Konec uhlí, elektromobilita a ochrana přírody. Ve skotském Glasgow začal „ten nejdůležitější summit“

01. 11. 2021, LAB

Nebo také „poslední naděje lidstva“. I tak se přezdívá klimatické konferenci COP26, která začala v neděli posledního října. Upíná se k ní celý svět a měla by zachránit planetu od klimatické krize. Alespoň teoreticky. Do největšího skotského města zamířily na příští dva týdny desítky tisíc lidí, aby jednali o budoucnosti modré planety.

Summit se symbolicky koná v areálu výstaviště v centru Glasgow, kde se to před dvěma staletími jen hemžilo parními stoji a dalšími vymoženostmi doby. Doby, která nás postupně dovedla až sem, na práh klimatické krize. O boji proti dalšímu prudkému oteplování planety budou nyní právě zde jednat aktivisté a aktivistky, zástupci a zástupkyně a lídři a lídryně členských států OSN, klimatičtí vyjednavači a vyjednavačky a další osobnosti z celého světa. Jako o poslední naději lidstva se o něm mluví hlavně proto, že letos v srpnu přinesl Mezinárodní panel pro změnu klimatu (IPCC) zprávu o tom, že za globální oteplování skutečně může člověk. A pokud nezačneme okamžitě konat, nečeká nás za to vůbec hezká budoucnost.

Pařížská dohoda a peníze

Jedním z témat summitu budou určitě dílčí kroky, které chybí k tomu, aby byla naplněna Pařížská dohoda. Tu podepsaly státy už před šesti lety ve francouzském hlavním městě s tím, že je třeba udělat všechno proto, abychom nárůst globální teploty udrželi pod hranicí 2 stupňů Celsia. Ideálně pak nepřekročit 1,5 stupně. Na letošním COP26, který je od Pařížské dohody tou největší mezinárodní událostí, pokud jde o klima, tedy můžeme očekávat sliby o konci využívání uhlí a fosilních paliv, rychlejším přechodu na elektromobilitu a důslednější ochraně přírody. Tématem bude určitě i klimatická spravedlnost a hlavně financování kroků, které k ní povedou.

Lobby a pandemii navzdory

K uhlíkové neutralitě se již zavázalo více než 100 států světa a proces přechodu na obnovitelné zdroje je v řadě z nich již v plné proudu. Žádná ze zemí však pro vyšší dobro nehodlá obětovat své vlastní zájmy a svou roli jistě bude hrát i fosilní lobby a ekonomické dopady koronaviru. Proto bude velmi důležité, jak se k problematice velké státy, které jsou na uhlí závislé: Rusko, Brazílie či Austrálie. Uvidíme, jestli ten nejdůležitější ze summitů přinese řešení problematiky, kterou i v České republice vidí lidí podle průzkumů jako mimořádně závažnou. A jestli se mu podaří zabránit, aby se dramatické prognózy IPCC naplnily.

Nakrmte AutoMat

Podpořte nás a staňte se tak členy Klubu přátel AutoMatu!

V dalším kroku budete přesměrováni na platební bránu.

V dalším kroku budete přesměrováni na platební bránu.

V dalším kroku uvidíte údaje potřebné k založení platby v bance.

měsíčně 1000,-

Děkujeme mnohokrát za Vaší podporu, moc si ji vážíme.

Prosíme, nastavte si platbu ve své bance podle následujících údajů, abychom poznali, že jde o podporu od Vás.

  • ve prospěch účtu: 2400063333/2010
  • částka: [amount]
  • variabilní symbol: [variable_symbol]
  • vybraná frekvence plateb: [freq]
Něco se nepovedlo
Zpět do formuláře