Zažít město jinak slaví plnoletost. V sobotu 16. září hodí Ulice do gala

Na třetí zářijovou sobotu připadají již tradičně sousedské slavnosti Zažít město jinak. V rámci Evropského týdne mobility je pořádá spolek AutoMat spolu se stovkami dobrovolných organizátorů a organizátorek. Do veřejného prostoru přináší sousedský cvrkot, program pro malé i velké, lokální dobroty i vzájemné porozumění. Komunitní a nekomerční slavnosti promění ulice, dvorky, parky a náměstí v asi 165 lokalitách po celé republice – letos s podtitulem Do gala.

„Přívětivým veřejným prostorem se AutoMat zabývá už 20 let. A Zažít město jinak je akce, která pomohla zapsat náš spolek do povědomí široké veřejnosti. Vzbuzuje u ní zájem o komunitní dění i své okolí. Za 18 let jejího konání se nám podařilo oslovit a zapojit stovky dobrovolných organizátorek a organizátorů a tisíce návštěvníků,” říká Barbora Hradečná, která Zažít město jinak v AutoMatu vede.

Sousedské slavnosti jako občanský inkubátor

„Dodnes mi jde mráz po zádech z toho, jakou lavinu jsme spustili. Začalo to jednorázovou uzavírkou a víkendovým programem na Smetanově nábřeží, ale projekt Zažít město jinak se postupně proměnil v občanský a komunitní inkubátor. V jeho rámci vznikla řada spolků nebo různé iniciativy na záchranu např. cenné budovy nebo zahrádkářské kolonie,” říká Šárka Havlíčková, která se v roce 2006 podílela na organizaci historicky prvních slavností. Semínko kultury pouličního života a práce s veřejným prostorem od té doby stále roste a prospívá. Organizace vlastních slavností Zažít město jinak se letos chopili dobrovolníci na více než stovce míst v Praze a asi padesátce v dalších městech. Ti všichni chtějí ukázat, jak to vypadá, když ulice slouží lidem k potkávání se.

Do gala

„Letošní motto (Ulice) do gala odkazuje k oslavám dvou AutoMatích výročí, ale především k možnosti podílet na podobě svého okolí. Ulici si mohou sousedé uklidit nebo vyzdobit nejen 16. září, ale po celý rok,” dodává XY z organizačního týmu Zažít město jinak. Ročníkové téma mohou jednotliví organizátoři uchopit po svém. Např. na pražském Strossmayerově náměstí budou házet do gala svou duši i vztah k těm nejslabším, okolí dnes už převážně turistické Mostecké ulice můžete poznat s pamětníkem a v Kanicích v rámci „Dopoledne v montérkách” osází záhon u školy.

Zažijte s námi ulici jinak

Kompletní program na sobotu 16. září 2023 (i v některých dalších termínech) najdete na webu zazitmestojinak.cz. Vyberte si svou oblíbenou lokalitu a přijďte strávit den bez shonu, bez hustého automobilového provozu, zato plný kultury, domácího občerstvení, představení místních podniků a institucí nebo her pro děti. Aby bylo možné zažít ulici jinak, zařizuje AutoMat pro jednotlivé lokality mj. zábory veřejného prostranství a vyparkování aut.

Přidejte se také k Zářijové výzvě

Další akcí, kterou se spolek AutoMat zapojuje do Evropského týdne mobility, je Zářijová výzva Do práce na kole pěšky nebo poklusem. Ta se letos koná v termínu 11.-24. září a chce po létě připomenout, že doprava na vlastní pohon je v kurzu po celý rok. Zářijová výzva se letos uskuteční už po sedmé. Navazuje na oblíbenou tradiční měsíční Květnovou výzvu Do práce na kole, které se letos zúčastnilo rekordních 25 621 lidí. Cílem je motivovat k aktivní dopravě a upozornit na přínosy bezmotorové dopravy pro jednotlivce, města i planetu. Podrobnosti a registrace na webu dopracenakole.cz.

Akce Zažít město jinak se koná za finanční podpory Magistrátu hl. města Prahy a městských částí Praha 1, Praha 3, Praha 4, Praha 5, Praha 6, Praha 7, Praha 9 a Praha 10.

Další odkazy:

Video Zažít město jinak 2023

Přečtete si, jak loňský 17. ročník Zažít město jinak prožívali místní organizátoři a organizátorky slavností v jednotlivých lokalitách.

Prohlédněte si fotogalerii Zažít město jinak 2022.

Akce Zažít město jinak je striktně apolitická a organizovaná v souladu s Kodexem Zažít město jinak.

Nakrmte AutoMat

Podpořte nás a staňte se tak členy Klubu přátel AutoMatu!

V dalším kroku budete přesměrováni na platební bránu.

V dalším kroku budete přesměrováni na platební bránu.

V dalším kroku uvidíte údaje potřebné k založení platby v bance.

měsíčně 1000,-

Děkujeme mnohokrát za Vaší podporu, moc si ji vážíme.

Prosíme, nastavte si platbu ve své bance podle následujících údajů, abychom poznali, že jde o podporu od Vás.

  • ve prospěch účtu: 2400063333/2010
  • částka: [amount]
  • variabilní symbol: [variable_symbol]
  • vybraná frekvence plateb: [freq]
Něco se nepovedlo
Zpět do formuláře