacích aktivit o udržitelné dopravě. Policie ČR ovšem na poslední chvíli akci nepodpořila, a tak se organizátoři rozhodli cyklojízdu zrušit.

„Cyklojízda je pro žáky a studenty vždy velká událost. Baví je, že se mohou projet společně a především bezpečně po místech, která ze sedla kola často neznají. Objevují tak Prahu z nového úhlu. Navíc třeba začnou uvažovat o tom, že budou jezdit do školy na kole i během roku,” říká koordinátorka vzdělávacích aktivit AutoMatu Petra Melingerová.

Velká studentská cyklojízda bývá každoročně součástí Evropského týdne mobility (ETM), letos ale AutoMat termín posunul kvůli už tak velmi nabitému programu týdne. Pátek dopoledne pak organizátoři vybrali pro malou dopravní vytíženost, kterou potvrzují i zástupci silničního správního úřadu a městské policie.

„Policie ČR má ovšem jiný názor a doporučila AutoMatu, aby studentské cyklojízdy pořádal o víkendu. I když jsme vysvětlovali, že tato akce je pro studenty klíčová právě v rámci školního týdne, protože do akce se zapojují i pedagogové,” dodává Melingerová.

Organizátoři cyklojízdy upozorňují také na fakt, že při jízdě ve skupině, tedy v režimu zvláštního užívání komunikace, dochází k mnohem menšímu zdržení další dopravy a menšímu ohrožení účastníků.

„Skupina 100-200 cyklistů jedoucích těsně za sebou namísto ve 2-3 řadách vedle sebe by vytvořila zhruba trojnásobně dlouhého hada, a tedy by způsobila minimálně 2-3x větší zdržení. Cyklojízda by se navíc na semaforech roztrhala, takže ve výsledku by projížděla mnohonásobně delší dobu,” vysvětluje Petra Melingerová.

I přesto, že městská policie a Magistrát hl. m. Prahy studentskou cyklojízdu podpořili, organizátoři z AutoMatu se jí rozhodli zrušit.

„Nechceme děti vystavovat nebezpečí. Naopak. Chtěli bychom, aby si k jízdě na kole vytvořily pozitivní vztah,” dodává koordinátorka.

Další vzdělávací aktivity AutoMatu ale běží naplno i dál. Během roku pořádá spolek menší cyklojízdy s jednotlivými školami a projektové dny v terénu. V rámci tzv. Generace U s dětmi poznává okolí školy a učí je se do ní bezpečně a udržitelně dopravovat.

Nakrmte AutoMat

Podpořte nás a staňte se tak členy Klubu přátel AutoMatu!

V dalším kroku budete přesměrováni na platební bránu.

V dalším kroku budete přesměrováni na platební bránu.

V dalším kroku uvidíte údaje potřebné k založení platby v bance.

měsíčně 1000,-

Děkujeme mnohokrát za Vaší podporu, moc si ji vážíme.

Prosíme, nastavte si platbu ve své bance podle následujících údajů, abychom poznali, že jde o podporu od Vás.

  • ve prospěch účtu: 2400063333/2010
  • částka: [amount]
  • variabilní symbol: [variable_symbol]
  • vybraná frekvence plateb: [freq]
Něco se nepovedlo
Zpět do formuláře