Auto*Mat: aktivitou proti pasivitě automobilu

10. 09. 2003,

Tisková zpráva:

Nespokojenost s neustále se zhoršující dopravní situací v Praze přivedla několik pražských umělců a členů neziskových organizací k vytvoření společného projektu Auto-Mat. Myšlenka dát autům MAT vzešla z osobní potřeby jednotlivců přispět k řešení stavu, kdy automobily zaplavují naše město a život s nimi začíná být nesnesitelný.

U příležitosti Evropského týdne mobility (16. – 22. září) tak proběhne několik akcí, které Auto-Mat odstartují. Ve čtvrtek 18. 9. 2003 se uskuteční velká protestní cyklojízda středem města a v pondělí 22. 9. oslava Evropského dne bez aut na Václavském náměstí.

Počet automobilů v Praze stále stoupá, stejně tak i počet zabitých chodců, zhoršuje se ovzduší. „Řada mých vrstevníků z Prahy kvůli množství aut a špatnému vzduchu odchází,“ říká devětadvacetiletý Martin Mareček, který o fenoménu autokultury natáčí dokumentární film, a dodává: „Chceme na tento problém upozornit a přispět k jeho řešení, proto vznikl projekt Auto-Mat. Auto-Mat chce nejen ukázat škodlivý vliv automobilismu, ale představit i alternativní způsoby dopravy včetně moderních příkladů ze zahraničí.“

Projekt neskončí jedním Dnem bez aut, ale chce být „na tahu“ i v budoucnu. Další umělecké instalace, divadelní happeningy, či hudební vystoupení podepsané Auto-Matem se připravují. „Auto-Mat chce stavět uměleckou aktivitu proti plechové a dusící pasivitě automobilů,“ říká další z umělců Jan Foukal.

Na projektu Auto-Mat se podílejí pražští umělci a dále jednotlivci z organizací Oživení, Děti Země, Nadace Partnerství, Car Busters, Cyklistika a energie budoucnosti, Agentura Gaia a dalších. Jedná se však o otevřenou občanskou aktivitu. „Auto-Mat není organizovaný, stojí za ním osobní potřeba vycházející z našeho vztahu k městu,“ uzavírá Mareček.

Auto-Mat tímto vyzývá Pražany – respektujte svobodu druhých, používejte automobil jen v nejnutnějších případech a na Den bez aut ho nechte doma úplně.

Více informací o
– projektu Auto-Mat na www.auto-mat.ecn.cz,
– českém Dni bez aut (19. 9.) na www.detizeme.cz/denbezaut,
– Evropském dni bez aut (22. 9.) na stránkách Ministerstva životního prostředí www.env.cz.

kontakty:
Jan Bouchal, mluvčí projektu Auto-Mat, email: pup@tynska.cz, tel.: 603 95 95 46
Martin Mareček, filmový dokumentarista, email: maremar@volny.cz, tel.: 777 169 080

Nakrmte AutoMat

Podpořte nás a staňte se tak členy Klubu přátel AutoMatu!

V dalším kroku budete přesměrováni na platební bránu.

V dalším kroku budete přesměrováni na platební bránu.

V dalším kroku uvidíte údaje potřebné k založení platby v bance.

měsíčně 1000,-

Děkujeme mnohokrát za Vaší podporu, moc si ji vážíme.

Prosíme, nastavte si platbu ve své bance podle následujících údajů, abychom poznali, že jde o podporu od Vás.

  • ve prospěch účtu: 2400063333/2010
  • částka: [amount]
  • variabilní symbol: [variable_symbol]
  • vybraná frekvence plateb: [freq]
Něco se nepovedlo
Zpět do formuláře