Chystá se revitalizace Severojižní magistrály. Pomozte nám prosadit její skutečnou proměnu na městský bulvár

06. 05. 2024, LAB , Magistrála

Pražský magistrát vybral koncem loňského roku projektanty na rekonstrukci magistrály na území Prahy 2. Desítky let stará ostuda v podobě dálnice procházející centrem hlavního města má nyní konečně šanci skutečnou změnu k lepšímu. Ale, zadání na tzv. humanizaci je velmi vágní. Pojďme se společně ujistit, že tu dojde k proměně, ze které budou profitovat místní i návštěvníci, životní prostředí, lokální ekonomika i udržitelná doprava. Jak?

Pojďme se společně zasadit o to, aby plánovaná „humanizace” nebyla jen další promarněnou příležitostí. Připojte se k naší výzvě Dálnice do města nepatří, ve které specifikujeme pět konkrétních požadavků na zadání. Jde o:

  • Nové přechody, zejména místo podchodů
  • Oddělenou cyklostezku
  • Stromy, zeleň, vodu
  • Snížení počtu jízdních pruhů
  • Chodníky chodcům

Jen takto může být magistrála skutečně „humanizována.“ Souhlasíte? Apelujte s námi na vedení hlavního města, aby k ní přistoupilo poctivě a s ohledem na to nejdůležitější – obyvatele a obyvatelky této lokality. Lokality, kde se kdysi dalo pohodlně procházet a kde se dnes právě kvůli magistrále a 100 tisícům aut denně v podstatě nedá žít.

Přidejte se k našemu apelu

Podívejte se na naše vizualizace toho, jak by mohla inkriminovaná oblast vypadat, kdybychom přestali upřednostňovat automobilovou dopravu před lidmi. Svým podpisem dodáte naší výzvě větší váhu a podepsat ji může kdokoliv nad 18 let. Na stránkách výzvy najdete i klasickou papírovou petici určenou obyvatelkám a obyvatelům hlavního města Prahy (s trvalým bydlištěm v Praze). Tu si můžete vytisknout a pomoci nám sbírat podpisy ve svém okolí. Podepsané archy nám můžete nosit do kanceláře nebo poslat poštou do Slezské ulice 11. Můžete se také stavit na jedné z pražských cyklosnídaní a cyklosvačině nebo závěrečném večírku Do práce na kole a podepsat ji tam. S vašimi podpisy pak půjdeme za Radou hl. města Prahy s výzvou k zajištění proměny, ze které budou profitovat lidé, životní prostředí, udržitelná doprava i lokální ekonomika.

Možná podoba Legerovy ulice z ptačí perspektivy. Vizualizace: Peter Bednár

Magistrálu řešíme 20 let

My jakožto spolek AutoMat jsme se Severojižní magistrálou protínající samé srdce Prahy spjati již od našeho vzniku v roce 2003. Dokumentarista Martin Mareček, jeden ze zakládajících členů AutoMatu, tehdy v bytě poblíž magistrály bydlel. Z natáčení každodenního uzurpování si veřejného prostoru auty na úkor lidí vznikl v roce 2009 nakonec celovečerní film Auto*mat. Přestože se nám na poli veřejného prostoru a udržitelné dopravy podařilo dosáhnout mnoha změn, magistrála je ostudou hlavního města dodnes.

Nepromarnit další šanci

Všechny plány s magistrálou, které za posledních dvacet let vznikly, jsme bedlivě sledovali. A bohužel jsme byli i svědky toho, jak málo se z nich stalo realitou (přechod u Muzea, chodníček k Hlavnímu nádraží). Dokonce ani angažmá světoznámého dánského urbanisty Jana Gehla v roce 2017 neskončilo žádnou změnou k lepšímu. Nyní je reálná šance na změnu a my ji rozhodně nehodláme promarnit.

Připomínáme, že městské dálnice jsou konceptem, který nepatří do 21. století a kterého je třeba se zbavit, abychom se mohli počítat mezi moderní evropské metropole. Připojte se k nám. 

Přečtěte si také: 6 měst, která zrecyklovala své dálnice a vrátila veřejný prostor lidem

 AutoMat hodnotí zadání humanizace magistrály 

Co jsme ohledně magistrály publikovali dříve 

 

Líbí se co v AutoMatu děláme a chcete podpořit naše snahy o přátelštější města pro všechny? Jděte na nakrmte AutoMat přispějte jakoukoliv částkou. Děkujeme. 

 

 

Nakrmte AutoMat

Podpořte nás a staňte se tak členy Klubu přátel AutoMatu!

V dalším kroku budete přesměrováni na platební bránu.

V dalším kroku budete přesměrováni na platební bránu.

V dalším kroku uvidíte údaje potřebné k založení platby v bance.

měsíčně 1000,-

Děkujeme mnohokrát za Vaší podporu, moc si ji vážíme.

Prosíme, nastavte si platbu ve své bance podle následujících údajů, abychom poznali, že jde o podporu od Vás.

  • ve prospěch účtu: 2400063333/2010
  • částka: [amount]
  • variabilní symbol: [variable_symbol]
  • vybraná frekvence plateb: [freq]
Něco se nepovedlo
Zpět do formuláře