Co ukázaly předvolební debaty?

02. 09. 2014, Ostatní

Iniciativa Auto*Mat uspořádala k příležitosti komunálních voleb do zastupitelstva Hlavního města Prahy sérii čtyř tématických předvolebních debat s kandidáty z nejvyšších pozic. Přinášíme vám souhrnné články a videozáznamy.

Úvodní debata se uskutečnila dne 10. 9. od 18.00 v prostorách kláštera sv. Jiljí v centru (Husova 8, vstup z Jilské ulice). Zaměřena byla na veřejný prostor a kandidáti z 5 subjektů, které byly z 11 pozvaných schopny nominovat do debat 4 různé lidi, odpovídali na otázky přestavby veřejných prostranství, nových dokumentů vzniklých nedávno na Institutu plánování a rozvoje (Manuál tvorby veřejných prostranství, Pražské stavební předpisy), bezbariérovosti veřejných prostranství a veřejné dopravy, reklamy v Praze atp. Videozáznam a náš komentář k výkonu panelistů a k absenci těch, kdo nedorazili najdete zde. Více na FB události zde.

Druhá z debat proběhla 16.9. od 18.00 v letenském Bio Oko (Fr. Křižíka 15). Hlavním tématem byla občanská participace a otevřená radnice. Bavili  jsme se o otevřenosti správy města, zveřejňování smluv městských příspěvkových organizací a městské správy, o kvalitě stávajících online nástrojů, o participativním plánování a rozpočtu. Tato témata se objevují teprve v poslední době a až na výjimky jsou pro tradiční strany novinkou, kdy potřebné zkušenosti mohou čerpat především od nových politických subjektů. Videozáznam a reportáž z debaty najdete zde. Více na FB události zde.

Debata třetí se zabývala mobilitou v hlavním městě. Jakou prioritu má pro strany výstavba metra D, k čemu chtějí strany využít tunelový komplex Blanka, příměstská železnice, tramvaj na Václavském náměstí nebo parkování? Dočkáme se železnice na Kladno a na letiště?  Jak by měl fungovat Dopravní podnik, a jakým způsobem si budeme jeho služby a rozvoj lépe platit? Videozáznam a reportáž z debaty najdete zde. Více na FB události zde.

Finální debata týden před samotnými volbami, tedy 2. 10., se uskutečnila přímo na tolik diskutované pražské náplavce na lodi Tajemství. Pozváni byli výhradně lídři kandidátek a hovořili jsme o Strategii a vizi lídrů pro Prahu. Řešili jsme témata dlouhodobého rozvoje a vizí přesahujících jedno volební období. Budoucí využití IPRu či jak zprůhlednit podle některých až „zločineckou organizaci“ TSK. Videozáznam a reportáž z debaty najdete zde. Více na FB události zde.

Na debaty jsme pozvali tyto politické strany: ANO 2011, ČSSD, Demokraté Jana Kasla, KSČM, ODS, Piráti, Hnutí Pro Prahu, Svobodní, Trojkoalice (SZ, KDU-ČSL, Starostové a nezávislí), Úsvit přímé demokracie a TOP 09. Tedy strany, které vykázaly v srpnovém průzkumu vyšší jak 1% volební potenciál.

Bonusovou výzvou bylo, aby do každé debaty vyslaly jiného mluvčího. Chtěli jsme tak prověřit lidský potenciál a koordinační kapacity stran. Vidět stále dokola pouze lídra napovídá, že strana není schopna koho jiného nabídnout…

Na všech čtyřech debatách byli přítomni pouze zástupci Trojkoalice, Pirátů, Demokratů Jana Kasla a Hnutí pro Prahu. Zástupci ČSSD byli přítomni na třech předchozích debatách, podobně jako Svobodní. Z TOP 09 „zafungoval“  pouze primátor Hudeček a částečně i jeho náměstek Nouza (byť ten nakonec částečně i naší chybou na žádné debatě nebyl). Strana se však nebyla schopna zkoordinovat a vyslat do debat mimo primátora (a náměstka Nouzy) nikoho dalšího. Podobně za ODS byl pouze jednou (navíc neohlášeně) Svoboda a jednou po značných zmatcích pražský předseda Humplík, který se však ještě při představování teatrálně zvedl a odešel. Hnutí ANO dlouho vůbec nekomunikovalo a nakonec vyslalo p. Krnáčovou alespoň do debaty poslední.  Vzhledem k jejím dalším povinnostem však pouze na začátek debaty.

Kromě celopražských debat jsme v průběhu září a října podporovali či pořádali ve spolupráci s místními spolky také debaty na úrovni městských částí. Debaty se konaly tam, kde se mezi místními našel dostatečný produkční potenciál pro to debatě významně pomoci.

Praha 6 dne 25.9. Více zde.  Pořádala aliance místních sdružení Společně pro Šestku.

Praha 7 dne 25.9.  Videozáznam z debaty zde. Pořádalo divadlo Alfréd ve Dvoře a Auto*Mat za pomoci Anthropictures: Plánuj Letnou!. Na samý závěr debaty (kdy bohužel vypadl záznam) se všichni přítomní vyslovili odmítavě proti plánovanému rozšiřování Libeňského mostu. 

Praha 5 dne 29.9. Videozáznam z debaty zde. Pořádala aliance místních sdružení ZaPět. 

Praha 10 dne 2.10. Videozáznam z debaty zde. Moderoval Jindřich Šídlo. Na debatu zpupně nedorazil nikdo z Rady. Přítomni byli pouze Desítka pro domácí, Svobodní, TOP 09 a koalice VLASTA.

Praha 3 dne 6. 10. Videozáznam z debaty zde. Debatu moderoval Milan Šíma a jako před 4 lety ji pořádala iniciativa Kauza 3.

Praha 1 dne 7.10. Videozáznam z debaty zde. Debatu spolupořádali Komunitní centrum Kampa, dominikánský klášter u sv. Jiljí a Auto*Mat. Moderoval Josef Vomáčka. Všechny strany včetně současné koalice se na úplný závěr v čase 2:14:20 průlomově zavázaly k nulové toleranci výherních automatů a VLT na Praze 1, resp. k respektování výsledků eventuálního referenda 7.11. ať bude účast jakákoliv. Tomu přitom vyjma zastupitelů Zelená pro jedničku radniční koalice dosud půl roku vzdorovala…

Díky podpoře Auto*Matu můžete také vyzkoušet vylepšenou Volební kalkulačku od Kohovolit.eu.

Nakrmte AutoMat

Podpořte nás a staňte se tak členy Klubu přátel AutoMatu!

V dalším kroku budete přesměrováni na platební bránu.

V dalším kroku budete přesměrováni na platební bránu.

V dalším kroku uvidíte údaje potřebné k založení platby v bance.

měsíčně 1000,-

Děkujeme mnohokrát za Vaší podporu, moc si ji vážíme.

Prosíme, nastavte si platbu ve své bance podle následujících údajů, abychom poznali, že jde o podporu od Vás.

  • ve prospěch účtu: 2400063333/2010
  • částka: [amount]
  • variabilní symbol: [variable_symbol]
  • vybraná frekvence plateb: [freq]
Něco se nepovedlo
Zpět do formuláře