Omezení kol v centru Prahy od 9.7.

Praha 1 to opravdu dotáhne. Po roce od zveřejnění kontroverzního záměru se v nejbližších dnech na Staroměstském náměstí, náměstí Republiky a Můstku začnou objevovat značky omezující průjezd cyklistů mezi 10 a 17 hodinou. Praha 1 vykáže cyklisty na mnohem nebezpečnější ulice se silným provozem tramvají a aut.

 

Rok starý nápad zástupců Prahy 1 Oldřicha Lomeckého (TOP 09), Richarda Bureše (ODS) a Ivana Solila (ČSSD) jde do finále. Od 3. do 9.7. se mají instalovat nové značky. Původní záměr měl řešit problémy s turistickými elektrokoloběžkami, rétorika Prahy 1 se ale postupně začala vymezovat především vůči běžným jízdním kolům (a to i přes stanovisko Ministerstva dopravy).

Podle Prahy 1 cyklisté v pěších zónách představují pro chodce přílišné riziko. Statisticky jsou zde ovšem 7krát nebezpečnější auta, která do těchto oblastí na výjimku mohou vjet (jen v roce 2017 Praha 1 udělila 844 výjimek).

 

Nehody

Dle údajů Policie ČR v dotyčných pěších zónách mezi roky 2007 a 2017 došlo ke 3 nehodám chodce s cyklistou. Na stejném místě bylo za tuto dobu zaznamenáno 22 nehod chodce a automobilu. Cyklisté navíc pro chodce nepředstavují takovou hrozbou, jak MČ Praha 1 líčí. V dané oblasti se bezohledně chová méně než 5 % cyklistů (viz článek). Omezení je tak kolektivním trestem, který dopadne na všechny.

Omezení vyžene cyklisty do ulic jako je Jindřišská či Spálená, kde budou zdržovat tramvaje, a dokonce na Smetanovo nábřeží, kde na pár stovkách metrů dochází k pětkrát více nehodám cyklistů než v celých pěších zónách, který proti omezení cyklistů od začátku bojuje.

Městská část pro usnadnění objezdu zřídí cyklistům pět cykloobousměrek v okolních ulicích. Celý systém objízdných tras ale svou funkci neplní dobře: nové trasy jsou komplikované, pomalejší a méně bezpečné než původní průjezd zónami.

 

Soud

Proti rozhodnutí MČ Prahy 1 jsme podali žalobou u Městského soudu. S podobnou žalobou jsme už uspěli u Nejvyššího správního soudu v kauze rušení cykloobousměrek na Praze 8. Takže uvidíme…

V rámci připomínkovacího procesu návrhu omezení jsme zaslali MČ Praze 1 i vlastní návrh na řešení cyklodopravy v centru Prahy. Ten ale městská část ignorovala. „Je tak zjevné, že první městskou část dialog s občany, kteří navrhují lepší možnosti řešení, jednoduše nezajímá. Je neuvěřitelné, že Praha postupuje zcela proti trendům v západní Evropě, kde jsou naopak smíšené zóny pro cyklisty a chodce nově budovány,“ řekl právník Štěpán Holub, který náš spolek ve sporu zastupuje.

K situaci se vyjádřil i říká zkušený projektant cyklistické infrastruktury na území Prahy Ing. Arch. Tomáš Cach: Je smutné sledovat, jak samospráva MČ Praha 1 proti sobě rozeštvává různé uživatelské skupiny zcela zbytečně a na základě demagogické práce s fakty. Místo zlepšování stávající situace tak dochází k jejímu umělému zhoršování. MČ Praha 1 nyní staví obyvatele i návštěvníky před volbu mezi bezpečností a legálností, které budou nově v protikladu.“

Přestože je podle nás opatření přemrštěné, nesmyslné, diskriminační a cyklistickou dopravu poškodí, vyzýváme všechny cyklisty, aby jej respektovali. Přesto se obáváme, že mnoho z více než 500 cyklistů, kteří každý den oblastí projedou, opatření dodržovat nebude.


