Pražské komunity ožívají. Důkazem je Zažít město jinak

21. 09. 2013, Uncategorized @cs

Přes 150 sdružení, skupin, institucí či organizací se zapojí do dnešní sousedské slavnosti Zažít město jinak. Ulice se otevřou lidem na 39 místech v Praze a také v Ostravě a Olomouci. Oproti loňskému roku se v Praze připojí o polovinu více lokalit, a to i v okrajových částech města. Organizátoři z iniciativy Auto*Mat za tím vidí nový městský trend: lidé touží po tom, navazovat společenské vztahy ve svém bezprostředním okolí, být společensky aktivní a také proměňovat čtvrť, ve které žijí.

Část dolního Žižkova je místo, které má podle mě veliký potenciál. Také se o něm stále mluví, ale je umrtvené podivnou nečinností. Jeden obchůdek či hospoda za druhým krachuje. Proto jsem se rozhodl tuto lokalitu rozhýbat, a to ne pouze na Tachovském náměstí, ale právě v celém dolním Žižkově,“ říká jeden z místních organizátorů Zažít město jinak na Tachovském náměstí, Michal Vronský. Ve spolupráci s místním Sokolem se zde dnes uskuteční prohlídka žižkovské sokolovny s ukázkou někdejší technologické chlouby, první elektrárny pro pouliční osvětlení ve střední Evropě. „Díky přípravám jsme se seznámili s mnoha lidmi a zaujala mě jejich pozitivní reakce,“ dodává.

Podobných aktivit budou dnes desítky na téměř čtyřiceti místech v Praze. „Je vidět, že lidé chtějí dávat místu, kde žijí, nový náboj. Nechceme žít jen v turistickém skanzenu, ale poznávat lidi kolem sebe a sdílet s nimi náš čas. Ne pro všechny platí, že o víkendu opouštějí Prahu, protože je tu nic zajímavého nečeká,“ říká Tereza Vohryzková z iniciativy Auto*Mat.

Zažít město jinak se bude poprvé konat také v Kobylisích. „Prakticky se tu nic podobného nekonalo. Jsme skupina přátel ze střední školy, kteří odtud pochází. Když jsme přemýšleli, kde program udělat, došlo nám, že Kobylisy nemají vlastní kulturní ani společenské centrum. Jedná se o klasickou tranzitní čtvrť. Nakonec se vše bude konat na parkovišti před Salesiánským divadlem pod heslem Kobyla není zebra,“ popisuje Matěj Šach z Kobylis a dodává: „Věřím, že už samotná komunikace s místními, navázaní nových kontaktů a spolupráce je přínosem do budoucna.

Do Zažít město jinak se ale zapojují i zkušené iniciativy, které mají za sebou dlouholetou práci, příkladem je sdružení Společně pro Desítku. I ty oceňují přínos sousedských slavností. „Vedení radnice začalo vnímat zapojování veřejnosti do velkých projektů jako nutnost. Jsou si vědomi, že veřejnost je důležitým aktérem při rozhodování o veřejném prostoru,“ popisuje Renata Chmelová ze zmíněného sdružení.

Organizátoři v Dejvicích, kteří mají zkušenost s pořádáním místního festivalu, plánují rozšířit svou činnost do období celého roku. „Chceme, aby naše činnost byla mezigenerační, zábavná a s trochou vzdělávacího přesahu,“ plánuje své další aktivity do budoucna Tereza Mašková z občanského sdružení Živé město.

Nakrmte AutoMat

Podpořte nás a staňte se tak členy Klubu přátel AutoMatu!

V dalším kroku budete přesměrováni na platební bránu.

V dalším kroku budete přesměrováni na platební bránu.

V dalším kroku uvidíte údaje potřebné k založení platby v bance.

měsíčně 1000,-

Děkujeme mnohokrát za Vaší podporu, moc si ji vážíme.

Prosíme, nastavte si platbu ve své bance podle následujících údajů, abychom poznali, že jde o podporu od Vás.

  • ve prospěch účtu: 2400063333/2010
  • částka: [amount]
  • variabilní symbol: [variable_symbol]
  • vybraná frekvence plateb: [freq]
Něco se nepovedlo
Zpět do formuláře