Výzva Do práce na kole přilákala tisíce lidí k aktivní dopravě

Přestože věříme, že jezdíte, chodíte a běháte dál, 11. ročník celorepublikové výzvy Do práce na kole je za námi. Druhým rokem jsme ji ve spolku AutoMat organizovali během nevypočitatelné pandemie a opět napjatě vyhlíželi, kolik z vás se přihlásí. A opět jste nás nezklamali. Naopak, zírali jsme, jaký hlad jste po výzvě a pohybu museli mít. Moc děkujeme a s úlevou se chystáme do další práce. Bez nadsázky se totiž dá říct, že celé Do práce na kole díky vám přežilo. V tomto článku přinášíme shrnutí, statistiky a výsledky květnové výzvy, která byla co do počtu zúčastněných rekordní.

Tématem jedenáctého ročníku byly ženy – cyklistky, chodkyně a běžkyně. Právě ony se často městského provozu velmi obávají a musí v sobě nalézt více odvahy než “neohrožení muži na šlapacích strojích”. Všechny odvážné ženy jsme proto letos chtěli aspoň symbolicky podpořit a poděkovat jim. Letošní grafiku – s ženou na kole – jsme svěřili další odvážné ženě, umělkyni Toybox (náš rozhovor s ní). Na její trička jsme dostávali pozitivní odezvu, a to i od mužů! Dokonce o ně byl zájem i mezi lidmi, kteří se výzvy vůbec nezúčastnili. Téma jsme podpořili i sérií šesti rozhovorů s ženami AutoMatu, které můžete číst na webu Do práce na kole.

Hlavní čísla Do práce na kole 2021

Výzvu dopravovat se do práce vlastní silou letos přijalo nejvíce lidí v celé historii: už 22 114 lidí z 2 102 zapojených organizací a firem a také z 9 213 týmů. Ti všichni se chtěli protáhnout, pobavit se s kolegy a ještě udělat něco pro životní prostředí a dopravu ve městě. Oproti loňsku se zvýšil i průměrný počet lidí zapojených v jedné instituci: číslo vzrostlo z 7,9 na 10,5.

Všichni jsme dohromady šetrně překonali 5 425 000 km. To je asi tolik, jako byste šlapali sedmkrát na Měsíc a zpět. Tím jsme zároveň ušetřili téměř 700 tun emisí CO2 (tedy v hypotetickém případě, že bychom stejnou vzdálenost vykonali autem), což je zhruba takové množství, jaké absorbuje 700 stromů za 100 let.

Letošní pravidla jsme opět přizpůsobili covidu a umožnili započítávat nejen cesty do práce a z ní, ale i cesty do přírody, na nákup nebo třeba se psem.

Koukněte na statistiky jednotlivých měst.

Každý rok nás těší, pokud chtějí účastníci výzvy v chození či jízdě na kole pokračovat i po jejím skončení, neboť to je její hlavní účel. Podle letošních dotazníků, které vyplnilo 7 000 účastníků, chce ve stejné intenzitě pokračovat 64 % z nich a v trochu nižší 36 %. Téměř nikdo se nechce šetrné dopravy úplně vzdát – a to je úžasné. Pro nás je to ze všech výsledků ten nejdůležitější.

Výherci

Pravidelnost týmů

Pravidelnost týmů je hlavní kategorií celé výzvy Do práce na kole. “Nejde o to kolik, ale hlavně pravidelně”, mohlo by znít motto výzvy. A týmové hecování je také rozměr, který podle dotazníků baví účastníky akce nejvíc.

Oceňovali jsme týmy z celé České republiky, které splnily limit pravidelnosti nad 66 %. Z těch jsme vylosovali 25 týmů, kterým posíláme volné startovné do dalšího ročníku výzvy Do práce na kole. Dále jsme losovali 5 ze všech týmů, které zvládly 90% a vyšší pravidelnost. 5 vítězných týmů získává mikiny z limitované edice Do práce na kole s motivem od ilustrátorky Toy_Box. Ty ekologicky potiskli stejně jako trička Do práce na kole v MerchYou.

A teď už týmy, které uspěly v losování v Praze. Tyto týmy musely mít celkovou pravidelnost vyšší než 66 % a jejich pořadí je dáno losem. 

