PRAHA – Politici všech barev se ve svých kampaních shodují, že klíčovou výzvou současnosti je „kvalita života“. To platí zejména ve velkých městech, kde občany trápí znečištěné ovzduší, hluk a málo atraktivní veřejný prostor. Většinu problémů přitom způsobuje automobilový provoz. Silné svědectví o tom, jak mohou města vypadat, když dají přednost lidem před auty, zaznívá z amerického Portlandu (1) a kolumbijské Bogoty (2). Tyto dvě naprosto rozdílné metropole vsadily na chodce a cyklisty – a uspěly. Portland se dnes chlubí nejvyšší kvalitou života ve Spojených státech a může být velkou inspirací i pro Prahu. Dokumentární filmy o netradiční cestě k rozvoji města uvádí v pondělí kino Světozor.
„Občané Portlandu se shodují, že by zde už nikdo nemohl být zvolen do žádné významné veřejné funkce, kdyby jedním z hlavních bodů jeho programu nebyl rozvoj cyklistiky, stavba parků a zkvalitňování veřejných prostranství,“ říká Hynek Hanke z iniciativy Auto*Mat, který v Portlandu pobýval. „Změna paradigmatu nastala, když se město v osmdesátých letech rozhodlo nepostavit již kompletně připravenou dálnici. Najednou mělo obrovské množství peněz na jiné věci.“ Dnes se Portland, hlavní město státu Oregon na západním pobřeží USA, opakovaně umis»uje na předních příčkách žebříčku kvality života ve Spojených státech.
Od roku 1991 přibylo v Portlandu 300 kilometrů městských cyklostezek. Množství cyklistů v ulicích se za posledních deset zvýšilo čtyřikrát, přitom počet kolizí kol s automobily neroste. „Cyklistika je v Portlandu společenskou záležitostí. Všude po městě potkáte na kolech své známé a občas si rádi uděláte zajížïku, abyste s nimi mohli promluvit,“ popisuje Hynek Hanke.
Michal Křivohlávek z Auto*Matu k tomu dodává: „Zkušenost všech měst, která se zaměřila na pěší chůzi a cyklistiku, je stejná. Dochází k celkovému zklidnění ulic, snížení hluku a exhalací. Auta přestávají parkovat na chodnících, centra měst ožívají a stávají se znovu prostorem pro setkávání, prosperují zahrádky kaváren i různé obchody. Stejné zkušenosti jako Portland má také Londýn, Paříž nebo Vídeň. Praha je zatím v tomto směru popelkou, která svou dopravní koncepci staví na budování nákladných dálnic a radiál v centru města a zůstává tak kdesi hluboko v sedmdesátých letech,“ komentoval situaci Křivohlávek.
Úspěšnou politiku ukazuje také Bogota. Kolumbijská metropole se potýká s podobnými problémy jako většina velkoměst latinské Ameriky. V posledních dvaceti letech se však rozhodla investovat peníze místo velkých dopravních staveb do zlepšení podmínek chodců a cyklistů, kvality veřejných prostor, knihoven, a do organizace pouličních akcí a festivalů. Tím se jí podařilo i s chatrnými finančními zdroji mnoho jiných měst předehnat. „Bogota je dnes v mnoha směrech příkladem pro ostatní světová města. Tamní politici dokázali dát občanům přes řadu každodenních problémů důvod být hrdí na to, že žijí právě zde a ne někde jinde,“ komentuje Hynek Hanke.
Podle mluvčí Oživení Magdaleny Kýnové Učíkové se Praze zatím nedostává progresivních politiků. „Úspěšné příklady rozvoje podmínek pro pěší a cyklisty ve velkých městech z tak rozdílných zemí, jako jsou Spojené státy a jižní Amerika, mají společný základ. Tamní řešení jsou překvapivě levná a snadná, vedou k výraznému zlepšení životního prostředí a zvýšení spokojenosti obyvatel. Podmínkou jsou ovšem politici, kteří vidí dále než na konec svého volebního období, mají silné vize a velký cit pro vytváření živého města,“ řekla mluvčí Oživení.
Projekce dokumentárních filmů o proměnách městského prostředí v Portlandu a v Bogotě proběhne 14. dubna od 20.30 hodin v rámci tradičního cyklu Dokumentární pondělí v kině Světozor.
Projekce krátkých filmů o Portlandu a Bogotě z newyorské dílny Streetfilms se koná ve spolupráci s iniciativou Auto*Mat. Filmy doplní hudebně podbarvené klipy z cyklojízd u nás i ve světě – z míst, kde občané o podobné změny teprve usilují. Po projekci následuje debata se zástupci Auto*Matu a s ředitelem Kontaktní kanceláře města Vídeň COMPRESS Janem Krčmářem.
Kino Světozor, Vodičkova 41, Praha 1: http://www.kinosvetozor.cz/cz/program/filmy/1819/Streetfilms/
Mediálním partnerem projekce je Econnect: http://www.ecn.cz
Vše o pražských cyklojízdách: http://www.cyklojizdy.cz/
Aktivity Auto*Matu a Oživení jsou podpořeny grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci Finančního mechanismu EHP a Norského finančního mechanismu prostřednictvím Nadace rozvoje občanské společnosti.