Přílohy:

 

Návrh Auto*Matu
Auto*Mat publikoval komplexní komentovaný návrh na zlepšení situace cyklistické dopravy v centru:

Hlavními návrhu principy jsou:

 • Zachovat průjezd na kole (bez vedení kola) v zásadních cyklistických směrech sníženou rychlostí nebo ve vyznačených koridorech.
 • Zřídit cca 10–15 nových cykloobousměrek usnadňujících objezd pěších zón.
 • Vyřešit problém s elektrickými koloběžkami na úrovni Ministerstva dopravy a Magistrátu způsobem, který neomezí běžné cyklisty.

 

 

Heatmapa (intenzity pohybu do práce a z práce na kole měřené mezi účastníky letošní výzvy Do práce na kole). Je patrné, že centrum cyklisté rádi používají jako efektivní spojení. Odkaz na heatmapu:
https://mapa.prahounakole.cz/?layers=_Pg2018t2018&zoom=8&lat=49.81746&lon=15.5#

 

 

O omezení také řekli:

„Trasy jezdíme různé, ale hodně se pohybujeme v centru Prahy, kde je kolo nejpraktičtější dopravní prostředek. Zatím. Trochu nás děsí, že Praha 1 má v plánu už za pár dní cyklisty v centru omezit.“ Ondřej Cihlář, člen VOSTO5, duben 2018

„Myšlenka, že bude Praha s více cyklisty a méně auty čistější a příjemnější, mě tak nadchla, že jsem se zapojila do výzvy Do práce na kole. A nehodlám polevit ani po skončení soutěže. Přesto se jako začátečnice v jízdě na kole otrkávám teprve postupně a provoz v centru města pro mě znamená i velký stres. Zpráva o uzavření zón v centru, které mají nahradit objížďky tak frekventovanými ulicemi jako je Vodičkova, kde shodou okolností pracuji, mě ale poněkud vyvádí z konceptu. Je zřejmé, že lidé jako já, možná i zkušenější cyklisté, kteří prostě rádi jezdí po Praze, budou hodně zvažovat, jestli se nevrátit k autu nebo tramvaji, protože soupeřit s těmito vozidly na takto vytížené komunikaci je skoro hra na život a na smrt.“ Josefina Formanová, Post Bellum, květen 2018

„Pokud to Praha 1 a potažmo i magistrát hlavního města Prahy myslí s cyklistickou dopravou opravdu vážně, nemůže podobný plošný zákaz jízdy na kole v centru dopustit. Městská část opakuje neustálé ohrožení chodců, nikdy ale nezmínila pozitiva cyklistické dopravy především pro centrum hlavního města, které má být sdíleno všemi Pražany i jeho návštěvníky. Místo podpory např. bikesharingu odpovídá jen další nesmyslnou restrikcí cyklistů.“ Daniel Mourek, Česká cyklofederace, člen EuroVelo councilu, červen 2018

 

 

Vyjádření politiků na happeningu “Sraz vypuštěných duší”, 4. 10. 2017

Petr Kučera (Zelení), zastupitel Prahy 1: “Zásadní problém je, že na P1 se dělá všechno obráceně. Radní nejprve mluví o zákazu, pak jej začnou zdůvodňovat (turisté, koloběžky, neohleduplnost cyklistů) a nakonec hledají řešení, jak dopady zákazu zmírnit. Praha 1 cyklisty pomlouvá, říká nepravdy a tvrdí, že Praha nebyla postavena pro cyklisty a další podobné nesmysly. Chci apelovat na Prahu 1, aby začala jednat v zájmu nás všech, abychom se dohodli. Ve městě spolu nesoupeříme, ale žijeme. Celá Evropa to dělá opačně, stejně tak i pražský Strategický plán.”

Jan Čižinský (toho času člen KDU-ČSL), starosta Prahy 7: “Přes pěší zóny jezdím denně. Překvapuje mě že vůbec takové politické rozhodnutí bylo učiněno. Plán, který Praha 1 má, je pro metropoli v centru Evropy 21. století zcela nepřijatelný.”