Tým Da-tura z Botanického ústav AV ČR v.v.i.

pravidelnost jízd 99,5 %

Koloběžkypěšky z České televize

pravidelnost jízd 83,7 %

Tým Lady Di z DIANA Biotechnologies

pravidelnost jízd 70,3 %

Tým Grupetto SGEF z SG Equipment Finance Czech Republic s.r.o.

pravidelnost jízd 77,4 %

Přibrzďující špalíci ze Skupiny ČEPS

pravidelnost jízd 100 %

První vylosovaný tým získal např. zdravou snídani od investiční společnosti Redside, lístky do Divadla v Dlouhé. A pro všechny týmy jsme spolu s našimi partnery přichystali balíčky s poukazy od dobrodružné cestovní kanceláře Kudrna, poukazy na zpáteční cestu po Evropě zdarma od Flixbus, roční předplatné sdílených kol nextbike a dále roční předplatné aplikace Loxper, která vás vezme na zajímavé procházky po řadě českých měst. A také dárkový poukaz od Mojekolo.

Zelené kilometry

Podruhé jsme neoceňovali výkonnostní kategorii, protože nám nejde o to, kdo najede či naběhá víc. Přesto jsme kategorii nově pojmenovanou Zelené kilometry pro zajímavost vyhlásili. Impozantní výkony některých borců a borkyň za pozornost určitě stojí.

Zelené kilometry po svých ČR muži
3. místo: Martin Pikeš z liberecké Preciosy s 1 061 km
2. místo: Věroslav Studničný z pražské Kooperativy s 1 120 km
1. místo: Roman Motl z krnovského Osramu s 1 204 km

Zelené kilometry po svých ČR ženy
3. místo: Zdeňka Kašová ze skupiny Generali s 902 km
2. místo: Blanka Dovrtělová alias Turbokoblížek z AT Computers z Ostravy s 909 km
1. místo: Taťána Bubu Veselá z libereckého Úřadu práce s 959,6 km

Zelené kilometry na kole ČR muži
3. místo: Tomáš Blažek z týmu Žrouti asfaltu z ostravské společnosti CTS Czech Republic s  4471,2 km
2. místo: František Benda z Juli team z brněnské firmy Juli Motorenwer s 4718, 2 km
1. místo: Vítězem se stává dlouholetý účastník Do práce na kole Miroslav Lýčka z týmu Nedomluvení z brněnského Ústavu přístrojové techniky Akademie věd. Ten si letos připsal 5260,1 km.

 

Zelené kilometry na kole ČR ženy
3. místo: Jitka Hanusová z týmu The Bike z cyklistického oddílu Pocta z Jesenice s 2 112 km
2. místo: Kateřina Šoporová z týmu Žrouti asfaltu z ostravské firmy CTS Czech Republics s 2 155 km (všimněte si, že její týmový kolega Tomáš se mezi muži umístil na 3. příčce)
1. místo: Ilona Pospíšilová z týmu P.L.Ž. Tajmac-ZPS ze zlínské firmy Tajmac-ZPS s 2 576 km

 

Cyklozaměstnavatel

Významnou motivací pro dojížďku na kole mohou být i podmínky na pracovištích (zda si máte kam uložit kolo, kde složit věci, dát si sprchu a další). Letos více než polovina zúčastněných institucí své zaměstnance také podpořila – ať už zaplacením startovného či pořádáním vnitrofiremních akcí.

Proto AutoMat každý rok oceňuje i nejlepší cyklozaměstnavatele. Tím letošním je Ústav jaderného výzkumu Řež, a.s. Vyhrává celoroční půjčovné od partnera výzvy firmy nextbike pro 20 lidí, workshop od profesionálů z AutoMatu a také cyklocertifikaci.

Od roku 2020 se řídí vyhlašování Cyklozaměstnavatele roku evropskou certifikací, podle které se vyplňoval dotazník v našem systému. Firma se však může i přímo cerfitikovat a s evropským certifikátem získat audit pracoviště nebo zajímavou slevu na samoobslužný servisní stojan. Více najdete na webu cyklozamestnavatel.cz.

 

Soutěž firemních koordinátorů

Chceme ocenit i firemní koordinátory a koordinátorky, kteří ve své firmě nebo instituci dokázali zapojit víc účastníků než o rok dřív. Ze všech jsme vylosovali společnosti Rockwell Automation s.r.o. (navýšili počet účastníků ze 3 na 25), Agenturu pro podnikání a inovace (z 16 účastníků na 47) CommScope Czech Republic s.r.o. (z 29 nadšenců na 54). Všechny tři organizace vyhrávají servisní práce pro 20 kol přímo ve firmě od našeho nového partnera Kolofix.

