Již za necelé tři týdny bude celý svět upírat oči ke Kodani. Světová klimatická konference OSN rozhodne, jak se lidstvo postaví k otázce klimatu, znečištění a našeho soužití s planetou. Připojí se USA k nástupci Kyotského protokolu? Co řekne Čína? Jako u všech událostí v historii, i ke Kodaňskému summitu se váže mnoho malých příběhů, které se nikdy do tlustých knih nedostanou. Australan Kim Nguyen jede na konferenci na kole. Chce totiž zároveň do Kodaně přivézt očité svědectví. Carbusters, Auto*Mat a Hotel Adria jej přivítali v Praze.
Kim vyrazil 10. srpna 2008 z Brisbane na východní pobřeží Austrálie do Darwinu, kde se neúspěšně snažil sehnat loď směrem na sever –- a tak musel letět do Dili ve Východním Timoru letadlem. Odtud jel na kole i trajekty přes Indonéské souostroví na Sumatru a dále do Malajsie. Pokračoval do Bankoku, do Pekingu a odtud na sever až k Velké čínské zdi. V Mongolsku přejel poušť Gobi a zastavil se v Ulaanbaataru. Přes Rusko a Kazachstán dojel ke Kaspickému moři. Z Baku se pak vydal podél Kavkazu do Gruzie, k Černému moři, do Turecka a dále na západ. 8.–10. listopadu 2009 byl v Praze, nyní je poblíž Berlína. Klimatická konference začíná v Kodani 7. prosince.
Na své cestě tak navštívil místa, která jsou rostoucím znečištěním čím dál více poškozena, stejně jako místa, která se zatím tváří, že se jich to relativně netýká. Těmi místy se teď táhne jakási pomyslná nitka jeho příběhu, který končí v Kodani. To je docela pozoruhodný způsob, jak na konferenci dorazit.
Je potřebné klást si otázku, zda to není jen takový výstřelek a zda to i reálně k něčemu může být. Může jeden Australan na kole nějak ovlivnit stanovisko USA? Číny? Pravděpodobně nijak přímo. Avšak nevstupuje zde do hry i princip, o který jde v otázce našeho soužití s planetou vlastně nejvíc? Jak říká Brad Pitt v úvodu k sérii pořadů PBS e2: ,,Je možné, že jsme spojeni se všemi částmi vesmíru, nejen s jeho středobodem?“
Mimo to má cesta ještě další rozměr. ,,Začněme každý sám u sebe,“ doporučuje Kim a říká: ,,Automobily jsou jedním z hlavních zdrojů oxidu uhličitého. Chceme-li zachránit životní podmínky na Zemi, jak je známe dnes, musíme změnit vzorce svého chování. Dopravním prostředkem budoucnosti je jízdní kolo.“ I to zaznělo na pražské tiskové konferenci, která proběhla v úterý 10. listopadu dopoledne.
Okolo 11. hodiny Kim objel Václavské náměstí a v doprovodu několika cyklistů vyrazil dál na svou cestu. Jakub Hradilek k tomu říká: „Kima a Richarda od hotelu doprovodila skupinka 15 cyklistů, jeden z nich až do Kralup; další nadšenec se přidal v Litoměřicích.“
Zatím se Kimovi podařilo povzbudit nadšení ve stovkách lidí, kteří jej doprovázali na kole ať již po několik hodin nebo po několik týdnů. Dalším důležitým cílem celé cesty je ale sbírat očitá svědectví klimatické změny a ty pak představit v Kodani. Doufá, že bude mít příležitost promluvit zde o tom, jak se domorodci v severní Austrálii vyrovnávají se zvyšující se frekvencí povodní a tropických bouří, zatímco farmáři v jihovýchodní Asii zápasí s nedostatkem potravin, když jim měnící se rozložení srážek ničí sklizně.
Australský aktivista věří, že právě jízdní kolo je symbolem změny životního stylu, která může zachránit svět před katastrofou. Proto vyhlásil na 6. prosinec, tedy pouhý den před zasedáním klimatického summitu, celosvětovou cyklistickou kampaň. Na desítkách míst všech kontinentů se v ten den odehrají cyklistické jízdy, které budou směřovat politikům jasné poselství, aby prosadili omezení produkce skleníkových plynů.
Nakrmte AutoMat
Podpořte nás a staňte se tak členy Klubu přátel AutoMatu!