Uzavření elektrárny znamená konec 142leté historie využívání uhlí v Británii, která začala, když v roce 1882 začala vyrábět elektřinu první uhelná elektrárna na světě, elektrárna Holborn Viaduct.
Uzavření elektrárny je zelenými aktivisty vnímáno jako významný úspěch vlády v oblasti snižování emisí uhlíku v Británii. Michael Shanks, ministr energetiky, řekl při této příležitosti listu The Guardian: „Dnešní uzavření v Ratcliffe znamená konec jedné éry a pracovníci v uhelném průmyslu mohou být právem hrdí na svou práci, která napájela naši zemi více než 140 let. Jako země jsme generacím vděční.“ Velká Británie byla první zemí, která stanovila termín pro ukončení výroby energie z uhlí do roku 2025 po zavedení přísnějších ekologických předpisů Ty měly snížit provozní hodiny uhelných elektráren.
170 zbývajících zaměstnanců Ratcliffe je pozváno, aby se sešli v kantýně, kde mohou sledovat živý přenos z řídicí místnosti elektrárny a podívat se na okamžik, kdy budou její generátory vypnuty naposledy. Uhelná elektrárna dříve zaměstnávala 3 000 inženýrů, ale její pracovní síla klesla v souladu s poklesem výkonu v posledních letech. V počátcích 80. let 20. století tvořila uhelná energie 80 % elektřiny v zemi, v roce 2012 to bylo 40 %, a v posledním desetiletí její podíl klesal kvůli drahým uhlíkovým daním a rostoucímu využívání levnějších obnovitelných zdrojů.
„Toto je poslední kapitola pozoruhodně rychlého přechodu od země, která zahájila průmyslovou revoluci,“ řekl Phil MacDonald, výkonný ředitel globálního energetického think tanku Ember. Zpráva Ember zjistila, že výroba z uhlí se mezi zeměmi Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) od svého vrcholu v roce 2007 snížila na polovinu. V loňském roce tvořila uhelná energie 17 % elektřiny vyráběné OECD, přičemž 27 z 38 členských států se zavázalo být do konce desetiletí bez uhlí.
Ed Matthew, ředitel think tanku E3G zaměřeného na klimatickou krizi, uvedl: „Británie byla první zemí, která postavila uhelnou elektrárnu. Je správné, že je první velkou ekonomikou, která se vzdává uhelné energie. To je skutečné globální vůdcovství, které osvětluje cestu pro ostatní země.“
Tony Bosworth, aktivista z organizace Friends of the Earth, dodal: „Prioritou nyní je vzdát se i plynu a co nejrychleji rozvíjet obrovský domácí potenciál obnovitelné energie, což přinese ekonomický růst. Tento důležitý zelený přechod však musí být spravedlivý, chránit pracovníky a přinášet prospěch komunitám.“
Zaměstnanci byli poprvé informováni v roce 2021, že elektrárna se uzavře na konci roku 2022, ale majitel Ratcliffe, německá energetická společnost Uniper, později oznámil, že elektrárnu udrží v provozu během evropské plynové krize vyvolané ruskou invazí na Ukrajinu na základě dohody s vládou. Uniper spolupracoval s odbory, aby pomohl zaměstnancům najít nová pracovní místa nebo se zapojit do přeškolení k práci v jiných oblastech energetického průmyslu. Očekává se, že více než 100 zaměstnanců zůstane v elektrárně, aby vykonávali dekomisionační práce v následujících dvou letech.
Michael Lewis, generální ředitel společnosti Uniper, uvedl: „Pro mě byla Ratcliffe vždy více než jen elektrárna – byla pilířem energetické bezpečnosti Británie po desetiletí. Byla postavena v době, kdy uhlí tvořilo základ průmyslového pokroku, a zásobovala energií více než 2 miliony domácností a podniků – což odpovídá celé oblasti East Midlands. Hrála klíčovou roli při podpoře ekonomického růstu a živobytí tisíců lidí. „Toto bude poprvé od roku 1882, kdy uhlí nebude dodávat energii Velké Británii. Když uzavíráme tuto kapitolu, ctíme odkaz Ratcliffe a lidí, kteří zde pracují, a zároveň vítáme budoucnost čistější a flexibilnější energie,“ dodal.
Líbí se vám, co vám, co v AutoMatu děláme? Podpořte náš a nakrmte AutoMat jakoukoliv částkou. Děkujeme!
Nakrmte AutoMat
Podpořte nás a staňte se tak členy Klubu přátel AutoMatu!