Kontakt:
Michal Křivohlávek (Auto*Mat): 776 237 562, michal.krivohlavek@automat.cz
Magdalena Kýnová Učíková (Oživení): 776 619 373, Magdalena.Kynova@oziveni.cz
Přílohy:
(1) Portland – město, které funguje
Portlandská administrativa začala podporovat cyklistickou dopravu a vytvářet přívětivější městské prostředí v sedmdesátých letech, kdy pod nátlakem veřejnosti zamítla stavbu příměstského úseku dálnice ve směru na Mt. Hood. Město věnovalo ušetřené peníze na podporu cyklistiky. Portland pak postupně odstranil jinou dálnici vedoucí po městském nábřeží a vzniklé místo přetvořil v park. Radnice koupila a zbořila parkovací dům v centru města, aby na jeho místě vytvořila Pioneer Courthouse Square – jedno z nejkvalitnějších veřejných prostranství ve městě i v celé zemi. Portland je nyní opakovaně hodnocen jako město s nejlepší kvalitou života v USA a současně americká jednička v podpoře cyklistiky.
Velké cyklojízdy na podporu cyklistiky se v Portlandu nikdy nekonaly – nikdy jich nebylo potřeba. Různé cyklojízdy bez politického podtextu se však konají několikrát do měsíce – pro zábavu, pro legraci, jako společenská událost, z lásky k bicyklu. Vždy na jaře probíhá v dvoutýdenní festival Pedalpalooza a v tomto období startuje dokonce několik cyklojízd denně.
Jezdí se cyklojízdy s ochutnávkami sushi, cyklojízdy jednokol, naučné cyklojízdy po místních graffitti, cyklojízdy na utajené místo, kde se pod otevřeným nebem promítají filmy, cyklojízdy s návštěvou těch nejlepších pekáren v okolí, cyklojízdy minibiků zakončené taneční party, cyklojízdy s vodní bitvou i cyklojízdy svatební.
V rámci Pedalpaloozy 2007 se jely minimálně dvě cyklojízdy s cílem pomoci někomu přestěhovat veškerý nábytek z jednoho bytu do druhého a jedna cyklojízda s cílem přetvořit na chvilku několik parkovacích míst v centru města ve venkovní obývák: „Máte vozík? Přivezte svoje oblíbené křeslo (už několik máme). Pěknou pokojovou květinu? Přivezte ji. Jen kolo? Výborně, zaparkujeme společně,“ říkal slogan propagující tuto netradiční cyklistickou akci.
„Dnes jedeme na čokoládu. Ano! Plánujeme tři až čtyři lahodné zastávky, určitě bude dost čokolády k tomu, abychom na chvilku ukojili vaši touhu,“ láká jiný slogan účastníky další specializované cyklistické vyjížïky.
V Portlandu se jezdí cyklojízdy vedoucí po městských mostech, společné cyklojízdy do práce, cyklojízdy po těch nejhorších cyklostezkách ve městě, líbací cyklojízdy (stavící pro daný účel na kruhových objezdech), cyklojízdy dvojčat a dvojníků, a řada dalších. Toto americké město snad nejlépe ukazuje, jak zábavné může být používání jízdního kola ve městě, jak přívětivé je kolo k ulicím i mezilidským vztahům, a jak „městotvornou“ funkci cyklistika může mít.
Článek „Portland, město, které funguje“
Článek „Portland, cyklistický sen“
(2) Bogota – v neděli bez aut
Kolumbijské hlavní město Bogota již deset let organizuje Den bez aut, a tento svátek bezmotorové dopravy pojímá opravdu velkoryse. Pro soukromé automobily se uzavře celá sedmimilionová metropole – a to vždy v pracovní den. Podle bývalého primátora Enriqua Penalosy, který změnu v přístupu města k autům nastartoval a je i nadále velkým obhájcem udržitelné dopravy, tento experiment dokazuje, že je možné organizovat město i bez negativního vlivu osobních automobilů.
Každou neděli mezi sedmou hodinou ranní a druhou odpolední uzavírá Bogota přes sto kilometrů městských ulic pro automobilovou dopravu v rámci celoměstské pouliční slavnosti Ciclovía, které se účastní až milion lidí. V uzavřených ulicích se lidé pohybují pěšky nebo na kolech. V městských parcích jsou vztyčena pódia, u kterých mohou návštěvníci poslouchat koncerty pod otevřeným nebem, nebo pod vedením instruktorů cvičit aerobic či jógu. Vedení města se domnívá, že vedle přínosů pro lidské zdraví jsou tyto nedělní akce významné pro integraci různých sociálních skupin obyvatel.
Ciclovía v Bogotě (španělsky)
Ciclovía – nedělní pouliční slavnosti (anglicky)
Nakrmte AutoMat
Podpořte nás a staňte se tak členy Klubu přátel AutoMatu!