Festival Městem nabídne dokumenty o dopravě a jednu středoevropskou premiéru

10. 09. 2020

Dopravní situace v Praze je dlouhodobě předmětem politických bojů i hospodských debat. Právě doprava, potažmo urbanismus je také v centru zájmu spolku AutoMat. Ten se už před 10 let angažuje nejen v propagaci udržitelné mobility, ale také pomáhá posilovat sousedské komunity v rámci slavností Zažít město jinak. Letos přichází s další novinkou – organizuje první ročník filmového festivalu Městem. Ten se uskuteční v pátek 20. září v kině Ponrepo a zapojí se tak do Evropského týdne mobility a také Týdnu pro klima. Přinese mj. jednu středoevropskou premiéru a debatu s náměstkem pro dopravu.

„Dlouho jsme hledali název, který by už sám o sobě vyjadřoval různorodý pohyb po městě. Název, který by zachytil i to, že ranní volba dopravního prostředku ovlivňuje celé město – klima, veřejný prostor i zdraví obyvatel,“ vysvětluje Michal Lehečka z AutoMatu, který festival organizuje.

Na programu bude šest dokumentárních filmů, které vybral a zajistil AutoMat, a také komentované pásmo archivních materiálů z Národního filmového archivu (NFA).

„Dopolední projekce nabídneme především studentům. Začínáme filmem Martina Marečka Auto*Mat, který stál i u vzniku našeho spolku. Je to osobní příběh režiséra a jeho pokusu proměnit město kolem sebe. Druhým filmem pro školy bude Lidský rozměr. Ten předává divákovi 40 let zkušeností s městským plánováním a snahou myslet na lidi mezi budovami a dopravními tepnami. Lidský rozměr je dokumentární sci-fi z budoucnosti, která už nastala,“ doplňuje Anna Kociánová z AutoMatu.

Odpolední program představí průřez filmy s urbanistickou a dopravní tematikou z posledních let. Na plátně Ponrepa se objeví dnes již klasický dokument Urbanized, který shrnuje základní principy přístupu k navrhování měst z posledních dekád napříč celým světem. Následovat bude dokument Bikes vs Cars. Ten se mj. zabývá jevem dopravní indukce a tvrdí, že ani větší počet dálnic a nadjezdů nedokáže odstranit dopravní zácpy.

V 18 hodin se dostanou ke slovu i diváci. V přilehlé klubovně Zázemí se chystá totiž debata o budoucnosti městské mobility. Diskutovat bude náměstek primátora pro dopravu Adam Scheinherr, nezávislý dopravní odborník, zástupkyně Bike Kitchen Praha a další hosté. Debatu moderuje Martin Tyburec.

Ve stejnou dobu se můžete také ponořit do krátkých filmů z Národního filmového archivu, který Ponrepo provozuje. V rámci komentovaného pásma s názvem Z práce do práce / Proměny pražské dopravy a urbanismu vybral NFA dokumentární a zpravodajské snímky čtyřicátých až osmdesátých let minulého století, ve kterých pozorujeme měnící se rétoriku i zaměření. Promítat se budou filmy Náměstí budovatelů (1948), Alibi (1950), Cesta do práce (1966), Aby Praha nedostala kolaps (1974), V Praze roku 1985 a Kodaňské problémy (1963).

„Od půl deváté večer nás čeká zlatý hřeb programu, středoevropská premiéra filmu Motherload od americké autorky Liz Canning. V komunitně financovaném snímku se nákladní kolo stává prostředkem zkoumání mateřství v kontextu digitální doby a ve stínu klimatické změny. Liz Canning se, jako filmařka i matka, setkává s různými lidmi, jejichž snahou je nahradit auta speciálně přestavěnými koly. Tímto způsobem odhaluje historii a potenciální budoucnost bicyklu jako prostředku sociální změny,” popisuje Michal Lehečka.

Večerní blok uzavře maďarský snímek Rickshaw Rush o řidičích rikš, kteří pracují v neřestných ulicích centra Amsterdamu. Po projekci je na programu diskuse s hostem festivalu a režisérem filmu Gergő Somogyvárim.

Originální video upoutávku k festivalu připravil Jakub Dušek.

Záštitu nad festivalem převzal náměstek primátora hl. m. Prahy Adam Scheinherr. Festival spolupořádá Praha 1, Národní filmový archiv a podporuje Radio 1, Radio Wave, Aerofilms, Kino Lucerna, dánské a švédské velvyslanectví.

 

 

 

Nakrmte AutoMat

Podpořte nás a staňte se tak členy Klubu přátel AutoMatu!

V dalším kroku budete přesměrováni na platební bránu.

V dalším kroku budete přesměrováni na platební bránu.

V dalším kroku uvidíte údaje potřebné k založení platby v bance.

měsíčně 1000,-

Děkujeme mnohokrát za Vaší podporu, moc si ji vážíme.

Prosíme, nastavte si platbu ve své bance podle následujících údajů, abychom poznali, že jde o podporu od Vás.

  • ve prospěch účtu: 2400063333/2010
  • částka: [amount]
  • variabilní symbol: [variable_symbol]
  • vybraná frekvence plateb: [freq]
Něco se nepovedlo
Zpět do formuláře