Společná tisková zpráva Vyšší odborné školy publicistiky Praha a iniciativy Auto*Mat
PRAHA – Demonstrativní jízda vozíčkářů a maminek s kočárky dnes upozornila na bariéry v ulicích druhé městské části. Zorganizovali ji studenti Vyšší odborné školy publicistiky v rámci tvůrčí dílny ve spolupráci s iniciativou Auto*Mat. Studenti zároveň zveřejnili mapu Prahy 2 s vyznačením problematických míst a vyzvou úřady k jejich odstranění. Projekt Ulice bez překážek skončil shromážděním v parku Folimanka, kde si zájemci mohli na vlastní kůži vyzkoušet, jak nesnadný je pohyb po ulicích na invalidním vozíku.
„V rámci letošní tvůrčí dílny jsme si dali za cíl představit Pražanům problém, který trápí naše imobilní spoluobčany a maminky s malými dětmi,“ vysvětluje studentka Vyšší odborné školy publicistiky Kateřina Doušová. „Každý den jsou nuceni zdolávat nástrahy velkoměsta. Velkým problémem jsou pro ně nevhodně upravené sjezdy na přechodech ulic. Je těžké si představit, kolik síly stojí maminku nebo vozíčkáře obyčejná procházka, jak může být občas dobrodružná a s nejistým výsledkem,“ řekla spoluorganizátorka demonstrativní jízdy.
Studenti vypracovali během jednoho semestru mapu bariér v Praze 2, kterou představili veřejnosti v závěru jízdy kočárků a vozíků v parku Folimanka. Mapu teï předají radnici Prahy 2, radnímu pro dopravu pražského magistrátu Radovanu Šteinerovi a magistrátnímu odboru dopravy. Studenti žádají, aby zodpovědní politikové a úředníci kritická místa upravili.
„Bariéry v ulicích jsou problémem, který se týká nás všech. Rozhodně bychom před ním neměli přivírat oči. Věříme, že tímto krokem přispějeme ke zlepšení situace pro všechny obyvatele Prahy,“ dodala Kateřina Doušová.
Tereza Vohryzková z iniciativy Auto*Mat, která studentský projekt pomohla uskutečnit, oceňuje, že si studenti všímají veřejného prostoru. Podle ní je Praha 2 progresivní, přesto je i zde řada problémů. „Praha 2 pochopila filozofii rezidenčních oblastí a pro chodce dělá ve srovnání s jinými částmi města poměrně hodně. Nicméně, vede tudy severojižní magistrála, která je nepřekonatelnou překážkou. Ostudný je podchod na Fügnerově náměstí, bariérou jsou Nuselské schody nebo informační kancelář samotné radnice,“ řekla Vohryzková.
Mapa bariér Prahy 2, kterou vytvořili studenti Vyšší odborné školy publicistiky, bude nyní zdarma k dostání u organizací starajících se o tělesně postižené, v budovách úřadů, nebo ke stažení na internetové adrese http://vosp.cz/ulicebezprekazek. Pražané si s pomocí mapy mohou lépe naplánovat trasu svých vycházek a překonat problematické úseky. Magistrát a Praha 2 mohou mapu využít jako podklad k řešení existujících překážek.
„Kvalita ulice se pozná podle toho, jak je přívětivá k chodcům,“ vysvětluje Tereza Vohryzková z Auto*Matu. „Nejde jen o snadnější pohyb kočárků a vozíků. Bezbariérové město je živější, ulice funguje jako místo k setkávání, okolo dobře řešených ulic se zvyšuje i hodnota nemovitostí.“ Podle Vohryzkové tak úpravy ulic přinášejí také sociální a ekonomické výhody.
Trasa demonstrativní jízdy vozíčkářů a kočárků ukázala v praxi, jak obtížné je dostat se od Zvonařky na Folimanku. Namísto pěti minut pěší chůze musejí maminky i vozíčkáři celou trasu složitě objíždět Bělehradskou ulicí a trasa se tak několikanásobně prodlouží. Cesta mezi auty zaparkovanými na chodnících a přes bariérové přechody ve Fričově a Sarajevské ulici jsou opravdovým oříškem.
Kontakt:
Vyšší odborná škola publicistiky Praha – Ulice bez překážek / http://vosp.cz/ulicebezprekazek
Kateřina Doušová, tel.: 602 718 403, ulicebezprekazek@vosp.cz
Auto*Mat, https://auto-mat.cz / Tereza Vohryzková, 777 235 079, tereza.vohryzkova@auto-mat.cz
Nakrmte AutoMat
Podpořte nás a staňte se tak členy Klubu přátel AutoMatu!