Mix rezidenčních, kancelářských a komerčních prostor, barů, kaváren a restaurací dělá veřejný prostor bezpečnější a přátelštější. Různorodost jeho využití přitahuje během celého dne větší množství lidí a tím pádem se i do určité snižuje riziko ilegálních aktivit.
Aktivní spojení mezi přízemím budov a ulicí přispívá k bezpečnosti a atraktivitě místa. Vizuálně příjemné veřejné prostory lákají v častějšímu využití. To, jak lidé prostory vnímají, ovlivňuje také způsob jejich využití. A živé partery pomáhají stírat mentální hranici mezi veřejným a soukromým.
Prvky jako široké a bezbariérové ulice, náměstí, parky, chodníky, cyklostezky a venkovní nábytek stimulují k socializaci a zvyšují městskou vitalitu a přinášejí život i do okrajových částí města, kde se na kvalitní veřejné prostory zapomíná častěji.
Předimenzované veřejné prostory nesvědčí lidské psychice. Zato jí prospívá živý sousedský cvrkot v lidském měřítku. Uživatelé prostoru a jejich zájmy by měly mít vždycky prioritu před designovým efektem.
Dobré a s ohledem na lidi nainstalované osvětlení zajistí bezpečí svým uživatelům, zejména v noci. Bez ohledu na denní dobu lákají do prostor více lidí. Investice do osvětlení je důležitou investicí do jejich pocitu bezpečí.
Kvalitní veřejné prostory neslouží pouze lidem, ale také podporují ekonomické aktivity. Bezpečná a dostupná infrastruktura pro chůzi a cyklistiku poskytuje snadný přístup zákazníků k malým obchodníkům.
Právě na malé obchody a obchůdky, popř. trhy by se při plánování veřejných prostor nemělo zapomínat. Velké byznysy sice svědčí ekonomice, ale nepomáhají vytvářet v lidech pocit, že tohle je “jejich místo” a tím pádem nikterak nezvyšují jejich participaci v sousedství. Identitu místa vytvářejí právě malé obchody a kavárny, které tvoří mezi lidmi a místem pevný vztah.
Přátelské ulice, které berou v potaz bezpečný pohyb všech, chodců, cyklistů, řidičů i prostředků veřejné dopravy, nesmějí v kvalitních veřejných prostorech chybět. Stejně tak nesmí být opomíjeny kvalitní a jasně srozumitelné orientační systémy a dopravní značení.
Ta pomáhá zvyšovat kvalitu ovzduší a regulovat teplotu. V hustě zalidněných oblastech jsou důležité i pro snižování stresu a zvyšování kvality života. Neméně také pro vsakování dešťové vody a zachování biodiverzity.
Přizvat rezidenty k navrhování a plánování se vyplatí. Ti obvykle vědí moc dobře, co jim v dané oblasti chybí a jaké prvky by měly být do veřejných prostor zakomponovány. Proto, aby veřejné prostory žily, je “hlas lidu” velmi užitečný.
Zastavte se na kávu a podpis petice v našem obýváku u magistrály (https://mapy.cz/s/gehomohara). Na místě budeme 8:30-11:00.
Přijměte Zářijovou výzvu a zkuste to 2 týdny co nejvíc bez motoru - na kole, koloběžce, pěšky nebo poklusem.
Spolu s MČ Praha 6 jsme připravili komentovanou cyklovyjížďku pro zdatnější cyklisty a cyklistky z P6 zaměřenou na jízdu v provozu. Start v 17: 00 na Petřinách u metra. Účast je zdarma po předchozí registraci.
Více než 140 lokalit po celé republice. www.zazitmestojinak.cz
Od 19:00 předfilm: The Place Man (19 min., USA 2023, režisér: Guillermo Bernal), hlavní film: A Concrete Cinema (78 min., Argentina, 2017, režisérka: Luz Ruciello)
Nakrmte AutoMat
Podpořte nás a staňte se tak členy Klubu přátel AutoMatu!