Praha se na den stane jiným městem

24. 07. 2013, Ostatní

Kavárny, hudba, divadlo a sousedské setkávání, to nahradí automobilový provoz na desítkách míst v Praze. Tisíce Pražanů ve spolupráci s iniciativou Auto*Mat totiž promění v sobotu 21. září své okolí v lepší místo pro život v rámci sousedské slavnosti Zažít město jinak. Na oživení veřejného prostoru se podílejí desítky místních organizací, spolků, sdružení a jednotlivců ze všech pražských čtvrtí.

„Loni proběhla slavnost Zažít město jinak na neuvěřitelných 23 místech v Praze a zúčastnilo se jí přes 15 000 návštěvníků, letos evidujeme dokonce již přes 30 lokalit od Prahy 1 po Prahu 11 a na jejich proměně v živá, bezpečná a inspirující místa se podílejí desítky aktivních lidí,“ říká Tereza Vohryzková z Auto*Matu. Výzva k zapojení do programu na jednotlivých místech je otevřená všem – na webu Zažít město jinak lze najít kontakty na místní organizátory a seznam všech míst, kde bude v září probíhat program.

Každá „zóna“, jak se ostrůvku oživeného města říká, získává zcela neopakovatelnou atmosféru danou programem, charakterem místa a přáními pořadatelů. Například na Vinohradech už tradičně vzniká jihoamerická zóna, která se zaplní ukázkami tradičních kultur a kuchyní. Přípravy se ujímají majitelé místních cizokrajných restaurací v čele s komunitou kolem restaurace Las Adelitas. V Karlíně se při přípravě slavnosti setkává aktivní místní sdružení Karlín sobě a slavná místní kavárna Divoké matky.

K již tradičním lokalitám v širší Praze se letos připojí i místa vzdálenější od centra. Sousedské slavnosti proběhnou například v Bohnicích, na Ládví, na Jižním městě a v Trojmezí. Aktivity v městské části Praha 10 koordinuje Renata Chmelová z iniciativy Společně pro Desítku. „Sousedské akce přispívají k lepšímu životu na Praze 10. Je to až neuvěřitelné, že ve stotisícovém městě se spojí sousedé z Vršovic, Záběhlic, Malešic a Strašnic, kteří Prahu 10 vnímají jako svůj domov. Je to pro nás příležitost, jak se můžeme aktivně podílet na životě naší městské části,“ vysvětluje důvody, proč se tu do příprav zapojilo několik občanských sdružení.

„Rostoucí počet Pražanů, kteří se s chutí podílejí na přípravách Zažít město jinak, je důkazem, že obyvatelům metropole záleží stále více na tom, jakou podobu má jejich okolí, a že chtějí budovat dobré sousedské vztahy a fungující místní komunity. Lidé zapojení do Zažít město jinak se často angažují do dění ve své čtvrti celoročně. Vytvářejí a kultivují se tím vztahy mezi občany, zástupci městských částí a magistrátu,“ doplňuje hlavní přínosy festivalu Tereza Vohryzková.

Více informací najdete na www.zazitmestojinak.cz.

Fotografie z minulých ročníků:

http://media.auto-mat.cz/Rok-2012/ZMJ/vyber

http://media.auto-mat.cz/2011/Za-t-m-sto-jinak-2011/The-best-of

Nakrmte AutoMat

Podpořte nás a staňte se tak členy Klubu přátel AutoMatu!

V dalším kroku budete přesměrováni na platební bránu.

V dalším kroku budete přesměrováni na platební bránu.

V dalším kroku uvidíte údaje potřebné k založení platby v bance.

měsíčně 1000,-

Děkujeme mnohokrát za Vaší podporu, moc si ji vážíme.

Prosíme, nastavte si platbu ve své bance podle následujících údajů, abychom poznali, že jde o podporu od Vás.

  • ve prospěch účtu: 2400063333/2010
  • částka: [amount]
  • variabilní symbol: [variable_symbol]
  • vybraná frekvence plateb: [freq]
Něco se nepovedlo
Zpět do formuláře