Připojte se ke Klubu přátel AutoMatu a pomozte nám proměnit Prahu v přátelštější město pro lidi

16. 03. 2021, Ostatní

Navzdory fámám nevznikl spolek AutoMat proto, aby vedl válku proti automobilové dopravě. Vznikl proto, aby spojoval jednotlivce, kteří by rádi žili ve městě přátelštějším k obyvatelům. A dal jim hlas.

Jak by takové město mohlo vypadat, zažívají několikrát ročně účastníci našich populárních akcí Zažít město jinak. Z cyklistické nebo pěší perspektivy si ho prohlížejí každý květen tisíce lidí po celé republice. Nutnost podpory udržitelné dopravy si v roce 2021 uvědomuje už snad každý, a my jsme tu proto, aby se idea stala realitou. Pomůžete nám? Stanete se taky členy a členkami Klubu přátel a podpoříte nás v naší snaze?

Hlídáme nejen mosty

Za dobu, co tlačíme na všechny, kteří jsou za dopravní infrastrukturu zodpovědní a působí ve výkonných funkcích, se nám podařilo prosadit zásadní změny na úrovni koncepcí i konkrétních opatření. Například jsme pomohli prosadit, že každá nová křižovatka, která na území hlavního města vznikne, počítá s představeným stáním pro cyklisty. To se také zřizuje automaticky s každou rekonstrukcí křižovatky nebo i při pouhé výměně semaforu. Přičinili jsme se o to, že jsou prvky cyklistické infrastruktury dlouhodobě zahrnovány do rekonstrukcí i výstavby nových komunikací např. na Václavském náměstí a Štefánikově mostě, v současnosti bojujeme o totéž u plánované rekonstrukce Libeňského mostu (kde je alespoň dočasně legalizován průjezd cyklistů po chodnících) a Hlávkova mostu.

Zabránili jsme také omezení průjezdu kol v pěších zónach historického centra i rušení cykloobousměrek v Karlíně. Ve výzvách 5 bodů pro Prahu 2007 a 2008 jsme žádali konkrétní zlepšení, z nichž řada byla realizována nebo se připravuje. V roce 2013 jsme založili iniciativu Cyklisté sobě, která začala hlídat problémová místa pro jízdu na kole na místní úrovni. Desítky problémových míst po celé republice již byly vyřešeny. Náš LAB, kdysi Watchdog, původně vznikl jako hlídací pes úředních kroků, a i když je jeho činnost teď už mnohem širší, hlídá poctivě dál.

Výzva AutoMatu z roku 2007

Tlak, který má smysl

Tlačili jsme dlouhodobě také na zřízení cyklistických pruhů na hlavních tepnách širšího městského centra, v ulicích Vinohradská, Budějovická, Českomoravská, Jugoslávských partyzánů a Vrchlického a ve čtyřech z nich úspěšně. Lobbovali jsme také za umožnění obousměrného průjezdu cyklistům v pěti jednosměrných ulicích, vč. ulice Křižíkova, kde se povedlo toto opatření uplatnit i na většinu přilehlých ulic. Ve městě pomalu přibývá také veřejných cyklistických stojanů.

Prověřeno pandemií

Podoba a kvalita cyklistické a koneckonců i chodecké infrastruktury pomáhá měnit uvažování obyvatel města. Když vidí, že je pro ně v dopravní infrastruktuře místo, rádi ho využijí a přestávají se cítit jako vetřelci ve světě, který patří autům. Vzrůstající cyklistické sebevědomí se projevilo s příchodem pandemie, kdy v hlavním městě začalo do sedla usedat o 30 % lidí více než v roce 2019. Ti jednak hledali možnost, jak se po městě přepravovat bez zdravotních rizik. Svou roli v této skutečnosti určitě sehrál i fakt, že cyklistika, běh či chůze jim zůstaly jako úplně poslední možnost sportovního vyžití. Infrastrukturu, kterou jsme pomáhali prosadit, využívá tedy ještě více lidí – a nás to ohromně těší.

Víc prostoru pro všechny

Ač to tak může vypadat, nehájíme pouze zájmy cyklistů. Ze zvyšování počtů cest po městě, které jsou vykonány bezmotorově, těžíme všichni. Snižují se emise CO2 i úroveň hluku, způsob přepravy po městě ovlivňuje veřejný prostor jako celek. Čím lépe se totiž slaďuje veřejný prostor s potřebami udržitelné dopravy, tím dynamičtějším a uživatelnějším se stává pro lidi. Dobře navržené ulice a veřejné prostory, které podporují chůzi a cyklistiku, vyvažují infrastrukturu pro automobily.

Jsme si vědomi toho, že pro to, aby se Praha stala skutečně městem přátelským ke svým obyvatelům, je třeba ještě hodně udělat. Chcete-li nás v naší činnosti podpořit, připojte se k našemu Klubu přátel. S vaší pomocí budeme moci v prosazování bezpečnější dopravní infrastruktury pokračovat ještě intenzivněji.

Nakrmte AutoMat

Podpořte nás a staňte se tak členy Klubu přátel AutoMatu!

V dalším kroku budete přesměrováni na platební bránu.

V dalším kroku budete přesměrováni na platební bránu.

V dalším kroku uvidíte údaje potřebné k založení platby v bance.

měsíčně 1000,-

Děkujeme mnohokrát za Vaší podporu, moc si ji vážíme.

Prosíme, nastavte si platbu ve své bance podle následujících údajů, abychom poznali, že jde o podporu od Vás.

  • ve prospěch účtu: 2400063333/2010
  • částka: [amount]
  • variabilní symbol: [variable_symbol]
  • vybraná frekvence plateb: [freq]
Něco se nepovedlo
Zpět do formuláře