Cykloměsto

Soutěž o město nejpřátelštější k cyklistům pro rok 2021 vyhrály Otrokovice. Ty získaly od partnera soutěže firmy Boxline System zamykatelnou kóji pro 6 kol a dále sčítač cyklistů a chodců od Nadace Partnerství na 3 měsíce.

Vítězství vzešlo z kombinace výsledků dotazníku, tzv. “Cyklobarometru” (který z Německa přinesla Nadace Partnerství). Ten vyplnilo přes 7 000 účastníků letošní výzvy, kteří hodnotili pocitový stav cyklodopravy, komfort na cyklostezkách, stav infrastruktury, změnu oproti loňskému roku. Do výsledků se promítlo i hodnocení organizátorů, kteří posuzovali i další ukazatele jako práci cyklokoordinátora nebo nárůst počtu zapojených ve své organizaci.

Celkově se do výzvy zapojilo 51 měst, ve kterých se rozhodli podpořit udržitelné formy městské dopravy. Kromě vítězných Otrokovic se cyklistické a pěší dopravě podle výsledků Cykloměsta roku letos nejvíce dařilo ve Zlíně, Českých Budějovicích a Olomouci.

Dopravní data

I letos jsme sbírali trasy všech účastníků Do práce na kole. Anonymizovaná data pak poskytujeme zapojeným městům, která pak mohou přesně zjistit, kudy se dopravní cyklisté pohybují, jaké využívají zkratky, jakým nebezpečným místům se vyhýbají apod. Díky tomu mohou ve městech zlepšovat svou infrastrukturu a lépe prioritizovat investice. Vznikají tak třeba nové cyklostezky, cyklopruhy nebo cykloobousměrky. Několik měst nás už se zájmem o data kontaktovalo samo: např. Brno, Ostrava, Plzeň, Brandýs nad Labem, Olomouc, Ústí nad Labem. Více např. v článku o využití brněnských dopravních dat.

Doprovodné akce

Součástí Do práce na kole byla i svačina a dvě snídaně zdarma pro účastníky a účastnice pražské výzvy a další podobné akce v regionech. Ve čtvrtek 3. června, na Světový den kola, jsme pak projeli Prahou spolu s 520 lidmi pod vlajkou Světové cyklojízdy v Praze, které se zúčastnilo i 10 spřátelených ambasád s velvyslanci a velvyslankyněni a také Informačním centrum OSN v Praze. Další ambasády podpořily cyklojízdu na dálku.

Večírky

V pořadatelských městech se konají závěrečné večírky Do práce na kole. Závěrečný večírek, na kterém se předávají i celorepublikové ceny proběhl ve čtvrtek 17. 6. v pražské kavárně s cykloservisem Roubike Coffee. Součástí večera byla i první živá (celkově ovšem už 6. díl) Cykloporadna AutoMatu, kterou pořádáme pro všechny začínající i zkušené městské cyklisty a cyklistky.

Šťastná výherkyně kola Unykát

Výsledky Do práce na kole-Praha a podrobné výsledky Do práce na kole 2021 – v sekci Soutěže

Zářijová výzva

Květnovou výzvou nic nekončí. Následuje Zářijová výzva (13. 9. – 26. 9.), pro kterou chystáme novou aplikaci Do práce na kole. Tu pro AutoMat zdarma vyvíjí cyklonadšenci z Ackee, agentury pro vývoj mobilních aplikací. Aplikace umožňuje jednoduchý a pohodlný zápis tras v rámci Do práce na kole, ale taky mnohem lepší hecování v týmu i společnosti – ukáže vám totiž průběžné výsledky vašich souputníků i rivalů. S appkou nezapomenete nejen na zapisování cest, ani na doprovodné akce v zapojených městech.

Tak ještě jednou díky a na viděnou zase po prázdninách!
Tým Do práce na kole

Nakrmte AutoMat

Podpořte nás a staňte se tak členy Klubu přátel AutoMatu!

V dalším kroku budete přesměrováni na platební bránu.

V dalším kroku budete přesměrováni na platební bránu.

V dalším kroku uvidíte údaje potřebné k založení platby v bance.

měsíčně 1000,-

Děkujeme mnohokrát za Vaší podporu, moc si ji vážíme.

Prosíme, nastavte si platbu ve své bance podle následujících údajů, abychom poznali, že jde o podporu od Vás.

  • ve prospěch účtu: 2400063333/2010
  • částka: [amount]
  • variabilní symbol: [variable_symbol]
  • vybraná frekvence plateb: [freq]
Něco se nepovedlo
Zpět do formuláře