Kola předjela MHD i auto

16. 09. 2003,

V prvním kole Závodu s časem dnes ráno porazili cyklisté jak cestující v MHD, tak řidiče automobilu. Nejrychlejší byl řidič mopedu, kterému cesta z Jižního města na Václavské náměstí trvala 12 minut. Cyklisté na trase ze sídliště Bohnice předjeli MHD o 12 minut a automobil dokonce o 22 minut. Opět se potvrdilo, že kolo je výrazný konkurent ostatním druhům dopravy ve městě.

Závod se koná každé ráno od 16. září do 18. září v rámci Evropského týdne mobily (ETM). Organizátoři připravili dvě trasy – jedna začíná na Jižním městě a druhá na severu města na sídlišti Bohnice. Obě mají svůj cíl u sochy sv. Václava. Představitelé hl. m. Prahy závodí v MHD, redaktoři Českého rozhlasu – radiožurnálu jedou autem, na mopedu a na kole. Členové Oživení se k cyklistům radiožurnálu připojili.

Startem jsou autobusové zastávky Odra v Bohnicích a Brechtova na Jižním městě. Z každé z nich vyráží v době ranní špičky v 7.30 hodin (ve středu v 8:00) posádka auta, skupinka cestujících městkou hromadnou dopravou, motocyklové hlídky Zelené vlny Českého rozhlasu i cyklisté.

Závod prokázal, že kolo je opravdu plnohodnotný dopravní prostředek ve městě a ne pouze sportovní či rekreační aktivita. Pro představitele hl. města by mělo dnešní úspěch cyklistů být impulsem k odstartování budování kvalitnější cyklistické infrastruktury. Přesto že na kole jezdí stále více Pražanů, dá se o Praze stále mluvit jako o městě, které se o své cyklisty nestará. Ukázkovým příkladem je tristní stav nefungující a zmatečné pražské sítě cyklotras.

výsledky závodu ze dne 16.9. 2003
trasa severní trasa jižní
moped 13 minut 12 minut
kolo 15 minut 21 minut
MHD 27 minut 26 minut
auto 37 minut 30 minut

Na neudržitelnou dopravní situaci reagovali někteří občané vyhlášením projektu Auto-Mat. Který spojuje umělce a jednotlivce z neziskových organizací, kteří jsou nespokojeni s tíživým vlivem nadměrného počtu automobilů v Praze. V rámci Auto-Matu proběhne řada akcí, které by měly upozornit na tíživá témata. Například ve čtvrtek závod maminek a tatínků s kočárky mezi nesprávně zaparkovanými auty, protestní cyklojízda pražských cyklistů nebo pondělní shromáždění na Václavském náměstí – info – www.auto-mat.cz

Petr Štěpánek (608 702 154, Petr.Stepanek@ecn.cz)
předseda Oživení

Jan Bouchal (603 95 95 46, pup@tynska.cz)
mluvčí Auto-Matu

Nakrmte AutoMat

Podpořte nás a staňte se tak členy Klubu přátel AutoMatu!

V dalším kroku budete přesměrováni na platební bránu.

V dalším kroku budete přesměrováni na platební bránu.

V dalším kroku uvidíte údaje potřebné k založení platby v bance.

měsíčně 1000,-

Děkujeme mnohokrát za Vaší podporu, moc si ji vážíme.

Prosíme, nastavte si platbu ve své bance podle následujících údajů, abychom poznali, že jde o podporu od Vás.

  • ve prospěch účtu: 2400063333/2010
  • částka: [amount]
  • variabilní symbol: [variable_symbol]
  • vybraná frekvence plateb: [freq]
Něco se nepovedlo
Zpět do formuláře