Ze 119 států, které publikovaly své plány, jen 38 počítá s přístupem k péči o matku a dítě a jen 15 z nich zmiňuje násilí na ženách. Zpráva, na které se podílela i Queen Mary University of London, je vůbec první, která se na tímto tématem zabývá. Apeluje na státy, aby reflektovaly, jak moc velký vliv má klimatická změna na životy žen a dívek, a podnikly patřičné kroky.
Rostoucí teploty jsou spojeny se zdravotními riziky a komplikacemi v těhotenství, například s těhotenskou cukrovkou. Extrémní teploty vedou ke zvyšujícímu se počtu předčasných porodů i novorozeneckých úmrtí. Report také uvádí, že klimatická krize prohlubuje již existující nerovnost mezi pohlavími. Například ve východní a jižní Africe poškodily tropické cyklóny zdravotnická zařízení, omezily přístup k péči o matku a dítě a podílely se na šíření vodou přenosných chorob jako je cholera.
Hurikány a sucha zvyšují riziko genderově podmíněného násilí a dětských sňatků, rodiny v tíživých situacích tísni nejsou schopné starat se o dcery a hledají pro ně ženichy. Angela Baschieri, poradkyně Populačního fondu a jedna z autorek studie, řekla deníku The Guardian: „Když se podíváme na akční plány pro ženy a dívky, plány jednotlivých států ukazují, že by se pro ně rozhodně dalo udělat více. Víme, že klimatická změna se více dotýká žen a není genderově neutrální, tudíž je potřeba na tyto rozdíly a vlivy poukazovat.“
Zpráva také zdůrazňuje země, které v této oblasti jednají. Paraguay, Seychely a Benin specifikují potřebu výstavby klimatické změně odolných zdravotnických zařízení, která by ženám zajišťovala bezpečný porod a přístup k péči. Devět zemí, včetně El Salvadoru, Sierry Leone a Guiney, přijímají opatření proti genderově podmíněnému násilí. Pouze Dominikánská republika zmiňuje potřebu antikoncepce, a to i přesto, že existuje řada důkazů, že klimatickou změnou způsobené katastrofy ovlivňují přístup k plánovanému rodičovství. Vietnam je pro změnu jedinou zemí, která zdůrazňuje, že dětské sňatky se v časech uzavírají mnohem častěji, protože rodiny hledají možnosti, jak snížit svou ekonomickou zátěž (například v Bangladéši vzrostl počet sňatků dívek ve věku 11 – 14 let o 50 % v letech s extrémními teplotami).
„Klima nám podráží nohy v boji proti genderové nerovnosti. Naším cílem bylo ujistit se, že klimatická opatření mají rozdílný vliv na ženy a že tuto skutečnost zohledňují,“ říká Baschieri.
Líbí se vám co v AutoMatu děláme? Podpořte nás, udržitelnou mobilitu a městskou cyklistiku v Česku jakoukoliv částkou a nakrmte AutoMat. Díky!
Zastavte se na kávu a podpis petice v našem obýváku u magistrály (https://mapy.cz/s/gehomohara). Na místě budeme 8:30-11:00.
Přijměte Zářijovou výzvu a zkuste to 2 týdny co nejvíc bez motoru - na kole, koloběžce, pěšky nebo poklusem.
Spolu s MČ Praha 6 jsme připravili komentovanou cyklovyjížďku pro zdatnější cyklisty a cyklistky z P6 zaměřenou na jízdu v provozu. Start v 17: 00 na Petřinách u metra. Účast je zdarma po předchozí registraci.
Více než 140 lokalit po celé republice. www.zazitmestojinak.cz
Od 19:00 předfilm: The Place Man (19 min., USA 2023, režisér: Guillermo Bernal), hlavní film: A Concrete Cinema (78 min., Argentina, 2017, režisérka: Luz Ruciello)
Nakrmte AutoMat
Podpořte nás a staňte se tak členy Klubu přátel AutoMatu!