Ondřej Mirovský (Zelení), zastupitel HMP a člen Dopravního výboru: “Jednání Prahy 1 je bez jakékoli vize. Evropská města jdou úplně jinou cestou. Trošku redukují počet aut v centrech, protože ví, že je rychlejší a efektivnější tudy chodit pěšky nebo jezdit na kole. Praha 1 jde úplně proti tomuto trendu. Magistrát se snaží navyšovat investice do cykloinfrastruktury, nastupují nové trendy jako bikesharing apod. a  já naprosto nechápu, že Praha 1 toto nevidí. Nebojím se říkat, že je to blbost. Na dopravním výboru příští úterý bude tento bod projednáván a já budu navrhovat tvrdé usnesení, abychom se plánům Prahy 1 postavili.”

Ondřej Profant (Piráti), zastupitel HMP: ”Je to neuvěřitelná ostuda. Město by mělo cyklistiku podporovat, a ne ji házet klacky pod nohy.”

 

 

Shrnutí vývoje celé kauzy

 • Jaro 2017: Městská policie Prahy 1 iniciuje návrh na zákaz jízdy na kole pěšími zónami. Auto*Mat odmítá plošný zákaz jízdy na kole a Mat organizuje první protest – Průvod vypuštěných duší, na který přišlo asi 200 lidí. Zakládá první veřejnou výzvu proti zákazu do poloviny roku 2018 se proti zákazu vyjádřilo kolem 5000 lidí.
 • Léto a podzim 2017: Auto*Mat sestavil alternativní návrh řešící vztah cyklistů a chodců bez zákazu jízdy na kole a společně s magistrátní cyklokomisí vyjednává na Praze 1 o úpravách jejich konceptu (viz https://auto-mat.cz/2017/07/predstavujeme-dlouhodobe-reseni-cyklodopravy-v-centru). Opakovaně interpeluje na Praze 1 i na magistrátě. Proti schválení záměru zastupitelstvem Prahy 1 protestuje v říjnu na náměstí republiky 200 lidí (https://auto-mat.cz/2017/10/happening-a-petice/).
 • Leden 2018: Na přelomu roku vydává Praha 1 návrh stanovení dopravního značení. Auto*Mat a další subjekty k němu podávají připomínky, celkem se jich sešlo 65. Auto*Mat poukazuje protestem vleže na Křižovnickém náměstí proti nebezpečí pro cyklisty na objízdných trasách.
 • Březen 2018: Praha 1 zveřejňuje opatření obecné povahy, na jehož základě se mají umístit značky.
 • Duben 2018: Zastupitelstvo hlavního města Prahy bere na vědomí petici proti omezení jízdy na kole v centru města. Auto*Mat podává žádost o přezkum opatření vydaného Prahou 1 na nadřízený úřad a žalobu napadající nedostatečné vypořádání připomínek. Praha 1 odkládá realizaci návrhu (https://auto-mat.cz/2018/05/praha-1-odklada-omezeni-jizdy-na-kole-v-pesich-zonach-automat-vyvraci-jeji-myty-a-nabizi-reseni/).
 • Červen 2018: Městský soud nepřiznal žalobě odkladný účinek. Nejvyšší správní soud v obdobné kauze na Praze 8 Auto*Mat podpořil. Praha 1 přesto vydává pokyn k realizaci opatření.

Nakrmte AutoMat

Podpořte nás a staňte se tak členy Klubu přátel AutoMatu!

V dalším kroku budete přesměrováni na platební bránu.

V dalším kroku budete přesměrováni na platební bránu.

V dalším kroku uvidíte údaje potřebné k založení platby v bance.

měsíčně 1000,-

Děkujeme mnohokrát za Vaší podporu, moc si ji vážíme.

Prosíme, nastavte si platbu ve své bance podle následujících údajů, abychom poznali, že jde o podporu od Vás.

 • ve prospěch účtu: 2400063333/2010
 • částka: [amount]
 • variabilní symbol: [variable_symbol]
 • vybraná frekvence plateb: [freq]
Něco se nepovedlo
Zpět do formuláře